• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    NYA: to zní taky dobře, díky:)
    KASTA
    KASTA --- ---
    NYA: ja taky vykopal v jilu takovej bazenek a plnim ho kompostovanou travo a davame hokkaida
    NYA
    NYA --- ---
    PETEKKA: taky mám jíl, a šla jsem tou cestou, že jsem od místních chovatelů přinesla hnůj, vykopala brázdu, nasypala ho tam, zahrnula hlínou a vysadila tam dýně. (Hnůj byl ulezelej, na čerstvém bych dala rajčata, ta ho snědou). Na podzim už tam byla krásná humózní puda. Letos tam dám kapusticky, cukety a patizony (ty se kříží, ale já mám toho křížence ráda, každej plod je trochu jiného, tak se neomrzí).
    Takhle jsem docela rychle změnila kvalitu půdy na záhone, a není to vyvýšené, tak nevysychá.
    Některý záhony nechavam jen tak, sousedům v místní hlíně jde dobře řepa a fazole.
    Mrkev zkusím další rok po těch cuketach, jestli tu zůstanu.
    FOXA
    FOXA --- ---
    PETEKKA: můžu poradit, co se neosvědčilo ;-) Velká vrstva klacků, mezi kterými je vzduch. Jak chvíli neprší, rychle to proschne.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    KASTA: nejde jen o rezani,ale u stareho eternitu se uvolnuji i vlivem opotrebeni... Jedovaty neni,ale stetinky muzou zpusobit rakovinu plic.
    Drevo osetrovat u zahonku urcite ne, to nedoporucuji ani vyrobci
    KASTA
    KASTA --- ---
    NYA: azbest pokud vim tak neni jedovatej, je to normalni nerost. Jedinej problem jsou ty azbestovy stetinky, ktery se uvolnujou do prachu, kdyz se to reze a vdechnuty do plic s tim prachem delaji teda dost neplechu... ale stejne jeste nevim, preci jen neni to moc esteticky

    jojo o shitake jsem taky uvazoval, ale zatim chci zjistit co nam tam vsechno roste samo, kazdej kmen ma jinou houbu, nekdy je to divocina, urcite neco bude jedly. Poznal jsem jen tu hlivu a jidasovo ucho :)
    NYA
    NYA --- ---
    KASTA: eternit nee, je v něm jedovatý azbest. Musí se i odborne sundavat a likvidovat.

    Ty kmeny jsou skvelej nápad.. pro živiny, vodu i houby. Můžeš si do nich i houby nasadit, shiitake nebo hlivu.
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    PETEKKA: na zahradě mám jíl
    TABBY
    TABBY --- ---
    PETEKKA: V cem je vyvýšený záhon tak.úžasný?
    KASTA
    KASTA --- ---
    LINKOS: na eternit asi taky dojde az budu menit strechu. Letos zkousim i stary plechovy sud na vodu, prerizl jsem ho na dva kusy.

    Co se tech kmenu tyka, nechavam je tam shnit, nijak je nemorim. Takze obcas jako bonus vykoukne nekde i nejaka ta hliva, jidasovo ucho nebo jiny drevokazny houby, musim se je naucit poznavat, jedlych jich bude urcite vic...
    KASTA
    KASTA --- ---
    treba tahle:

    KASTA
    KASTA --- ---
    PETEKKA: my mame vsechno na svahu, takze takovy terasy jako v Tibetu, Nepalu apod. Neco delam z prken, ale nejradsi mam kmeny stromu kdyz se mi dostanou pod ruku. (tresen, jiva apod). Mame vyvyseny prakticky vsechno o 20-50 cm podle okolnosti. Snazim se kopat zahony tam kde je nejlepsi puda (treba kde byl driv strom) a postupne dodavam hlinu z kompostu. Najdu nejaky fotky
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    PETEKKA: osobni bohuzel ne,snad nekdo jiny. Letos jsem si udelal cca 20cm vysoke,ale teprve se uvidi jak to bude fungovat. Na nejake do pasu nemam jednak organickou hmotu a druhak toho dreva bych zdelal dost.
    Prkna jsem opalil do cerna a natrel lnenym olejem.
    Na ulozto byla stara prirucka jak na vysoke zahony,sic s okraje mel chlapik z eternitu,ale jinak to mal zmakli.
    Jmenovalo se to "Pestovani_zeleniny_a_kompost_2.pdf"
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    A co vyvýšené záhony? Poradíte,co se vám nejlépe osvědčilo? (výška, velikost,vrstvy,jaké ohraničení-prkna?,...)
    NYA
    NYA --- ---
    možná jsem objevila zrovna ameriku .. ale na stránkách pro-bio.cz, kde jsem si objednala výsevní lunání kalendář podle Marie Thun, jsem našla spoustu dalších zajímavých publikací, hodně je jich i ke stažení zdrarma

    Publikace | Pro-bio.cz
    https://pro-bio.cz/publikace/
    KASTA
    KASTA --- ---
    NYA: o trave jsem taky uvazoval, ale mame tady jen hodne dlouhou (sekame 1-2 za rok kosou), tak to neni moc prakticky, bych ji tam musel tak nejak mackat, radsi zkusim tu hrabanku, to mi prijde nejjednodussi

    LINKOS: no tahat kubik pilin k nam po svahu se mi taky uplne nechce :) jinak je to takovej rovnej zlabek po vrstevnici, 10 m na dylku a 60-70 cm hloubka a mame pres nej prkna na ktery si stoupame po tureckym zpusobu :) jeste par prken kolem aby to bylo trochu zakryty, ta cast co uz je zasypana hlinou ta je odkryta aby tam prselo ap. Resime nejakou posuvnou strisku, ale zatim nas to az tak nenuti, ono je to cely trochu v lesiku
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    KASTA: u nas treba pila prodava piliny na kubiky a vozej to
    NYA
    NYA --- ---
    KASTA: můžeš to proložit trávou nebo senem, ta má přesně ty bakterie, který jsou vhodný. A je po ruce.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    KASTA: omlouvam se jak to vlastne vypada? Mate jen udelanou brazdu v zemi kterou postupne zaplnujete,nebo tam mate nejaky prenosny hajzlik?
    KASTA
    KASTA --- ---
    Tak jsem si preci jen pro jistotu trochu zagooglil a doplnil si predstavu z ruznych zdroju (hlavne tedy pdf dokument "lidsky hnuj" od J. Jenkinse, stazeno z webu ekozahrady). Vicemene se mi potvrdilo, ze to delame spravne, doporucuju precist cely, takze jen ve zkratce.
    - doporucuje tam to kompostovani s pilinama, jinou rostlinnou hmotou apod - v kompostu dochazi k likvidaci patogenu nejen teplotou ale i pusobenim ruznych mikroorganismu.
    - nicmene z ruznych tam uvedenych studii vyplyva, ze prakticky vsechny virove a bakterialni patogeny ani ve volne pude dlouho nepreziji, max v radu par mesicu
    - problem muze byt ta skrkavka detska, pry za idealnich podminek vajicka v pude prezijou az 10 let, ovsem idealni podminky budou stabilni vlhkost teplota ap. Vajicka likviduje teplota nad 35 stupnu, taky mrazy a vsechny kompostovaci procesy takze v nasich podminkach z pudy mizi podstatne rychleji (nevim jestli vubec existuje nejaka studie on tam myslim zminuje 1-3 roky preziti).

    Takze kdyz na ten zachod chodime jen dva a zadny problemy jsme nezaznamenali, neni treba to resit jak tam hezky rika i autor :)

    Ale je dobry to vedet, asi kdybych mel podezreni na moznou kontaminaci, reseni by bylo po tech dvou letech ten material jeste na rok zapracovat do cerstvyho kompostu a to uz by melo byt uplne ok

    A premyslim jak tam dodavat vic rostlinnyho materialu abych podporil ty kompostovaci procesy, pytle s pilinama nemam na chatu bez auta jak dopravit, ale napadlo me michat tu hlinu (pripadne i nahradit) hrabankou z listnatyho lesa, ty je tu vsude dost.
    NYA
    NYA --- ---
    LAETATIO: tu teplotu dělají ty hovna, tak bych řekla, že jo:)
    JAGA
    JAGA --- ---
    LINKOS: Encyklopedie soběstačnosti 2 je ve stádiu rukopisu odevzdaného v nakladatelství, takže si optimisticky myslím, že by tak do dvou měsíců mohla být venku z tiskárny...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam