• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    KUATO: fuj,palit vetve.
    FRANTA_LESAK
    FRANTA_LESAK --- ---
    KUATO: Stromy a keře ale není vhodé stříhat na jaře, když se rostlina probouzí a začíná žít. Ideální čas je léto, u ovocných stromů tak do konce srpna, aby se rány stačily do zimy zahojit a strom zbytečně nenamrznul v řezech.
    KUATO
    KUATO --- ---
    Ja jsem line prase, ktere krom jabloni, co striha poctive, nestriha nic co nemusi. Samozrejme mlade stromky, aby mely korunu. A kdyz uz striha, tak co nejdriv na jare, dokud netece miza a to vcetne peckovin. Proste jak je na tom listi, tak hovno vidim jak vypada poradne koruna, tak bych se beztak pak bil do hlavy. No a vetve s listim jsou hur skladne a i po ususeni vic smrdi, kdyz to palim.
    KOUSICEK
    KOUSICEK --- ---
    ZUZKAOU: no, strom je tam dlouho a nebyl sazeb s ohledem na permakulturu. Tedy možná jo, ale byl posledních 25 let bez výchovy, takže dost trpí. Z jihu švestka, ze severu fasáda. Přestává fungovat barák, konkrétně větve dřou fasádu, a dvě okna na jih jako bych neměl:-)

    Myslím, že to sazeli s tím, že než to povyroste, zasadi další. A až to dosáhne hranice oken, pokácí celý strom a zasadí nový, jiný. Bohužel zvládli pouze půl otočky - jeden pokaceli, druhý nezasadili a třetí přerostl.
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    ZUZKAOU: souhlasím jen s tím,že berušky žerou mšice:)
    V současné době řeším to samé řez meruňky a třešně, oboje leze k sousedům a řezat to musím permakultura , nepermakultura, i když mám na zahrádce pěknou zelenou džungli, která se mi líbí. Sousedům už méně.

    Jinak meruňky se podle mne mají řezat právě teď po sklizni v, zimě je to úplný nesmysl, rána se do jara nezahojí a může pak začít vytékat..

    Trešně obecně hluboké řezy nemají rády,le když už musíš tak, tohle mi přijde jako dobrý návod:
    Řez zmlazovací:
    Provádí se v době začínajícího růstu nových letorostů. U starších stromů můžeme zmlazovat jen 40 % koruny stromu. Větší zmlazení může vést k odumírání části kořenů. Lépe je zmlazovat postupně – vždy sesazením na spodní odbočující výhon, který směřuje ven z koruny. Rány po řezu by neměly mít větší plochu než 6 cm, aby rána vytvářela hojivé pletivo kalus. Pokud u třešně je podnož ptáčnice, která roste do velké výšky, je dobré zmlazovat každé 3 roky při sklizni. Zmlazujeme odříznutím hořejších větví s třešněmi, které nejdou očesat – ty pak očešeme na zemi. Rány po zmlazení zatíráme štěpařským voskem, aby dřevo nepraskalo. Menší rány po řezu u peckovin zatíráme stromovým balzámem.
    V září, když stromy ukončují ukládání zásobních látek do větví a kořenů, je vhodná doba pro druhý průklest třešní. U mladých stromků necháme řez na příští jaro, u starších třešní můžeme dát strom řezem a průklestem do pořádku. Na jaře pak odstraňujeme už jen případné odumřelé výhony. Na jarní období necháme též řez, při kterém by vznikly větší rány – zhruba od tří do šesti centimetrů.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    vcera rikali v radiu,ze msice jsou letos velky problem,ale ze napriklad nedoporucuji pouzivat k hubeni tabak,protoze vybije i vsechny predatory... Lepsi koupit pripravek ciste jen na msice.
    Ale fakt netusim co jsou tydle posteiky zac
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    KOUSICEK: Třešeň rez teď a nebo v zimě. ošetřovat netřeba - má pryskyrici. jinak berušky žerou ty mšice, zejo.

    Meruňku řez v zimě.

    Jinak teda pizlat stromy tak, aby byly hlavně co nejsnáze ocesatelne neni úplně permakultura.
    KOUSICEK
    KOUSICEK --- ---

    GIEPETTO: dík, drž těm stromům palce:-)
    GIEPETTO
    GIEPETTO --- ---
    Tak pecky po květu .. třešeň asi v poho s tim voskem taky cajk .. Meruňka by měla mít korunu kotlovitou ? Tedy alespon myslím .. tak buď začít zápěstovat znovu nebo nechat bejt -zhodnotit
    KOUSICEK
    KOUSICEK --- ---
    Ohledne toho rezani : mam tresen, asi polokmen, ktera zasahuje do fasady a cloni okna v prumeru ma koruna asi 6m a potreboval bych ji orezat tak na tri metry. je strasne husta a plna msic (a berusek). mam to udelat ted? jak to pak osetrit? steparskym voskem? prezije to? A co merunka? ta je jeste vetsi a horni dva vertikalni vyhony jedou k nebi a nedaji se cesat, cloni oknum v druhem patre.
    Cetl jsem, ze se ted rezou peckoviny, tak bych se do toho pustil.
    GIEPETTO
    GIEPETTO --- ---
    Ahoj kdybys nepochodil napiš .. nemáme teď do čeho píchnout .. Každopádně stromy cítím a mám rád
    JUNIOR
    JUNIOR --- ---
    LAETATIO: Zkus napsat sem https://www.smolotelskydvur.cz/ Pokud nepradí přímo oni tak ti určitě někoho doporučí ,)
    LAETATIO
    LAETATIO --- ---
    Nemáte kontakt na někoho, kdo by nám uměl citlivě prořezat švestku a poradit co s jabloněma (jestli zkácet, nebo je ještě způsob, jak je zachránit). Oblast mezi Nymburkem, Jičínem a Mladou Boleslaví. Líbil by se mi někdo v tomto stylu http://www.potulnysadar.cz/
    TLUSTOUTLON
    TLUSTOUTLON --- ---
    VEVER: Taky to mám a taky nevim. Listy prosychají jako by byly zevnitř vyžíraný a zaregistroval jsem tam zespodu miniaturní černý sviňuchy. Po aplikaci Natura Rock Effect se trochu zklidinili. Nic jinýho jsem po ruce neměl.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Skoda, ze cesti zemedelci zapomneli, k cemu jsou remizky.
    VEVER
    VEVER --- ---
    Když už je řeč o hmyzácích, něco mi na balkoně už několikátým rokem žere cokoliv bobovitého...celá ta rostlina prostě postupně uschne. Kdyby tam byly pavučinky, svedu to na svilušky, ale nepozoruju nic...mšice na balkoně mám, ale podle mě by tu kytku nezvládly zabít tak efektivně, navíc mi přijde že to nežerou...fakt nevím. Hrášky se obvykle nedostanou ani ke květu, lichořeřišnice se drží zuby nehty, je malinká a nekvete, jedné fazoli se povedlo vyrůst někdy zjara, kdy to ještě nebylo, takže zvládla spáchat i nějaké lusky, ale už taky usychá. A cokoliv dalšího zaseju, tak vyroste kousek a pak to taky uschne.
    A jiné kytky jsou v pohodě, mrkev, ředkvičky, rajčata...je to dost vybíravé.
    Netušíte někdo co by to mohlo být?
    GIEPETTO
    GIEPETTO --- ---
    Ahoj co radikální řez na cyp. Law. A take nootkaten. Obrazi ze starého dřeva ? Nebo jenom obvodově do zeleného plotostriznou ? Díky za postřehy ✌
    KASTA
    KASTA --- ---
    Tak jsem se progooglil k tomu ze nejlepsi prirodni prostredek na to padli na monardach je neem (nimbovy) olej, ten sezenu v pohode, ale jak vyrobit postrik? Nekdo tu kdysi radil par kapek repkoveho olej + jaru do vody, to by asi melo fungovat s kazdym olejem podobne, ne? Jar jako smacedlo...

    Jinak co se toho tabakovyho vyluhu tyka tak ja davl tak ctvrtinu pytliku tabaku na 12-24 h do pul litru vody, pak jsem to scedil a rozprasoval, msice to zlikvidovalo uplne spolehlive, ale molice ne, tam byl jen maly ubytek...
    DACUBE
    DACUBE --- ---
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    DACUBE: četl jsem, že se ten tabákový výluh musí z rostliny po aplikaci zase oplachovat, je to pravda?
    KASTA
    KASTA --- ---
    BASTOCH: zalivani jakt takz funguje, ale musi byt voda.... ja uz vlastne na brukvovity salatky pres leto rezignoval. Rukola, mizuna apod na jare a na podzim a pres leto salat a brutnak, kterej drepcici nezerou. Jeste zkusim na leto neco dalsiho ne z rodiny brukvovitych, treba lebedu, sruchu.... co objevim. Jinak ostatni skudci taky v norme, plzi ani msice nejsou, asi tu mame zdravy ekosystem :)
    DACUBE
    DACUBE --- ---
    MAR_TINA: buď vyvařit, nebo naložit postudenu na 2-3 dny. na to používám mapacho, i to které jsem už aplikoval sobě.
    Nebo jícha ze zelených listů
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam