• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    TRAFO
    TRAFO --- ---
    LINKOS: Pogoogli chutney ze zelených rajčat. Je to mrda!
    GRETKA
    GRETKA --- ---
    LINKOS: Zelená rajčata mi v pohodě dozrála v pytliku s banánem. Měla jsem cherry a banán jsem jednou vyměnila. Je to tak dva roky zpátky.
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    LINKOS: čatní, dělal jsem vloni a je super.
    DACUBE
    DACUBE --- ---
    LINKOS: napiklovat
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    nejaky napad co s mrazem spalenymi rajcaty? Par cervenech mraky zelenejch. Daj se zpracovat? A co dyne?
    MVEK
    MVEK --- ---
    MAR_TINA: Chitin... hm, když už doma pěstujeme potemníky moučné (entomofagie), že bychom našli odbyt i pro mrtvé brouky:-)?
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    TRAFO: protože přeprava hnojiv přes půl planety je velmi neekologická?
    Protože můžeš zavléci do naší půdy nepůvodní mikroorganismy?
    Protože když to udělá každý permapěstitel, budou vyrabovány zdroje krabů a nimby?

    A tak dál.

    Smísila bych zeminu s kompostem nebo hnojem, přihodila vápník, zasadila rostliny, zalévala, přihnojovala, občas okopala.. tak jak to děláme staletí.
    V případě těžké půdy přihodit písek, do písčité víc kompostu nebo hnoje.

    Chceš-li cvičit s chitinem, můžeš sbírat mrtvý hmyz, sušit ho a drtit.
    TRAFO
    TRAFO --- ---
    MAR_TINA: Protože "mletý krab" pomalu uvolňuje dusík, fosfor, vápník a magnesium. Navíc díky vysokému obsahu chitinu stimuluje půdní organizmy k tomu, aby likvidovaly vajíčka hlístic, takže je to takový "biopesticid".
    Protože "nimby" nejen poskytují živiny, ale navíc obsahují protibakteriální, protiplísňové a hmyz odpuzující látky. V neposlední řadě pak použití "nimby" zvyšuje SAR index rosltiny.

    Proč bych se měl omezovat na pouze místně dostupná hnojiva?
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    TRAFO: na co chceš dávat do půdy v čr mletý kraby a nimby?

    pokud už chceš půdu hnojit tak sofistikovaně, nech si udělat rozbor, co je v ní je a není. Pak pokračuj hnojením místně dostupnými hnojivy. Hnůj, kompost, vápenec případně NPK nebo železo naprosto stačí.
    TRAFO
    TRAFO --- ---
    Je tu nějaký odborník/odbornice na suchá aditiva do půdy?
    Chci založit pár vyvýšených záhonů na otestování bezorebního obdělávání půdy. Mám místo, zeminu, kompost, potaš a něco jsme si o tom načetl.
    Teď jsem se zaseknul na tom, že chci do půdy přidat mimo jiné crabl meal (krabí moučka) a neemseed meal (moučka ze nimbových semen), ale nemůžu to nikde sehnat. Amazon mi to nedoručí. Nevíte někdo o nějaké alternativě, kterou v lze v ČR koupit? Krabí moučku by šlo asi nahradit kostní moučkou a dolomitickým vápencem, ale u toho nimbového semene mě nic nenapadá.
    Děkuji za případné nápady a doporučení.
    MVEK
    MVEK --- ---
    Já nějaký červený převezl jako proutky mnoho desítek km daleko a chytil se a už i plodil, ale asi nedostatek pravidelné zálivky a hnojení je příčinou toho, že je pořád menší než půl metru do výšky, takový bonsai.
    Bílý nevím, jestli jsme nakonec nezvládli, nebo se nám nechytil.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    ANONKA: mě třeba červený nikdy nezakořenil, za to černý ten koření snad i ve vlhké trávě :D
    ANONKA
    ANONKA --- ---
    Ou, chyba - mohl...
    ANONKA
    ANONKA --- ---
    Rybíz (červený, černý, bílý) a josta se dá namnožit velmi jednoduše - ustřihnout proutek, strčit do země a za pár týdnů má kořínky. Radši do nádoby aby to pak člověk mihl na místo nasadit i s balem. Netřeba se dřít s odkopkem nebo hřížením :-))
    MVEK
    MVEK --- ---
    MVEK: Jo a ten červený rybíz přitom jde většinou od někoho namnožit. Buď odkoputím části keře, nebo ohnutím větve k zemi a jejím zatížením, aby část byla v hlíně a zapustila kořeny.
    Pozor, naopak černý rybíz nám v tom stínu vesměs uhynul. Také nám tam skoro uhynul libeček, asi má přece jen rád polostín.
    Ale docela se tam ještě daří mátě (jen pořád nevím, jestli to je nebo není peprná).
    MVEK
    MVEK --- ---
    LAETATIO: Tak mě napadá, že nám na zahradě v podstatě v absolutním stínu přežívá a plodí i červený rybíz. Ale byl tam nasazený v době, kdy to tak zastíněné nebylo. Z bylinek pak tam nerostě ani ten kontryhel (který ale jinak docela opylovače přitahuje, když kvete), leda tak kopřivy, invazivní netýkavka, tu a tam bršlice a možná ještě tak kapradí. To umí být nenáročné a bujné, ale nevím, jestli nemá rádo specificky kyselejší půdu a naopak zásaditější ne.
    Rododendron (bílý květ, asi ne moc šlechtěný) je už také myslím částečně na sluníčku nějakou tu hodinu aspoň část obřího keře a byl tam kdysi, ale trvalo mu vyrůst (ale asi spíš z nedostatku vláhy a kvůli chudé půdě).
    Ještě se mi zdá, že docela zvládá stín ptačí zob, vyrůstají i mladé výhonky.
    A z nízkého porostu barvínek. Pak se snaží vyrůst náletové duby, lísky, tuším jeřabiny, ale nic moc, i když tam je spíš problém vláhy (pod hustým porostem smrků).
    NYA
    NYA --- ---
    JAZZZ: lísku
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    JAZZZ: kanadskou boruvku?
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    ATUARFIK: radeji nechci vedet jake "srnecky" myslis...
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    LINKOS: Na to bacha, třeba v Singapuru za to jsou tučné pokuty! :)
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    KUATO: mi citlivejsi duse se nad srnecky rozplivame :-)
    KUATO
    KUATO --- ---
    KASTA: uprimne se tesim, az mi zacne divoka zver chodit na zahradu. Koupim si loveckou kusi a z kazdeho uloveneho kusu obetuji jeho srdce Odinovi!
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    Poradíte co sázet na podmáčeném pozemku? Dobře se tam daří jasanům a ovocným stromům. Taky tam roste vrba a všelijaké kapradí a křoviska podél potoka.

    Rád bych tam ale vysadil ještě další druhy. Nějaké rychle rostoucí dřeviny a pak maliny nebo angrešt.

    Uvítám v podstatě jakékoli návrhy co tam s tím v duchu permakultury provést :)
    KASTA
    KASTA --- ---
    ANONKA: uff, tak u nas se s nima nastesti da domluvit :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam