• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    LA_PIOVRA: opravdu, máš to vyzkoušené? já se dočetl že nařízkovat nejde, ale úspěšně jsem ji rozmnožil hřížením, ze tří pokusů se mi dvě větve chytli a rostou, příště nechám zakořenit dýl, aby se mi chytlo věšechno
    LA_PIOVRA
    LA_PIOVRA --- ---
    OGMIOS: urcite pujde narizkovat
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    jak se nejlip rozmnozuje kanadska boruvka? privezl jsem si v patek asi 2metrovej ker a casem bych si to chtel rozpestovat.
    DRUDRIGER2
    DRUDRIGER2 --- ---
    pisu report ze vcerejsi akce v kuchyni a to zavarovani topinambur. klasice zavarovani bych to nazval, namichame lak ktery je podobny okurkovemu respektive stejni ja jsem ho mnel sladsi...., topinambur nakrajime na platky a narveme do sklenic plus kousek mrkve a cibule.... zalejeme lakem zavreme hodime do zavarovaciho hrnce a ja sem je nechaval 10 minut.teplotu sme nehlidal nemma teplomer ale vetsinou casu to bublalo No a pak sem je vyndal otocil vickem dolu a nechal vychladnout. Jedna se mi nepovedla a vicko se pretocilo, nestandratni sklenice tak sem ji dla bokem ze na kostovku. nerosotu mi tu okurky i rajcata blbnou ale apson uz mam neco co muzu zavarovat na kyselo a chytna to. neda se to srovnavat s okurkama , okurky sou okurky ale chutove je to docela dobre, rekl bych vyborne,ale urcite se najde nejakej rejpal co bude trvdit ze je to hnusne. kazdopadne odporucam skusit. pristi tyden budu delat dalsi varku nebot mi ich par kyblu este zustava. zavarovanej topinambur bych vzhledem k pracnosti oloupani atd zaradil do skupiny specialit.....
    ADMINSPIKER
    ADMINSPIKER --- ---
    Zdar vsem shanim Domaci sveskove povidla nevi nekdo od koho koupit tak 10 kg????
    DRUDRIGER2
    DRUDRIGER2 --- ---
    odhrn a uvidis, takove puky jakoby se na nich delaji a pak z nich jedou listky. jako mam tedka doma nejake , kdyby mne nekdo zajem tak muz nabidnout,mam prebytek, dneska sem zavaril dva plne kyble coz bylo ve finale 20 sklenic.uvidim co to bude za chut az to bude stat ve sklepe tak 2-3 mesice.....
    No ty moje uz rasili ale z pohledu se zhora este se neprervali cez hlinu....
    BALI_
    BALI_ --- ---
    DRUDRIGER2: kdy tak topinambury zacnou lizt ze zeme? vloni mi pred sazenim nejak vyschly tak jestli to daj nebo ne, abych kdyztak shanel nahradu...
    DRUDRIGER2
    DRUDRIGER2 --- ---
    hromada receptu akorat chybi ten muj na zavarovanej topinamur.....

    Topinambury se upravují podobně jako brambory. Výborné jsou syrové.
    http://www.topinambury-rk.cz/topinambury-recepty/
    PETAW
    PETAW --- ---
    Bylo-li by libo jeste cesneku medvediho?
    KACHNIK
    KACHNIK --- ---
    ANABEL_LEE: Jo! Sem tam mrkla pořádně a po odstranění žabince našla pidiměsíček, tak to semnou asi nebude tak hrozný :)
    BROZKEFF
    BROZKEFF --- ---
    KAREN: Jo, rychlou dokumentaci mobilem jsem provedl, ale nějaké detailní záběry a umělecké snímky jako za časů foťáku který už není mezi živými to nebude ... až se mi podaří zase někdy večer po práci najít USB kabel a nahrát ty fotky z mobilu, tak tu něco postnu :-)

    A propos, dnes ráno před malou chvílí dorazil těžký balík podvratné literatury neboli již několikrát v tomto klubu anoncovaného Manifestu disfrutalismu. Takže kdo si ho u mě z brňáků objednával, tak se se mnou domluvte na čaj nebo nějaké jiné formě setkání ať můžu manifest předávat ;-)
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    SCHIZOGENES: Obecně zelenina ma raději symbiozu s bakteriemi, keře a stromy zase s houbami .. tam je štěpka vyhodnější .. nic ale nebrání experimentování :) Ona třeba i sláma je bohatá na uhlík, a ty houbičky ji pěkně rozkládají ... Jílkovic teď experimentuji s líhou jilmovou, ja jsem zase našel v rok starém mulči ze dřevoštěpky jakýsi druh lanýže .. nevěřil jsem ale bylo to vono, a chutnalo :)
    SCHIZOGENES
    SCHIZOGENES --- ---
    měl by na to (drcení a řezání větviček a bylin) někde být takový ten tamten, :-)) ale zatím není k nalezení a přivezení...

    sry: nebude zelenině vadit, když se bude nahoře rozkládat dřevnatý materiál? --měla otázka znít.
    dozvídám se protichůdné info o vhodnosti štěpky coby mulče k zeleninovému záhonu -- že se dává ke stromům nebo k okrasným rostlinám, vím, byl jsem zvědavý na zkušenosti u zeleniny
    FUNTL
    FUNTL --- ---
    SCHIZOGENES: ad ruční lámání - pokud se nejedná o záhon ve výměře metr čtverečný nebo tak něco, tak by ses imho ulámal k smrti. Krom toho rúčo nezvládneš patřičnou jemnost materiálu.
    SCHIZOGENES
    SCHIZOGENES --- ---
    nojo :-)
    Stamm_Pestovani_na_vysokych_zahonech.pdf | Ulož.to
    http://www.ulozto.cz/xJNKqME/stamm-pestovani-na-vysokych-zahonech-pdf

    ---
    co byste řekli, mulčovat štěpkou, či nemulčovat štěpkou?
    (potažmo u nás, kteří štěpkovač nevlastníme: mulčovat ručně nalámanými větvičkami a pruty už je asi úplná blbost, což?)
    KAREN
    KAREN --- ---
    BROZKEFF: a nechces casem nahodit nejaky fota?;)
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    KACHNIK: na mesicek je brzo, teprv klici .)
    KACHNIK
    KACHNIK --- ---
    BROZKEFF: Dobromysl je taky skvělej plevel ;).
    Já takhle nechala na podzim na zkoušku kopr a měsíček. Kopr vylezl ještě v zimě (která tu prakticky nebyla) a pak zašel, měsíček ani nevim, ale nevšimla jsem si žeby lezl, tak nevím co jsem kde zmršila...
    AQUALOCO
    AQUALOCO --- ---
    BROZKEFF: dekuju, podobne jsem nad tim i premejslel.., jen je to zatim pouze teoreticka zalezitost. Za to me to hrozne bavi nad tim uvazovat! jedna se o stavebni pozemek nad nami a nerad bych prisel o vyhled (hehe), takze tomu odpovida i cena, ktera by se mela vracet..
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    BROZKEFF: no minimálně pro inspiraci bych se podívat zajel, zahradu mám kousek od Herálce pod Žákovou horou, takže skoro stejné podmínky co máš ve Žďáře...a ta idea samovýsevné zahrady je moc sympatická, to musím uvést do praxe i u sebe, co se té brigády týče, tak na vlastní zahradě mám sice práce až nad hlavu, ale pokud bys potřeboval pomoct s něčím co jeden člověk nezvládne, tak není problém se domluvit (btw. já dnes potřeboval "brigádníka" na stěhování nové kadibudky :-) )
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam