• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    KASTA: osobne jsem je taky daval do jednoho z prvnich kompostu,ale moc dobre se z toho pak netahaly,dneska davam na dno silnou vrstvu slamy
    KASTA
    KASTA --- ---
    jeste k tomu kompostovani co se tu resilo, tak potvrzuju, ze dat dospod silnejsi vetve je fakt dobra vychytavka. ja taky pres rok neprehazuju, jen to vrstvim na sebe a v lete max proleju nejakym startovacim roztokem a prehazuju z jara. vetve jsem tam vloni dal v nadeji ze se rozpadnou, to se za rok nestalo, ale byl tam moc peknej humus i na dne a hlavne kdyz jsem odhazel drny z hornich vrstev, vytahl jsem vetve zespod a tim se mi vsechno krasne nakyprilo. Vratil jsem je tam zase na dalsi rok!
    BASTOCH
    BASTOCH --- ---
    LINKOS: tak pak je taky možnost si naroubovat vlastní na podnož - po praze se v sadech dají sehnat všechny tyhle starý odrůdy
    LITTLEPUNKK
    LITTLEPUNKK --- ---
    EXCITE: já ze starých odrůd bral více jak 5x a vždy ok , malý rostliny posílají skoro všude , občas něco překvapí . Nejlepší všude osobka , i ve "starýchodrůdách" mají na místě více druhů,odrůd než inzerují . A hlavně kdo si zkusil někdy rostliny posílat poštou, ví že je to oser...
    vlastně abych nekecal , jednou mi ze starých odrůd přišel suchý zimolez- bylo to na jaře , ostatní zimolezy byly už narašený a jeden ne . Poslal jsem foto a obratem mi poslali nový...hold všude jsou jen lidi...
    KASTA
    KASTA --- ---
    LEJIMADA: jak vidim, tak momentalne nestihaji, asi jsou fakt popularni... me trochu odrazovalo, ze pusobi jako hodne velka firma, kde to jedou jak na bezicim pasu, tak jestli jsem se spletl, tak to jsem rad :)
    KASTA
    KASTA --- ---
    LEJIMADA: diky, to zni dobre, tam maji navic skoro vsechno!
    LEJIMADA
    LEJIMADA --- ---
    KASTA: hele s tím ekozahradnictvím mám jen super zkušenost. Se vším mi poradili, omylem jsem objednala nějaké sazenice mimo vhodnou dobu na sazení, pán mi volal a dal určitá doporučení, něco na vastní náklady poslal později - aby bylo vše OK. Nic mi od nich nechcíplo, takže odolnost sazenic asi dobrá :D
    KASTA
    KASTA --- ---
    vidim, ze to s tim nakupem po internetu neni tak jednoduchy - ja se teda vetsinou snazim koupit primo v zahradnictvi, pripadne nejaky trhy, ale vzhledem k siri pozadovaneho sortimentu :) dojde letos asi i na nejaky nakupy pres internet. zatim mam vyhlidly tri weby, kde maji to co shanim:
    prodejrostlin.cz
    nazazvorce.cz
    ekozahradnictvi.cz
    mate nejaky reference? to prvni mi od pohledu prijde ok, ty dalsi dve trochu podezrely (podezrelost roste tak, jak jsem je seradil :))
    p.s. ty stareodrudy.org jsem rovnou zabrhnul, pac skoro vsude pisou "pouze osobni odber" pochopil jsem, ze se jim to uz asi moc posilat nechce....
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    EXCITE: kruh mam v dojezdovy vzdalenosti, kdysi jsem tam parkrat pro neco byl,ale maji spise "exotiku", chtel jsem nejake odolne puvodni odrudy jabloni atd. abych doplnil stromy co jsou na zahrade, obdobne odrudy.
    Daj se sehnat obdobne odrudy jeste nekde?
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    letos zase tedy KRUH mi poslal úplně prťavou obří borůvku, která byla celá polámaná a pravděpodobně ani nebyla zakonřeněná,taky už mrtvá aniž bych jí stačil dát ven.
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    LINKOS: No, já taky nebyl extra spokojený, zaprvé posílaj hrozně malý stromečky, jako pprvní objednávka: 20cm stromek za 150kč...pak mi ze druhé obenávky 3 objednaných nashi jedna chcípla, napadená asi spálou( černání výhonu) aniž by vůbec narašila..
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    tak teda strareodrudy.org zklamani. Po asi trimesicnim cekani nam oznamili,ze to zbozi zapomeli dat stranou, ze nevedi jak se to mohlo stat,ze nam neni tedy co poslat, at ti zkusime na podzim a ze mame spis prijet si pro to osobne na druhou stranu republiky...
    KVIIIK
    KVIIIK --- ---
    Otvíráme novou komunitní zahradu na severovýchodě Prahy. Třeba by to někoho mohlo zajímat ;) (spousta záhonků ještě čeká na někoho, kdo by se jich ujal)
    https://www.facebook.com/ZahradaPastvina/
    KASTA
    KASTA --- ---
    LAMIA: se sarkou se myslim neda nic delat. my mame taky par starych, jeste pravych svestek a nevypadaji uplne dobre, nemaji sarku (aspon viditelne, nebo si tim nejsem jisty) ale trpi dost suchem, hodne svesticek opada jeste v lete a ty zbyly jsou spis krizaly :) Zkusim vic zamulcovat i kdyz u svestky pisou ze to nema moc smysl, ze koreni hluboce. A ze je prirozene kratkoveka a po cca 20i letech jde plodnost a zdravotni stav rychle dolu...
    Ted pred tydnem jsme zasadili dve polosvestky, Stanley a Jojo, ta druha je myslim jedina existujici odruda resistentni vuci sarce. Jak pises, dnes se prodavaji uz jen polosvestky, ktery jsou vsechny relativne odolny, ale sazet je primo nekam do ohniska sarky, to nevim jestli je dobry...
    LAMIA
    LAMIA --- ---
    bydlíme nově v sadu kde je několik starých švestek napadených šarkou. sousedi si ty své vykáceli, my na to nepřistoupíme. ty stromy jsou krásný a ohledně viru - kupují se už jen dolné odrůdy, pokud jsem to správně pochopila.
    máte někdo zkušenost jak se o ty stromy starat a dodat jim kuráž i když šarka tu bude dál? Leta na ně nikdo nesáhl.
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    Dělal jste někdo testy na obsah prvků v půdě kvůli hnojení? Jestli ano,tak kde? :)
    Chci to dělat hlavně kvůli dusičnanům, kvůli miminu..
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    NYA: to zní taky dobře, díky:)
    BASTOCH
    BASTOCH --- ---
    v knize lunární zahrada doporučují zasadit do jílový půdy brambory,
    za sezonu by ti jí měly dost zlepšit
    KASTA
    KASTA --- ---
    NYA: ja taky vykopal v jilu takovej bazenek a plnim ho kompostovanou travo a davame hokkaida
    NYA
    NYA --- ---
    PETEKKA: taky mám jíl, a šla jsem tou cestou, že jsem od místních chovatelů přinesla hnůj, vykopala brázdu, nasypala ho tam, zahrnula hlínou a vysadila tam dýně. (Hnůj byl ulezelej, na čerstvém bych dala rajčata, ta ho snědou). Na podzim už tam byla krásná humózní puda. Letos tam dám kapusticky, cukety a patizony (ty se kříží, ale já mám toho křížence ráda, každej plod je trochu jiného, tak se neomrzí).
    Takhle jsem docela rychle změnila kvalitu půdy na záhone, a není to vyvýšené, tak nevysychá.
    Některý záhony nechavam jen tak, sousedům v místní hlíně jde dobře řepa a fazole.
    Mrkev zkusím další rok po těch cuketach, jestli tu zůstanu.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam