• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    BLANITCHKA
    BLANITCHKA --- ---
    Denivky. Really? U nás na horách kvetou teď. Asi to o víkendu zkusím. Ale mě nandchly ani smažené cuketové květy a ta kytka mi přijde moc krásná na to, abych jí snědla, když mám x jiných možností co jíst :)
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    KAREN: Mne pořad raši nova poupata i kdyz jsou spis silna jak malicek:). Zjistil jsem ze jsem asi blázen do denivek.. Kdyz jedu nakupovat rostliny, přikoupím dycky nějakou na svoji zahradu. Ty kulturní odrůdy mají ty květy větší zda se než ta běžně rozšířena oranžová.. Chutnají stejně .. Myslím ze mají i jedle oddenky
    MYKO
    MYKO --- ---
    neznáte někdo osvědčenýho proutkaře?
    KAREN
    KAREN --- ---
    DENDROBATA: skoda ze se mi to nedoneslo driv, ted uz to asi nevyzkousim - ale pristi rok je u nas vodrbu))
    v ty knize pisou i o tepelnejch upravach a suseni:

    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    KAREN: Syrové.. Dokážu si je představit smažené v testicku stejně jako samci květy tykví.
    KAREN
    KAREN --- ---
    koukám, že to tu psal už DENDROBATA, a jdu letos už s křížkem po funuse a objevuju Ameriku, ale dočetla jsem se před pár dny v jednom super čínským románu, jak po mongolský stepi sbíraj a pojídaj květy denivek - máte nějaký osvědčený recepty, způsob konzumace? letos už asi ani u nás na Vysočině poupata neulovím, ale ráda to zkusím příští rok v salátu aj. - upravujete to někdo tepelně?
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    ZATAMOKO: u Kozaka jsem bral cesnek loni (na letosek), asi sedm odrud na zkousku. vzeslo vsechno, a vzhledem k podminkam i uchazejici vysledek
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    BLANITCHKA: jo to chápu, já jsem tímhle trochu "postiženej" :D
    BLANITCHKA
    BLANITCHKA --- ---
    ZATAMOKO: OK :) já jsem na to nešla tak vědecky, chtěla jsem podpořit kamaráda, co tento projekt loni rozjížděl.

    Genetiku a riziko generativního množení výsadby chápu, ale pro mě jako malo-zahrádkáře bez ambic to úplně vyhovovalo.

    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    BLANITCHKA: no tak on je velký rozdíl, zda se jedná o hybridní nebo liniovou/populační odrůdu nebo jak se jim říká.
    U generativnáho potomstva F1 rodičů hrozí značná nevyrovnanost porostu, neb se štěpí dědičné znaky.
    U linií/populací je to méně rizikové až bezpečné, neb je to mix všeho :)

    Uvidím, asi od nich něco vezmu. A taky od http://www.k-cesnek.cz
    BLANITCHKA
    BLANITCHKA --- ---
    ZATAMOKO:

    jak to znám já, tak je jiný proces na prodávání sadby ( registrace apod.) a jiný, jednodušší na prodej konzumního česneku (který jsem zakoupila, vysadila a rostl krásně).

    Vítek mi k tomu psal:
    Lidi se často ptají, jestli prodávám sadbu, já říkám že jen česnek, co s ním udělají je jejich věc. Ať roste.

    Je to podobný, jako s certifikovanými semeny, certifikáty bio apod.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    Sice to není přímo permakulturní zaměření, ale jsou zde popsány nároky plodin, které je dobré uspokojit i v permakultuře...

    Dávám si teď dohromady plán zeleninové zahrady a velmi dobrým zdrojem vysoce relevantních informací k pěstování je http://kz.agrobiologie.cz/ekozem/
    K ovocnictví pak můžu doporčit http://vojtaptacek.webnode.cz/prezentace/ekologicke-ovocnictvi/

    Nutno "přepočítat" na zahrádkářské dimenze ;)
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    BLANITCHKA: no ale oni mají konzumní nikoliv sadbový, nebo je to fuk?
    BLANITCHKA
    BLANITCHKA --- ---
    DENDROBATA: Jojo. Mezery jsou po rostlinách, co zdecimovali slimaci- zj. Lupiny. Z asi 10 co jsem sazela, prezili 2 ;( Rozsadim ty nejbujnější trsy ( na jare) a bude zapojeno komplet ;)

    Nejvic na tom miluju, ze je kazdy mesic jiny vzhled.
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    BLANITCHKA: A co je na tom špatně kromě toho ze by se výsadba mohla zahustit?
    KAREN
    KAREN --- ---
    BLANITCHKA: nj, a pak ocenej kdyz jim z ty dzungle natrhas pestrobarevnou kytku... podobne je soused rad, kdyz z toho myho housti dostane salat, kedlubnu nebo brokolici - po brblani, ze jsem si dovolila na 10 dni odjet a vsechno mi tam jiste uschlo a bude to akorat na vyhozeni;)
    BLANITCHKA
    BLANITCHKA --- ---
    KAREN: Mě taky přijde super, ale klasický zahrádkáři na to koukaj velmi obezřetně ;))

    Díky za pochvalu.
    KAREN
    KAREN --- ---
    BLANITCHKA: mne prijde uplne super - punk je jinde.)
    KAREN
    KAREN --- ---
    MYKO: ja to v prubehu nijak nehnojim (na jare jsme rozhrnuli kompost), ale chce to dost vody - v suchu a techhle vedrech je vysledek horsi... + MYKO: jinac proste zarezavam v optimalnim stavu a velikosti, aby to zbytecne jeste vic neozraly housenky a nenakvitalo to, a pak vyrustaj bocni ruzicky - listy olamuju, kdyz jsou nejak nacaty, moc vokousany nebo obaleny vajickama ci housenkama;)
    BLANITCHKA
    BLANITCHKA --- ---
    A první životní vlastní česnek

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam