• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    MATT
    MATT --- ---
    NYA: chtělo by to znát půdní profil. pokud je ta opuka hodne rozpukaná, pokud tam je nějaká vrstva méně vodivá, tak to poteče po ní. jestli ne, tak to bude tou rozpukanou opukou spíš na hladinu p.v.

    dá se udělat i zasakovací pokus s obarvenou vodou (potravinářskym barvivem) a pak si zakopat a zjistit, jak to teklo.

    LINKOS: jíl drží vodu
    NYA
    NYA --- ---
    díky :)
    člověk by si to hned běžel vykopat, když vidí to video .. akorát řeším, jestli to má smysl na našem pozemku, který je svažitý jenom mírně, a podloží je opukové. voda tu hodně rychle mizí a jak jsme na kopci, bývá to v létě hodně vyprahlé (je potřeba v létě hodně zalévat a když dlouho neprší a je sucho, tak dešťovka vždycky dojde), tak řeším, jak ji tu zachytit. svejl se mi líbil, protože se sám vsakuje a nemusela bych chodit s konví

    no budu nad tím ještě uvažovat :)
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    NYA: Princip je popsaný v tom videu.. záleží na místních podmínkách, propustnosti půdy, sklonu svahu, množství srážek .. https://www.youtube.com/watch?v=UFeylOa_S4c
    DA_NIELA
    DA_NIELA --- ---
    NYA: Terén bych vyhodnotila jako členitý až kaskádovitý a vzhledem k celkové struktuře a propustnosti půdy plus její nevelké hloubce je efekt víceméně lokální.
    NYA
    NYA --- ---
    DA_NIELA:
    DENDROBATA:
    dík :) a jak hluboký široký a dlouhý ten příkop máte? a máte pozemek hodně svažitý, nebo pozvolný?
    taky by mě zajímalo, jak dlouho tam ta voda vydrží stát a jestli to má vliv na zavlažování i v létě, pokud dlouho neprší?
    a taky, jestli to zavlažuje stromy jenom co jsou hned pod příkopem, nebo jestli ovlivňuje celkově zadržování vody na pozemku?
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    Sháním rouby kvalitní meruňky (odr. Bergeron, Harlayne, Leskora, Leala popř. jakákoli jiná, dobrá a zdravá...) Dík, kdyžtak pošta, na výměnu by se něco našlo ..
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    NYA: Vykopali bágrem vodorovný zasakovací příkop, resp. kaskádu několika nad sebou po vrstevnici, stojí tam voda než zasákne. Efekt by měl být ten že se tam bude hromadit organická hmota a voda a hnojit tak stromky zasazený pod tímto příkopem
    DA_NIELA
    DA_NIELA --- ---
    NYA: Něco podobnýho máme, po dešti tam bývá jezero a děti se mají kde bahnit. Podstatné je hlavně vědět, odkud se voda valí - u nás je to z polí a z cesty.
    NYA
    NYA --- ---
    nevykopali jste někdo na pozemku svejl na zadržování vody na pozemku?
    řešíme, jestli to udělat u nás a jakej to bude mít skutečnej efekt
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    EXCITE: nejakou salmonelu ma v sobe veskera drubez, ted jde jen o to nenechat ji premnozit
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    EXCITE: jo ten prvni rok mi taky nesly hodne. to jsem od 8kachen mel denne 7-8 vajicek.
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    ZATAMOKO: Mám je necelej rok,snášet začly na podzim...Líhnout chci na jaře zkusit:)
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    EXCITE: jakoze jedna kachna dá 365 vajec/rok :) To se mi skoro nechce věřit :)
    Líhnete?
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    ZATAMOKO: kachny nevybíráme denně,ale podle množví bych řekl,že snášej i více vajec za den! :)
    Ale určitě snášej denně.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    EXCITE: zajímavý, kolik tak snesou?
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    LINKOS: mě tedy běžci snašej neuvěřitelný množsvtí vajec (oproti slepicím), tolik vajec nejsdem schopen vubec spotřebovat a to ani když to občas rozdám nasim i ženy rodičům. kdyby někdo chtěl můžu dodat (Kladno)

    Úprava samozřejmě je pouze tepelná (min. 70°C po 10 minut.)..něco jsem o ty salmonele četl, kachní vejce jsou obecně více prostupná,ale to neznamená,že automaticky salmonelu obsahují.. to závisí hlavně na čistotě podestýlky... a dalších hygieneckých faktorech.
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    LADUSE: Mám H. okoličnatou, sladkokyselá až svíravá, hodně drobné plody (tak poloviční oproti rakytníku) http://www.stareodrudy.org/ovocny-strom/hlo%C5%A1ina-okoli%C4%8Dnat%C3%A1/128.html
    LADUSE
    LADUSE --- ---
    DENDROBATA: Máte tu někdo hlošinu okoličnatou nebo mnohokvětou - kde jste ji koupili a jak je na tom chuťově?
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    KOCOURR: volně, je tu divočina "na samotě u lesa" ;)
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    ZATAMOKO: I ten dřín, hlošiny mnohokvětá a okoličnatá
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    ZATAMOKO: trnka, různé druhy růží (svraskalá, šípková, dužnoplodá), hlohy (zatím jsem moc nechutnal, ale v době květu krásně bzučí...), záleží kolik máš kolem místa, jestli to budeš muset zastřihovat nebo můžeš nechat volně růst...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam