• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    KAREN
    KAREN --- ---
    KLATIC: u nas se prave dury objevily po 2 nebo 3 letech az letos - asi je nalakala konecne nejaka lepsi uroda nebo je jich o hodne vic diky mirny zime... a jak jste to s tim pletivem udelali, prosim?
    KLATIC
    KLATIC --- ---
    KAREN: my kdybychom nezakopali pletivo kolem zahonu tak tam nemame nic....tolik der co je na zahrade jsem jeste nikdy nikde nevidel... co pul metru dira a to i na uplne tvrdym zdupanym travniku...
    KAREN
    KAREN --- ---
    KLATIC: krasa!.)
    mne sezrali hryzci ci kdo skoro vsechny pastinaky a spoustu rep - jen jsem sbirala opadany listy a nestacila se divit... pod radkama vytunelovano;(
    KLATIC
    KLATIC --- ---
    i pres vsechny obludy co se stridaji ve zrani urody je to letos uzasny :o)



    AQUALOCO
    AQUALOCO --- ---
    BIOH: asi bude zalezet na hloubce jezirka a typu jilu. nechaval jsem jednu diru na jezirko v dost nepropustnym jilu a stejne to za sucha bylo po 14 dnech bez vody (hloubka cca 70 cisel). bude to ale asi dost ovlivneny podminkma, kde se ve svahu nachazite apod, my jsme na kopci, ke i cca 80 let stary maly jezirka s vrbou jsou nyni na suchu..
    BIOH
    BIOH --- ---
    letos je to na ořechy dobrý, vlašáků spousta a lískáčů taky, nejvíc se nám osvědčilo každý den se jít projít s kýblem a brát ze země, žádný trhání z lísek nebo klácení klackem z ořechu, zkoušeli jsme i sýta a plachty, aby do nich červy nelezli ale nevalnej úspěch
    OP: realizoval jste někdo zahradní jezírko bez použití jakýchkoliv fólií, látek etc, pouze jako jílové výmazy a hráze?
    THEO_PHIL
    THEO_PHIL --- ---
    KUATO: Tak sem zvedavej, jak budou vypadat az budou dosuseny. Kazdopadne sem vyndal ty co sly, ostatni sem spalil...nektery mozna jenom nebyly zraly, kazdopadne kdyz sem zkousel ty co nejdou vyndat rozlousknout, v drtivy vetsine pripadu byly spatny. Kazdopadne kdyz sem predtim sebral pod liskou 2-3 orisky, ktery byly dobry, byl to uspech. Takhle sem natrhal asi 3 kila (ze 4 keru)...
    KUATO
    KUATO --- ---
    THEO_PHIL: no, kdyz se liskace trhaji moc brzo, tak jeste nebyvaji vyzrale - mensi jadro, ktere se moc seschne a malo rozvinuta chut. trvanlivost nevim, netestoval jsem. imho idealni je pozorovat barvu orechu - kdyz zacinaji hnednout a poustet se z luzek, je ten spravny cas. trosku nesikovne je, ze ruzne kere dozravaji v rozlicnou dobu - od poloviny srpna do zacatku zari. tak to chce treba co tyden obejit.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    no ja liskace sbiram ze zeme a taky se to da. jedinej problem jsou desne rychly veverky. jak to dozraje na strome tak to ocesou raz dva. letos je teda moc pekna uroda, str4omy obsypany.
    a taky jsem vypozoroval ze ty cervivy opadavaj driv, takze shrabnout a pozdeji posbirat ty dobry.
    THEO_PHIL
    THEO_PHIL --- ---
    Preposilam komentar z diskuse o lisce, ktery jsem akorat odeslal na potravinovezahrady.cz. Ted chci z lisky udelat na chalupe vetrolam misto tisu:

    Musim rict, ze jsem si dlouho myslel, ze lisky se sklizeji podobne jako vlasske orechy. Ze se tedy pocka az spadnou a seberou se. Kvuli tomu jsem casto nemel z urody nic, jak ostatne pisi i mnozi v diskusi prede mnou. Letos jsem zkusil jiny zpusob, ktery jsem vycetl na netu: trhat v pulce srpna jeste zelene (a nechat dosusit). A orisku mam hodne (a rychle hnednou). Snad budou i dobre. Prekvapilo me, ze dobre vyndat z tech pouzder jdou hlavne zdrave orechy. Ty cervive nebo prazdne se vyndat skoro nedaji. Kazdopadne ma cenu nechavat z lisky asi jen vetve, ktere se daji ohnout a ocesat. Ostatni jsem urizl asi ve dvou metrech. Myslim, ze obrazi slabsimi a tedy vyuzitelnejsimi vyhony. Mam i nekolikametrove lisky ale u nich by sklizen vyzadovala lozeni po staflich a asi by se to nevyplatilo, takze je mam v planu take seriznout nekde u zeme. Prirustek dreva myslim take neni zanedbatelny. Patnact let cekat musito opravdu pokud chcete mit poradne klady. Jak sem ale zminoval, omezi se tim moznost cesani…
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    Ahoj, můžete mi prosím poradit nějaké keře k západní straně plotu a k východní straně plotu? Jde nám o to, aby byly keříky užitečné (plody pro lidi /ptáky,..), a též potřebujeme dobré "krycí" vlastnosti keřů, aby k nám nečuměli sousedi.
    DACUBE
    DACUBE --- ---
    já si myslím, že jde hlavně o to, že fixuješ půdu v takovém úhlu, z jakého by ti normálně sjela
    THEO_PHIL
    THEO_PHIL --- ---
    KDL: Rekl bych, ze primarne jde o vyuziti toho travniho drnu (a zvyseni zahonku). Obraceny je, aby se hur uchytila trava z nej...
    KDL
    KDL --- ---
    čau.mužete mi někdo poradit..jakou funkci má obrácený travní drn ve zvýšených záhonech?myslíte že hrozí hniloba nebo špatný rozklad dřeva když na dřevo příjde rovnou kompost?
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    XL1: Nejak chloroza asi .. prebytek nebo nedostatek některých živin, kysela puda možná -- těžko řict
    LA_PIOVRA
    LA_PIOVRA --- ---
    XL1: prvni odkaz z googlu na zadani Pyrus pyrifolia + prodej?
    Ceník ovocné a jiné speciality
    http://www.bambusy.cz/ovocne-a-jine-speciality
    XL1
    XL1 --- ---
    DENDROBATA: kde vzít hrušeň písečnou?
    XL1
    XL1 --- ---
    zdar! muze mi nekdo poradit co asi tomu kaštanovníku chybí když vypadá takhle?

    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    BROZKEFF: zkusila bych stříkat chytrou houbou, ideálně i s těm jalovcema a tůjema. https://www.google.cz/...olyversum+&aqs=chrome..69i57j0l5.4127j0j4&sourceid=chrome&es_sm=93&ie=UTF-8
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    BROZKEFF: asi tak http://hobbyzahrada.cz/clanek-1611-vyber_odrudy_hrusni.htm .. popř. začít pěstovat třeba hrušeň písečnou, která tímto netrpí. Byl jsem na podzim v hrušnovém sadu, krásné hrušky, stříkají, hnojí a problém se rzí žádnej nemají ..
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    BROZKEFF: me se tech 200metru nezda. to se urcite bdue sirit na vetsi vzdalenosti.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam