• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    ARZA
    ARZA --- ---
    KAREN: odrůdu bohužel netušim:( Tady je ještě fotka celýho stromu: http://arza.rajce.idnes.cz/nyx/#noname_11.jpg - Je v nádobě na maltu, tipuju 80l
    Třešeň to samý a už na ní dozrává spousta třešní:)
    KAREN
    KAREN --- ---
    ARZA: a co presne to je za svestku (odruda, "tvar")? a v cem ji mas zasazenou, v kvetinaci? tu tresen taky?
    ARZA
    ARZA --- ---
    Neporadíte někdo? Mám na terase švestku:)) ale bohužel neplodí. Sice mě to nijak zásadně netrápí, protože je to hezkej strom sám o sobě, ale i tak bych ráda věděla, čím to je. Na jaře vždycky rozkvete, pak se udělají maličký plody, ty následně zežloutnou a všechny opadají. Na listech přitom nic zásadního vidět není.
    http://arza.rajce.idnes.cz/nyx/#noname_9.jpg a http://arza.rajce.idnes.cz/nyx/#noname_10.jpg
    O kus dál je přitom třešeň, která plodí jak divá.
    Napadlo mě, že to dělají nosatci, se kterýma už druhej rok bojuju, ale zase si říkám, že by to bylo znát i na listech.
    Někde jsem se dočetla, že by to mohlo být tím, že v okolí není jiná švestka a květy tak zůstanou neoplozený.. Je to možný?
    NYA
    NYA --- ---
    k té vodě je moc pěknej dokument Harvesting water od Geoffa Lawtona

    harvesting water - Ulož.to
    https://www.ulozto.cz/hledej?q=harvesting+water
    SANCHA
    SANCHA --- ---
    Poradíte kterak na mandelinku mátovou? Takový ten lesklý modrý brouk? Děkuji
    BUTHRAKAUR
    BUTHRAKAUR --- ---
    TADEAS: jooo - dik. jsem slepej :/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    BUTHRAKAUR: odkazy v TADEAS jsou malo konkretni?
    BUTHRAKAUR
    BUTHRAKAUR --- ---
    EXCITE: na jare a na podzim to v pohode je, ale v tech poslednich suchych letech to byl brutal - vsechno mozny mi tam na sucho pochcipalo a trava krupala pod nohama jak klacky v lese :/ Na ty fotce to vypada pekne zelene jarne, coz trochu klame. Zahony na zeleninu apod tam vylozene rozsirovat nechci - neco uz tam mam a vic bych nestacil rozumne obhospodarit, takze bych chtel zasazet nejaky relativne bezudrzbovy keriky, stromky apod, aby se ta zahrada trochu zastinila. + zachytit tu vodu pomoci swales. Na ty terasy to neni dost prikrej kopec mi prijde a taky by terasy byly o totalnim prekopani zahrady, coz ted nezvladnu. Takze neco jako ty swales nebo jezirko, ale potrebuju vymyslet jak to presne udelat a kam umistit, aby to dobre fungovalo. Je na to nejaka dobra knizka nebo blogisky nekde? Neco jsem googlil, ale vsechno je to dost obecny...
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    BUTHRAKAUR: to je zahrádka úplně napohodu..
    Hlavně záleží natom,co tam chceš mít... a podle toho řešit opatření..Záhony ano/ne..

    Ale jedna zásada platí pro všechny zpsůoby využití..používá se to už tisíce let i na horších svazích. Překapivě jsou to terasy :)
    BUTHRAKAUR
    BUTHRAKAUR --- ---
    Jeste ad KAREN: jedna se o moji zahradu - uvital bych tipy na nejakou tu literaturu/clanky kolem toho jak udrzet vodu na zahrade. Jde o to, ze zahrada je mirne z kopce, je to jizni svah a puda je dost kamenita a misty i melka (na skale) - foto tady. Skoro vsechna voda aktualne pri vetsim desti odtece ze zahrady do pryc na cestu pod nama, tak bych s tim rad neco udelal a vubec celou tu zahradu dal trochu do kupy. Puvodni majitele se vyzivali v tujich, ale jinak tam nic extra neroste a vetsina je pres leto totalne vyschla trava, tak bych s tim rad neco udelal. Napadly mne ty swales, ale moc do toho nevidim, tak se potrebuju dovzdelat :) Nasledne tam provest nejaky tereni upravy a chtel bych tam zasazet vic keru a stromku, aby ta zahrada zvladala sucho trochu lip...
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    Quack squad on the hunt | The Wider Image | Reuters
    https://widerimage.reuters.com/story/quack-squad-on-the-hunt
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    chicken traktory (ridgedale permaculture farm)

    NYA
    NYA --- ---
    NYA: nebo kamarád, co spolupracoval při vytváření oázy ve španělsku, obnovování flory ve vznikající poušti, říkal, že prostě zakopali mrtvou kládu a na ní zasadili novej strom
    NYA
    NYA --- ---
    KAREN:
    podélné rýhy v zemi (svejly) a naplnit je organickou hmotou která vodu nasákne - kmeny, větvemi, slámou, trávou, a překrýt hlínou a pěstovat na tomto .. takové 'vyvýšené záhony podle seppa holzera', ale schované v zemi
    LITTLEPUNKK
    LITTLEPUNKK --- ---
    KAREN: na malý výměře asi nemůžeš chtít zázraky . Jak už kdosi psal swejly/terasovité záhony a chytat vodu ze střech...rybníček/mokřad se hold všude nehodí ....
    KAREN
    KAREN --- ---
    TADEAS: JAZZZ: neni to pro nas a jde o konvencni, mirne se svazujici zahradu u chaty - zadny velky krajinarstvi, jen upravy kolem nove postaveny chaty, vybagrovani svejlu/jezirka/...
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    HOUBA: fakt? tak uvidíme... sousedi všude kolem maj nádherný pivoně, u našich dokonce už odkvétaj, a u mě ani náznak, tak mi to přijde divný
    HOUBA
    HOUBA --- ---
    PETEKKA: u nás maj taky všechny zatím jen listí, prostě pokvetou časem.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    Kdyz jsme u tech nekvetu...co mam udelat s kanadskou boruvkou? Uz druhej rok nekvete v podstate.
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    SCHWEPZ: pivonky právě nemají jedinej pupen, jen listí..a d enivky takdy nevyhodily jedinej šlahoun...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam