• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    kulturni okenko: film o Salatinove Polyfaces farme ve Virginii - http://www.regrarians.org/polyfaces/ - http://lsff.cz/lisa-heenan-polyfaces/
    je mozno shlednout v sobotu od 11:00 v NTK v Dejvicich, nebo "při individuální projekci: PO–PÁ od 12:00 do 20:00 hodin - Studijní a informační centrum (SIC), místnost č. 140" -- http://lsff.cz/filmy/polyfaces/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    nevite nekdo ze zemedelky, kdo organizoval navstevu darrena dohertyho na life sciences film festivalu na czu?
    KAREN
    KAREN --- ---
    KLATIC: DENDROBATA: hmm to by me zajimalo, s tim vzrustem a samosprasnosti. na Starych odrudach jsem pochopila, ze maj zrejme jednu odrudu vetsiho stromu (Chojuro) - neco podobnyho jsem i potkala v tom sadku u lesa, byly to pekny vzrostly stromy, obsypany - a ostatni "I na malé zahrádky". pak teda maj jednu odrudu psanou castecne samosprasnou a u ostatnich pisou "Vhodné tam, kde rostou normální hrušně.", coz zrejme souvisi s tou samo/cizosprasnosti... jak tak googlim, spis to vypada na vetsinovou cizosprasnost, prinejlepsim castecnou samosprasnost.
    KLATIC
    KLATIC --- ---
    DENDROBATA: mely by byt samosprasne
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    EXCITE: jo a ještě, docela bujně rostě, přidala asi 30 cm! letos. Narozdíl tedy od oskeruše, který se o pár metrů dál vůbec nedaří.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    KOCOURR: ony jsou, mám pocit, ty mišpule dvoje - jedny větší, které se dají používat třeba do moučníků, a pak ty maličké německé (moje mají asi 4cm v průměru).
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    TRISSIE: myslím, že jsem nic neloupal, ale je to už asi 2 roky, co jsem si jich pár koupil někde v obchodě, tak si nejsem úplně jistý, ale co si pamatuju jistě je, že mi chutnaly :-)

    Jinak letos jsem poprvé ochutnal zralý šípek z růže svraskalé a kupodivu je to docela dobrý, něco jako kdyby člověk smíchal jabko, mrkev, jahody a rakytník dohromady, až se mi to rozroste, tak to bude ideální na nějaký povidla nebo džemy...
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    KOCOURR: jsme asi 215 mnm (možná kousek výš, hodně větrný kopec, ale jižní svah).
    Sázela jsem ji v červnu 2013, byla kupovaná balová v nějakém Baumaxu nebo tak, v květináči, už docela dost rozrostlá (tak 175cm na výšku, bohatě založená koruna) - loni kvetla, ale plody myslím nebyly, letos je obsypaná.

    Ty syrové jsi loupal nebo ne? Mně se povedlo dva plody shodit ještě před mrazy, tak jsem je hodila přes noc na mrazák a pak je vytáhla a jako jo, jsou dobré i zasyrova, jen maličkaté :-)
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    na jaře jsem jí zasadil, v létě kvetla a má asi 4 plody, jo vím, mě jsem je utrhnout, nenechat zrát,ale nedalo mi to.. :)
    285 m n. m.
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    TRISSIE: v jaké nadmořské výšce je pěstuješ a po kolika letech od výsadby ti začaly plodit? Taky chci párek na zahradu zasadit... S receptem ti neporadím, já je chutnal jen na syrovo a byly dobrý..
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    pěstujete někdo mišpuli německou?
    letos mi poprvé masivně naplodila, tak přemýšlím, co s ní... mrznout už u nás mrzlo, takže teoreticky by se sklízet mohla. Na netu jsem našla jen nějaké recepty na povidla.
    KAREN
    KAREN --- ---
    KAIRRA: davala jsem tip prazskymu brachovi pro inspiraci a nakonec asi taky objednaval od nich. teoreticky muze bejt jedno, kam to po cr posilaj, na druhou stranu je jasny, ze podporit nejakou mistni skolku by bylo dobry - jen jak rikas, nabidka zrejme nebude takova sikovna. no a pokud vim, i "aktivisti" ve Valci na Karlovarsku taky neco objednavaj u nich...
    KAIRRA
    KAIRRA --- ---
    prosímvás objednával jste někdo že stareodrudy.cz i když jste z opačného konce ČR? Je mi to takové žinantní, objednávat z Beskyd do Brd, ale když tady prostě nic moc není, rozhodně ne nějaké staré odrůdy :(
    KAREN
    KAREN --- ---
    DENDROBATA: hledme, jakou odrudu mas? jsem tam ty nashi uplne prehlidla, kdyz jsem objednavala - ale stejne budu muset dumat, kam bych to dala. pomalu premejslim, kde co vysadim na guerillu...
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    Nedávno jsem v Českém ráji viděl u silnice takové fialové hrušky, nevíte,co to může být za odrůdu?

    byly úplně be rzi,ale to asi bude tím,že tam nikdo neměl v okolí jalovce :)
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    ZATAMOKO: Mám na pozemku několik semenáčů, od malých kamenáčků po velké polopapíráky .. Ořech si dycky vyroste kde chce (moc neseču:) a jak začne plodit tak už je moc velký na přesazení.. takže spíš eliminuju ty které mají moc malé a tvrdé plody.. Další odrůdy Apolo, Jupiter, Sychrov (červené jádra) ...
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    KAREN: Mám asi 4-letý stromek a letos se dočkal prvního plodu ale ten je obrovský :) Nakupoval jsem zde http://www.stareodrudy.org/ovocne-stromy/asijsk%C3%A9-hru%C5%A1n%C4%9B--nashi/29.html Rez na to nejde, celkově působí dost zdravě, listy jsou tak 2–3x větší než u našich hrušní .. Podle mně bude potřebovat opylovač, zkoušel jsem přenést pyl z naší hrušně a to je možná právě ten plod co se urodil ... No a přijde mi že je to porád takové keřík, vypadá to spíš jak sloupcovitá jabloň, 1,5 m výšky 30cm šířky, Foto srpen 2015
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    když je řeč o těch ořeších - foto z víkendové sklizně/sběru, nasbíráno za ani ne 10 min. (za 2h louskání ve dvou vylouskána tak 1/5), jinak ta dýně byla sázená až na konci července, tak nestihla úplně dozrát (ID KAREN patří díky za sazenice)

    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    Když tu propíráte ty ořechy. Rád bych vysadil jeden dva tři stromy, koukal jsem na nabídku od stareodrudy.org.
    Jsme v 600mnm, pozemek s JV expozicí. Kromě těchto odrůd, doporučujete třeba i jiné?
    V okolí o žádném bezprizorním ořešáku nevím, tak si halt budu muset počkat na svůj :)
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    KOCOURR: podnEbí, kua, už ani psát neumím...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam