• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    SANCHA
    SANCHA --- ---
    Poradíte kterak na mandelinku mátovou? Takový ten lesklý modrý brouk? Děkuji
    BUTHRAKAUR
    BUTHRAKAUR --- ---
    TADEAS: jooo - dik. jsem slepej :/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    BUTHRAKAUR: odkazy v TADEAS jsou malo konkretni?
    BUTHRAKAUR
    BUTHRAKAUR --- ---
    EXCITE: na jare a na podzim to v pohode je, ale v tech poslednich suchych letech to byl brutal - vsechno mozny mi tam na sucho pochcipalo a trava krupala pod nohama jak klacky v lese :/ Na ty fotce to vypada pekne zelene jarne, coz trochu klame. Zahony na zeleninu apod tam vylozene rozsirovat nechci - neco uz tam mam a vic bych nestacil rozumne obhospodarit, takze bych chtel zasazet nejaky relativne bezudrzbovy keriky, stromky apod, aby se ta zahrada trochu zastinila. + zachytit tu vodu pomoci swales. Na ty terasy to neni dost prikrej kopec mi prijde a taky by terasy byly o totalnim prekopani zahrady, coz ted nezvladnu. Takze neco jako ty swales nebo jezirko, ale potrebuju vymyslet jak to presne udelat a kam umistit, aby to dobre fungovalo. Je na to nejaka dobra knizka nebo blogisky nekde? Neco jsem googlil, ale vsechno je to dost obecny...
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    BUTHRAKAUR: to je zahrádka úplně napohodu..
    Hlavně záleží natom,co tam chceš mít... a podle toho řešit opatření..Záhony ano/ne..

    Ale jedna zásada platí pro všechny zpsůoby využití..používá se to už tisíce let i na horších svazích. Překapivě jsou to terasy :)
    BUTHRAKAUR
    BUTHRAKAUR --- ---
    Jeste ad KAREN: jedna se o moji zahradu - uvital bych tipy na nejakou tu literaturu/clanky kolem toho jak udrzet vodu na zahrade. Jde o to, ze zahrada je mirne z kopce, je to jizni svah a puda je dost kamenita a misty i melka (na skale) - foto tady. Skoro vsechna voda aktualne pri vetsim desti odtece ze zahrady do pryc na cestu pod nama, tak bych s tim rad neco udelal a vubec celou tu zahradu dal trochu do kupy. Puvodni majitele se vyzivali v tujich, ale jinak tam nic extra neroste a vetsina je pres leto totalne vyschla trava, tak bych s tim rad neco udelal. Napadly mne ty swales, ale moc do toho nevidim, tak se potrebuju dovzdelat :) Nasledne tam provest nejaky tereni upravy a chtel bych tam zasazet vic keru a stromku, aby ta zahrada zvladala sucho trochu lip...
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    Quack squad on the hunt | The Wider Image | Reuters
    https://widerimage.reuters.com/story/quack-squad-on-the-hunt
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    chicken traktory (ridgedale permaculture farm)

    NYA
    NYA --- ---
    NYA: nebo kamarád, co spolupracoval při vytváření oázy ve španělsku, obnovování flory ve vznikající poušti, říkal, že prostě zakopali mrtvou kládu a na ní zasadili novej strom
    NYA
    NYA --- ---
    KAREN:
    podélné rýhy v zemi (svejly) a naplnit je organickou hmotou která vodu nasákne - kmeny, větvemi, slámou, trávou, a překrýt hlínou a pěstovat na tomto .. takové 'vyvýšené záhony podle seppa holzera', ale schované v zemi
    LITTLEPUNKK
    LITTLEPUNKK --- ---
    KAREN: na malý výměře asi nemůžeš chtít zázraky . Jak už kdosi psal swejly/terasovité záhony a chytat vodu ze střech...rybníček/mokřad se hold všude nehodí ....
    KAREN
    KAREN --- ---
    TADEAS: JAZZZ: neni to pro nas a jde o konvencni, mirne se svazujici zahradu u chaty - zadny velky krajinarstvi, jen upravy kolem nove postaveny chaty, vybagrovani svejlu/jezirka/...
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    HOUBA: fakt? tak uvidíme... sousedi všude kolem maj nádherný pivoně, u našich dokonce už odkvétaj, a u mě ani náznak, tak mi to přijde divný
    HOUBA
    HOUBA --- ---
    PETEKKA: u nás maj taky všechny zatím jen listí, prostě pokvetou časem.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    Kdyz jsme u tech nekvetu...co mam udelat s kanadskou boruvkou? Uz druhej rok nekvete v podstate.
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    SCHWEPZ: pivonky právě nemají jedinej pupen, jen listí..a d enivky takdy nevyhodily jedinej šlahoun...
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    PETEKKA: denivky mají ještě čas, nám taky nekvetou. Mají nalité pupeny? Možná málo živin?
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    KAREN: doporučuju mrknout na tohle. každá koruna dobrá a tohle je zrovna bohulibej záměr
    MŽP vyhlásilo nové dotace na zadržovaní vody v krajině :: Třetí ruka - více času na podstatné!
    http://www.tretiruka.cz/news/mzp-vyhlasilo-nove-dotace-na-zadrzovani-vody-v-krajine/
    máte na to ještě měsíc. to se dá s vypětím sil stihnout a vsadím se, že to nebude vyčerpaný a dostanete to při splnění formálních nároku jistě. aspoň tu případnou podzemní nádrž by vám mohli zaplatit, když už ne to bagrování.
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    Nevíte prosím, proč mi nekvetou pivonky ani denivky? nic jsem nepřesazovala, neměnila...
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    KAREN: keyline, od strany 25 pdfka, ale bude te zajimat jak vymerovat, coz je dal (bunyip level)
    http://docdro.id/5hS3luo

    pripadne jinej prehled - keyline design course notes
    http://docdro.id/FzO8bQJ

    jestli chcete stavet jezyrko ve svahu, tak asi si na to vzit nekoho povolanyho, pripadne muzu vysvetlit jak je buduje holzer, ale prej to neni pro novacky, vyrobit si malej landslide asi nebude nic moc.

    keyline ti umoznuje smerovat vodu z udoli na hrbety. ale je to asi jedna z nekolika stovek moznosti, jak vest vodu svejlama vzhledem k vrstevnicim, takze primarne zalezi na tom, jakej si udelate celkovej design toho pozemku, co tam chcete dosahnout.

    docela dobry napady a zakladni popisy ma ben falk v resilient farm and homestead.

    a mrte toho bude v bibli, aka permaculture designers manual :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam