• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    VEVER: info z netu ;). mimochodem, o strouhani cesneku slyslim poprvy :)

    Mražený česnek

    Česnek můžete mít doma v dobře větrané místnosti na suchém místě v copu, nebo si jej můžete zavařit či naložit, ovšem nebude mít chuť jako čerstvý.

    Další možností je česnek zmrazit.
    Oloupejte jednotlivé stroužky, pořádně je osušte a dejte je do sáčku do mrazáku. Na druhý den až bude česnek zmražený, hoďte s ním lehce třeba o linku a zase vložte sáček do mrazáku. Stroužky se oddělí a vy si je budete moci brát podle potřeby. Česnek, který vezmete ze sáčku, nechte rozmrazit a můžete s ním pracovat, tak jako by byl čerstvý. Výhodou zmrazeného česneku je, že chutná téměř jako čerstvý, neztrácí svou chuť a aroma.
    Navíc jej ochráníte před plísní a hnilobou.

    Tento mražený česnek vám může vydržet až do další sezóny.

    Poznámka: česnek mražením měkne.
    VEVER
    VEVER --- ---
    VODOMERKA: A jde to pak ještě nastrouhat do bramboráků? To je tak nějak 90% toho na co ho používám :)
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    VEVER: dá se v poho mrazit. nebo naložit do oleje
    VEVER
    VEVER --- ---
    URPUTNIK: V komoře to vyschne, vyzkoušeno. Jinak by mě to taky zajímalo :)
    URPUTNIK
    URPUTNIK --- ---
    stal jsem se stastnym majitelem zhruba kilo ceskyho cesneku .. ale pac bydlim v panelaku a moje spotreba cesneku odpovida bezne populaci, kde to mam skladovat, aby mi to nevyklicilo a neshnilo? par z nich totiz uz klici .. na balkon do pisku se bojim, ze mi v zime zmrzne (byt teda praha, no) .. nedo do komory? tam je tma a sucho, ale zase pokojova teplota :( nebo daj se treba oloupany mrazit? to ale predpokladam je dobry tak akorat na to ho pak drtit a certvi co to udela s chuti :[
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    KOCOURR: btw. z asi 70-ti řízků se mi chytla asi desetina, na to, jaký by to měl být "plevel" je to dost málo, asi budu někde něco dělat špatne...nezbývá než pokračovat v experimentech a metodu vypilovat ;-)
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    DENDROBATA: Karpatiu mám jednu, loni na podzim jsem ji koupil od Peška ze starých odrůd, zatím prosperuje... ty rugosy sháním do živého plotu, potřebuju jich cca 100kusů a po necelých dvou letech pokusů se semínky a řízkováním jich mám asi 15 (nemají víc jak 20 cm na výšku)...asi budu muset počkat až se mi rozrostou sami, protože se mi rozhodně nechce kupovat několik desítek kusů...ono je problém s tím, že ty semínka jednu zimu "přelehájí" a rostlinky se z nich vyklubou až další rok...i když nějakou razantní stratifikaci jsem pravda nezkoušel, třeba by pak klíčivost byla rychlejší...
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    Ad Rosa rugosa.. mám jich pár na pozemku, je s ni ten problem že ty šípky docela rychle hniličí už na keři a pak člověk neví jestli je to zvadlé nebo už shnilé, ale pokud se to vychytá tak šípkové hmoty je z toho víc než z růže šípkové .. Chci vysadit ještě Rosa pomifera "Karpatia", už jsem se s tím potkal na jedné zahradě a fajn
    KOCOURR: Odkopky zatím netvoří
    KAREN
    KAREN --- ---
    OGMIOS: ahaa. no ja taky ne, ale mam ji nakou dobu v merku - libi se mi ker i plody, a velikost je jen + .))
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    KAREN: ja zas ze kdyz maj tech 5 okvetnich listku..nebo jak se tomu rika..proste jak maj na plodu potom 5listku na spicce tak jsou prej z rodu jabloni/ruzi a muzou se jist. i tak jsem to jeste nezkusil tuhle ruzi.
    KAREN
    KAREN --- ---
    OGMIOS: nekde jsem zaslechla, ze snad vsechny tyhlencty sipky jsou k jidlu...
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    KAREN: jo u nas roste v parku, jen jsem nevedel jestli to je konzumovatelny..kurnik ja bych sezral zelenou muchomurku a pak se bojim takovyhodle kere :D
    KAREN
    KAREN --- ---
    OGMIOS: ano, a jsou veelkyyy!8) a ten ker je taky peknej.)

    Růže svraskalá
    http://www.ekozahrady.com/rosa_rugosa.htm
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    na co je dobra ruze svraskala. z toho se sipky konzumujou jak z normalni?
    KAREN
    KAREN --- ---
    DRUDRIGER2: jo, pocasi vypada na nejakou dobu jeste dost teple - jen bych nerada, aby ten balik lezel tyden nekde na poste, protoze budu nejakou dobu pryc;/
    safra KOCOURR: taky by se mi nejaka hodila...
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    nemáte někdo přebytky růží svraskalých, ideálně nějaký odkopky? pěstování ze semen není zrovna efektivní, řízků se mi ujala asi taky jen 1/5, kdyby někdo měl, tak pošta, snad se dohodneme na nějakém výměném obchodu...
    DRUDRIGER2
    DRUDRIGER2 --- ---
    mne napsali totez, cekam stale cekam, ale pocasi zatim v poradku takze me to cekani az tak nevadi, problem by byl kdyby zamrzlo
    KAREN
    KAREN --- ---
    obligátní podzimní otázka: kdo jste si něco objednávali, už vám přišla zásilka od Starých odrůd?
    já objednávala 9. října (napsali mi, že to pošlou "koncem října až v 1. půlce listopadu")...
    DRUDRIGER2
    DRUDRIGER2 --- ---
    slimaci se nemuzou premnozit kdyz mas dost kachen. oni je zerou jen asi mas malej pocet bezcu..... ono je to stridavy, jinak zerou samice a jinak samci.... mne z ajra kdyz sedela kachna na vejcich nechteli zrat kacery, ty hlidkovali u kachny, a jednou za den kachna vybehla a behala po zahrade a zbirala slimaky a oni s ni ale samim se jim nechtelo pacholkum.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    ZRNKO: co jsou premnozeny slimaci tak ze je bezci nesezerou? letos treba bylo v jednu chvili u nas slimaku hodne. ve vybehu teda ani slimak, ale poustel jsem je na dalsi cast zahrady kde slimaku bylo hafo. jednou se mi bezci tak prezrali ze pak puldne jen lezeli a nemohli se hejbat, ale vecer uz zase byli pri chuti. tak nevim jak moc by se museli slimaci premnozit aby to uz ani jist nechteli :D jinak kachen mam +-10
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam