• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    LINKOS: jinak teda pokud te zajimaj lisky, tak bych zkusil sehnat nejakou dobrou genetiku, nejbliz co vim tak produkcni sady jsou ve slovinsku. od nich zidkat orisky, predpestovat sazenici a zasadit, at ti na tom aspon neco roste :)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    LINKOS: tohle ma taky malou spolehlivost, ale za zkousku nic nedas :) odkop je jistej.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    LINKOS: strasne jednoduse se mmozej z orisku, na podzim zahrabes a na jare roste.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    TADEAS: ja jsem projizdel mezi tim net a vycetl jsem,ze to neni tak snadne jako s vrbovym proutim. Na druhou stranu nekterym se to za urcitych podminek darilo.
    To co bude asi nejvhodnejsi bude hrizeni, ohnu bocni pruty k zemi,prihnu hlinou a az zakoreni,oddelim od puvodni rostliny.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    LINKOS: vhodna doba - tak aby to neuschlo :)
    lisky se co vim nerozmnozi timhle jednoduchym rizkovanim, ze bys jen vrazil prut do zeme. ta liska roste z nejakeho toho hlavniho korenu. bud jsou od nej nejake novejsi vyhonky, ktere jsou stranou a ty se pak daji odkopnout i s kusem tech puvodnich korenu a nekam presadit. anebo jakmile tu lisku zkopicujes, muzes zaroven odriznout i kus toho core korenu a ten pak nekam presadit. lopatou si odkopes zem ze dvou stran kolem nej a pak motorovkou.
    zkopicovat muzes uplne az k zemi, tak abys pres to napriklad mohl bez problemu prejet se sekackou :) anebo tam, kde uz to kopicovane bylo.

    tady priklad jednoho z tech rozmnozeni, vsimni si ze s tim berou nejake ty koreny, to je klicove.

    Razmnožavanje lešnjaka ožiljavanjem mladara
    https://www.youtube.com/watch?v=UTF0bCMegAc
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    LINKOS: ted je moc brzo, jeste porad jsou moc vysoky teploty a uschne ti to.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    potrebuji ostrihat lisku co nam roste do zahrady,ziskane pruty bych chtel zasadit o kousek vedle.
    Dva dotazy,kdy je na to vhodna doba,predpokladam,ze ted je brzo,spise podzim bude vhodny,nebo uz muzem?
    Druhy na jakou delku zkratit a kolik do zeme? Predpokladam, ze bych to vrazil tak 20cm do zeme a nad povrchem nechal tak 40-50 cm?
    ENDREW
    ENDREW --- ---
    Nekde jsem cetl clanek o nejakem panovi, ktery se venuje pestovani citrusu uz nejakych 20let na amaterske urovni a jeho peatitelske uspechy posadili na prdel i zkusene odborniky. zkusim to dohledat.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    MARTHINEZ: a jak to funguje s temi pomeranci, pokud potrebuji tak 15-20 pres zimu tak bych mel pro ne i misto,pres leto bych je dal na balkon.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    MARTHINEZ: jasne, ono i instituce s tim maji problem, je to vec, kterou muzou nakonec delat jen komunity a ty bohuzel rapidne mizi. jinak tuhle vec jako jedinec dela 40 let typek v minnesote s liskama - philip rutter (badgersett farm), inspirujici.
    MARTHINEZ
    MARTHINEZ --- ---
    LINKOS: citrusy u nás všeobecně jdou, pokud je máš kam dát na zimu (jen je nutné je zastřihávat, hnojit a ošetřovat proti škůdcům). Banánovník na banány nemá moc smysl, záleží i na odrůdě.

    PATRICIUS: souhlas, kakaovník mají v botanické zahradě na ČZU, ale ještě jsem ho neviděl dozrát.

    TADEAS: to si nedokážu představit na úrovni jedince (který by se tomu věnoval) a ne u tropických druhů, subtropické ještě jo, ale tropické ne.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    Jinak me by se libil pomerancovnik, videl jsem fotku takoveho zakrsleho asi metr vysokeho,obaleneho pomeranci. Ten bych jeste mel kam dat.
    Sousedi meli driv bananovnik,ale byl pry obrovky a na nem jeden banan. :-)
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    GIOMIKY: misto bavlny tu mame mnohem kvalitnejsi len a konopi, len rostl i u nas v podkrkonosi. Konopi taky bez problemu.
    PATRICIUS
    PATRICIUS --- ---
    GIOMIKY: kava interierove ano, kakaove boby interierove velmi obtizne i pro zkuseneho pestitele.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    TADEAS: to je zajimavy napad. chtel jsem to zkusit pro vlastni poteseni a zabavu. tudiz to zni docela dobre.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    GIOMIKY: nevim, co se dela a v jakem kontextu to ma nejaky ekonomicky smysl, ale zajimave by bylo to slechtit. sehnat populace, ktere maji zajimave vlastnosti, maji nadeji tu prezit, vzit to sem. zacit s par tisici rostlin co nejruznorodejsich z par desitek populaci a jedes. cast vychcipa, bude to odpad, neco prezije, s tim pujdes dal a muzes to selektovat. ale je to na dlouho :)
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Da se u nas pestovat bavlna, kakao nebo kava?
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    Nezkoušel jste někdo vedení keřového černého rybízu "na plochou korunu" podobně jako se dělá třeba ostružina?
    Máme odrůdu Titania, která pod tíhou plodů lehá k zemi.
    KACHNIK
    KACHNIK --- ---
    ZUZKAOU: Na jídlo přezrálej. Já se dřív chlubila, že mi chcípne i kaktus :)...

    Jinak díky za rady. Děti to šly zkusit zapíchat.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam