• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    BLANITCHKA
    BLANITCHKA --- ---
    Mě stromky ze straých odrůd přišly už před 2 týdny, ale je pravda, že jsem si objednávala určitě už v září.
    Dorazily OK, ale pro mě byla celkem challenge zajistit si, abych si je vyzvedla v pátek na poště a nezůstaly tam přes víkend- jsou prostokořenné a oschly by jim kořeny. Dá se pohlídat přes tracking České pošty.

    Jsou sazázené, jestě je musím ostříhat a dát jim ochrany proti okusu ( tento víkend). Jak (ne)porostou ukáže čas.

    BTW byla jsem si v Bojkovicích vyzvedávat větší objednávku osobně (auto s károu- brala jsem desítky kontejnorovaných stromků). Když jsem viděla ten provoz- víceméně malá plocha a maringotka k tomu, tak mi došlo, že zdání z eshopu klame. Podle mě to dělají tak ve 3 lidech celkem a zákonitě musí nestíhat balíkovat objednávky v sezóně.

    Ale jednání s nimi bylo velmi příjemné :)

    DRUDRIGER2
    DRUDRIGER2 --- ---
    JESTERKA_NA_ZDI: Tak ja hlasim ze este se neozval este nic, cekame dal, ale zase si s toho nedelam carky na zahode ....prijdou prijdou.....
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    MRTS: Hanojská věž ve smyslu kompost :) to jde. Připomíná mi to matematiku 3–komoráku...
    MATT: To si nevybereš, vlečku co mám k dispozici je daná. Krmíjou senem, ovsem . co tam poslal zemědělec těžko říct, ale praxe je taková že nejsou prachy, nejsou postřiky ...
    MATT
    MATT --- ---
    DENDROBATA: jen pozor na hnuj, dneska je ho spousta kontaminovana antibiotiky a hormony

    NYA: mulcovat listim imho jde, lepsi je ho nadrtit (nasekat), nedoporucujou se nektery stromu (akat, orech, ..)
    ARFEA
    ARFEA --- ---
    MRTS: To se mi líbí :) Díky moc!
    MRTS
    MRTS --- ---
    ARFEA: Na ne o moc větší zahradě používáme prkenný. (Nějak takto.)
    Roste spolu s kompostem, při přehazování kompostu stavíme z vrchních prken starého spodek nového kompostéru. (Takové hanojské věže.)
    Ze škvír občas něco vyroste, takže ho kryje přes sluncem i pohledy.

    Předtím jsme měli nějakou plastovou hrůzu - nic moc, vyzrálý kompost se nedal odebírat - dole vznikla odebráním dutina, vršek zůstal zaseknutý. Nebyl pěkný, navíc bylo zbytečné zvedat kýble s "kompostím krmivem" do výšky i když kompost byl ještě poloprázdný.
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    JAZZZ: Myslíš A2 podnože? A to vysazujete co smím li se zeptat?
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    KAREN: jo to máš pravdu je zaměřený na původní odrůdy jabloní. letos jim ale všechny vysokokmeny vykoupíme. Radim Pešek má i hrušně, slívy a nějaké třešně ale moc toho není a co je, to berem.
    nevíte někdo o dalších pěstitelích vysokokmenů původních odrůd?
    KAREN
    KAREN --- ---
    JAZZZ: ale to jsou jaksi jen... jablone. nebo v tuhle pokrocilou hodinu vidim spatne?
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    KAREN: ještě Stanislav Boček má dobrý sortiment
    Doporučujeme školku jabloní Stanislava Bočka v Crhově | Ekocentrum Koniklec
    http://www.ekocentrumkoniklec.cz/doporucujeme-skolku-jabloni-stanislava-bocka-v-crhove/
    JESTERKA_NA_ZDI
    JESTERKA_NA_ZDI --- ---
    NYA: jinak máš můj obdiv - my máme necelý hektar (k tomu tedy dvě děti a rozpadající se stavení¨) a o víc jak půlku se nám "starají" ovečky a i tak máme co dělat to nějak zvládnout - zrovna minulý týden šel soused kolem našeho sadu a povídal jakou to tam máme pěknou otavu heh :-D
    JESTERKA_NA_ZDI
    JESTERKA_NA_ZDI --- ---
    nevim jak jste na tom už, ale hlásím stromy od peška nám přišly ve čtvrtek a sázíme
    JESTERKA_NA_ZDI
    JESTERKA_NA_ZDI --- ---
    NYA: teda nevím jestli Ti to ještě k něčemu bude, ale moje zkušenosti:
    1. pýr jsem zkoušela mulčovat - když je tam vysoká vrstva tak je výhodou, že se ti hodně prooddénkuje tím a to pak můžeš celé stáhnout ze záhonu, ale u mě to nefungovalo, neb to nevymýtilo ty propletence hluboko v půdě - já jsem prostě vzala kypřidlo a dva roky po sobě před a po sezoně záhon odpýrovávala do hloubky tak 30 cm - připadala jsem si jak Laokoon, ale teď spokojenost, občas vytáhnu nějaký ten zbyteček a všechny oddenkový plevele teda kvasím a pak teprv jdou na kompost
    ad 2. 3. oboje dobrý - pro mě moc pracný protože to co tam dám pak na jaře sundávám, abych měla dobrou strukturu na setí (třeba sláma pokud nenmáš řezanku, tak se prostě za zimu nerozloží), taže pro mě je na záhonky pohodlnější kompost. kamkoliv jinam (pod keře, stromy) no problem
    ad 4. nevim jak někdo jiný, ale mě se víc jak kartony(trhají se, rychle rozkládají) osvědčily koberce, ale to chce mít čas to tam nechat přes rok - to jak popisuješ jsme udělali na jednom záhonku, ale navozili jsme na to hlínu a je to mírně vyvýšený - je letos novej, tak uvidím co to udělá příští rok
    ARFEA
    ARFEA --- ---
    Ahoj, doporučili byste mi nějaký kompostér na malou zahrádku asi 10x10m? Koukal jsem na nějaké na internetu, ale je toho tolik, že jsem trochu zmaten. Na čem nejvíc záleží?
    DRUDRIGER2
    DRUDRIGER2 --- ---
    celer davam take do pisku, ale kdyz se necha na podzim dlouho na zahrade zacne chytat ruzne choroby, aspon takova moje skusenost.
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    DRUDRIGER2: ja mam rapikatej, tem je zatim v pohode... jo kaderavek mam takz, a ruzickovou kapustu obrala koza, ktera vnikla do zahradky, ale byla sikovna a obrala jen listy a ruzicky nechala
    KAREN
    KAREN --- ---
    LA_PIOVRA: http://stareodrudy.org/

    ja mam taky jeste kaderavek, dorusta ruzickova kapusta, spousta nate, nejakej mangold, obcas tam strasi naka vodnice (ty nam stejne moc nejdou) ci redkvicka, jedla chryzantema, horcice, polnicek, spenat a tahlencta drobotina... a stromky a keriky me taky jeste cekaj)
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    DRUDRIGER2: celer ti shnije i když je v písku? Já ho tam nedávno dával, ořízl jsem vršek tak akorát, aby tam zbylo centimetr ze stvolů a - je pravda že máme vlhký sklep se studnou - pak nám i vyrostou nové lístky a vydrží to měsíce.
    LA_PIOVRA
    LA_PIOVRA --- ---
    DRUDRIGER2: Co to jsou "stromky od peska"?
    DRUDRIGER2
    DRUDRIGER2 --- ---
    celer jsem jiz zbalil, chces li ho skladovat tak ho musis sbirat drive nez na totalni konec sezony, nachyta choroby a ve sklepe ti pak zhnije.Ja jsem teda výš (720) a sbaleno je vesměs všechno. Spíše se mi líbí že je čas zrýt zahrádku a připravit se vklidu na zimu. žádne stresy a to se mi líbí. Již mne čeká jen sazení česneku a stromků od peška
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam