• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    NYA
    NYA --- ---
    PETEKKA: měla jsem souseda, starého pána, kterej každej rok osázel malinkou zahrádku celou bramborama, po sklizni zasel hrách, ten zelenej na podzim zaryl, a příští jaro zase brambory .. takhle tam rotoval výměnu dusíku
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    ANABEL_LEE: JOO ? tak to je super:)
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    PETEKKA: naopak :)
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    Prosím můžu pěstovat brambory na místě, kde byl minulý rok hrách? Netluče se to nějak...?
    ZRNKO
    ZRNKO --- ---
    však mám namysli dužninu ,jabka co jen zfermentovali se do ted valí pod stromem,co zhnili jsou tytam,zkvasené semena jsou k ničemu navíc hned tak nezkvasí,
    dobré způsob jak z toho tu dužninu dostat,rozkvasiš a je to dole,to je opravdu rada nad zlato...
    XAJA
    XAJA --- ---
    ZRNKO: pri tom prekvasani semien neslo o samotne semena. ide o odstranenie zvyskov duziny. ked sa rozkrojila tekvica (a to sa semena uchvavali na sadenie, bol jeden druh siroko-daleko, krizenie nehrozilo), tak sa zhruba odstranila ta vlaknita cast a semienka sa hodili do nadoby a zaliali vodou. po jednom, maximalne dvoch dnoch cela duzina s miernym bublinkovanim vyplavala na povrch, ciste semena boli na dne. zlialo sa, preplachlo, ususilo a uskladnilo v platenych vreckach. cez zimu sa odoberalo na prazenie, zvysok sa na jar zasadil.

    je to stara metoda, podla mna semenam ani neskodi, ani nepomaha. ide o dokladne vycistenie od duziny, pouzivalo sa to v casoch, kedy uskladnenie byval vacsi problem, nez je dnes. uskladnenie v reznom vrecku zavesenim na povale, obcas sa stalo, ze to mohlo navlhnut. zvysky duziny by zacali plesniet, takto bola odstranena dokladnejsie nez inymi sposobmi. nic viac, nic menej.

    ja to pouzivam na semienka habaner a rajcin doteraz. semienka su po taktomo osetreni klicive rovnako ako tie, ktore kupim. a ano, uskladnujem v suchu, takze teoreticky mi problem nehrozi, ale robim to zo zvyku aj nadalej.
    ZRNKO
    ZRNKO --- ---
    tam co máš ty klacky a šutry tak to zakryj drnem,jinak tito bude přesychat,trocha okolní hliny zamichej do toho kompostu a gumáky stojí 200 K,jinak dobrý

    jenom z drnů jdou postavit pěkný záhony,pěkně je nařežeš rýčem a skládáš,pokud to chceš vyšší tak mezi to dáš pruty ať to drží než prorostou,
    BROZKEFF
    BROZKEFF --- ---
    Pár čerstvých fotek z naší komunitní zahrady v Brně-Židenicích, dovezli jsme tam kompost z centrální kompostárny a děláme polovyvýšené záhony
    ZAHRADY - GARDENS / 2015-03-28 MZD komunitni zahrada Vinicni - brigada vyvysene zahony | Brozkeff - fotogalerie
    http://akasha.brozkeff.net/gal/index.php?/category/3

    Není tu někdo z Brna Židenic/Vinohrad/Líšně kdo by se chtěl zapojit? Pozemek je hned za poliklinikou Viniční...
    ZRNKO
    ZRNKO --- ---
    navíc tou fermentací dochází k rozkladu asimilovaného dusiku ,kterej potřebují kvasinky k tomu aby uvolnili energii s cukru k množení,takže když to nezkvasí tak to co? ani nezhnije...
    ZRNKO
    ZRNKO --- ---
    pokud je to snad v suchu tak nehrozí předčasný klíčení,E?v přirodě kdyby to naklíčilo v září tak kdyby se to pak asi stihlo reprodukovat,E?
    XAJA
    XAJA --- ---
    no neviem, ale starki rovnako fermentovali napriklad semena tekvic. sama to tak robim odjakziva. tak nejako som mala zafixovane, ze je to kvoli dokladnemu vycisteniu, aby pri nahodne zlych podmienkach a vzniku vlhkosti nedoslo k splesniveniu semien, na ktorych su zvysky duziny.
    DA_NIELA
    DA_NIELA --- ---
    NYA: Pokud fermentace v lahvičce trvá 3 dny, znamená to, že bez ní posunu vyklíčení o 3 dny? To mě zas tolik nebolí.
    Naštěstí už nemám doma tak moc vlhko, že by mě to akutně trápilo.
    Ale furt si myslím, že je lepší, když má semínko zachované vlastní protektivní mechanismy, než aby při skladování zbytečně prodejchávalo víc, než je nutné.
    NYA
    NYA --- ---
    KAREN: tak to vidíš :) ty divoký jsem pravda taky jenom tak pošolíchala, ale u těch velkých jsem chtěla sundat ten dužnatej obal, hlavně proto, aby mi semínka neplesnivěly..

    no nevim o tom nic, že jsou tam nějaký látky proti klíčení vím z toho článku a připadalo by mi to i logický, když ty semínka ve zralém rajčeti leží ve šťávě .. ale vcelku vzato, mně to nějak moc nezajímá, hlavně když rostlinky hezky rostou :)
    KAREN
    KAREN --- ---
    NYA: hmm tomu asi nak nerozumim - vzala jsem dozraly plody, rozparala, odstranila duzinu, proplachla a nasusila a pak jsem to davala klicit tak, jak to bylo. klicit to zaclo hned druhej den, co jsem to dala do "plastacku"... zadny fermentace si nejsem vedoma.
    NYA
    NYA --- ---
    DA_NIELA: jo, hele, tady to píše "Ano, i rajče divoké se množívá samovýsevem. Popadané plody rajčátek začnou zahnívat, dojde k jejich fermentaci, čímž se rozloží inhibiční látky bránící klíčení semen a na jaře vyrazí ze země shluky miniaturních rajčátek. Problém je, že samovýsevy z divokých rajčat nejsou spolehlivé a úroda je na nich zpožděná ve srovnání s výsadbou předpěstovaných sazenic." http://www.potravinovezahrady.cz/7-samovysevnych-rostlin-pro-permakulturni-zahradu/

    bude to tak, že si nechceš usušit semínko s obalem, kterej by na jaře bránil klíčení

    NYA
    NYA --- ---
    DA_NIELA: nevím, můžu se jenom dohadovat .. že v přírodě asi taky ten obal semínka odehnije, aby semínko mohlo vyklíčit?
    DA_NIELA
    DA_NIELA --- ---
    NYA: Mně se nelíbí ten krok s fermentací. Proč se odstraňuje přirozený mechanismus zabraňující předčasnému vyklíčení?
    NYA
    NYA --- ---
    KAREN: rajčata by měla mít dobrou klíčivost tři roky, viz. http://www.potravinovezahrady.cz/semenareni-rajcat-v-sesti-krocich/
    THERA13
    THERA13 --- ---
    Pokud byste měli ještě zájem o semínka, stavte se zítra odpoledne (28.3.2015) v Paralelní Polis - budeme měnit, prodávat za bitcoiny. Můžete přinést i věci, co byste chtěli darovat, nebo stará kola, která už nechcete :) Semínka s sebou beru: rukola, mangold, petržel, různé druhy dýní, červená řepa, levandule, měsíček lékařský, kopretiny, afrikány, celer. Eventuelně napište o co byste měli zájem... Akce zde: http://www.paralelnipolis.cz/...nts/event/paralelni-svety-jak-sdilet-obchodovat-bez-penez-a-darovat/
    ZRNKO
    ZRNKO --- ---
    ten výfuk je skrz nejkratší spalinový cesty rožhavené hned,tož riskujte podle doporučení
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam