• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    IXTREMIST
    IXTREMIST --- ---
    KUATO: Nojo, ale pravej kalvádos (čistě z moštu) je uplně něco jinýho než sprostá jabkovice (z drcenejch jablek).
    KUATO
    KUATO --- ---
    TSOH: pokud to ma na paleni, tak se davaji bezne kvasit i rozdrcene jabka, nemusi to byt most.
    TSOH
    TSOH --- ---
    ZORB: ruční lis... v sudu se dá také lisovat ?
    ZORB
    ZORB --- ---
    TSOH: Tak to raději ten vrchní.. Pak s tím do lisu, nebo sudu?
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    TSOH: u svestek a tresni nechces porusit pecky, protoze pak je to hnusny. jadyrka se pri paleni neresi a pri mostovani co vim tak taky ne, ale pak to lisovali pres platno.
    TSOH
    TSOH --- ---
    ZORB: jablka a připadně hrušky...
    JAZZZ: na mošt... horní ne ? proč ?
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    TSOH: pokud to chces kvuli kvaseni, tak ten dolni by mohl byt pouzitelny i na peckoviny, ale ten horni ne.
    ZORB
    ZORB --- ---
    TSOH: Co tím chceš prohánět za ovoce?
    CUKI
    CUKI --- ---
    TSOH: Asi lepší koupit něco z druhý ruky, co už se osvědčilo. Měl jsem drtíč i lis, ale pokud toho neděláš velký kvanta tak ten drtič na moštování není tak nutnej. Důležité je mít spíš kvalitní moštovač.
    KASTA
    KASTA --- ---
    zajimavy graf, jeste ze se zacinam zamerovat na ty subtropy

    KASTA
    KASTA --- ---
    NYA: dekuju!
    TSOH
    TSOH --- ---
    Nemá někdo zkušenost s ručním drtičem na ovoce ? Co se snažím orientovat v tom co se dá koupit, tak jsou dvě možnosti drcení/machanizmu... Vzhledem k tomu, že recenze ci může psát sám prodejce, tak zkusím vznést dotaz třeba zde...
    Asi bych se klonil k té první variantě, ale možná to je jedno...

    NYA
    NYA --- ---
    KASTA: zkus napsat Kamilovi z jedlyprales.cz
    Na webu sice nabídku nemá, ale myslím si, že by mladé stromky hlosin mít mohl
    KASTA
    KASTA --- ---
    nemate nekdo nahodou tip kde sehnat vyslechteny velkoplody/sladsi odrudy hlosiny mnohokvety a seferdie stribrny? Jsou to zajimavy kere do suchy a chudy pudy ale zda se ze do CR zatim jeste moc nedorazily...
    A jeste hlosina ebbingeova, stalezelena a pry dost odolna suchu... teda aby sazenice nestala 800,- jako u Havlise
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    LINKOS: noo, dovolim si soudit ze to soucasti permakultury je.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    nechci vam do toho kecat,ale ani bitcoin,ani energetika neni tematem teto diskuze...
    IXTREMIST
    IXTREMIST --- ---
    CUKI: Problem leží spíš v nesmyslném nepoužíváním jaderných zdrojů a pálení uhlí, než v bitcoinu.
    CUKI
    CUKI --- ---
    OGMIOS: A teď taky za co to nakoupíš...
    Používání kryptoměn může zvýšit teploty na Zemi až o dva stupně Celsia, varuje studie — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/...nu-muze-zvysit-teploty-na-zemi-az-o-dva-stupne-celsia-varuje-studie
    :-D
    CUKI
    CUKI --- ---
    VEVER: Dešťovku shromažduju, ale to je mi k ničemu když tu přes půl roku krom jedné vyjímky nepršelo. Mám doma rozvody na dešťovou vodu (pračka a záchod). Tam stále laboruju s filtrací (FF systém).
    Ale rád bych použil i tu šedou odpadní na přímé automatické zalévání. Spotřeba vody je v průběhu dne v celku konstantní. Tedy bych rád tuto vlastnost využil. Dřevinám také nevadí zalévaní během dne pokud ta voda jde do půdy.

    Nejde mi o žádné dotace a jiné křivárny, jen hledám jednoduchý ale fungující systém.
    VEVER
    VEVER --- ---
    CUKI: No, existuje projekt dešťovka, který právě shromažďuje tu takzvanou šedou vodu plus dešťovou, nějak se to čistí a pak je to použitelné na zalévání a splachování. Je asi celkem spousta firem co to dělají, jsou na to i dotace, ale nejsem si úplně jistá jesti je to to co hledáš.
    CUKI
    CUKI --- ---
    Mám dotaz pro ty co už něco takového řešili.
    Rád bych zužitkoval na přímo i odpadní vodu ze sprchy, umyvadla a dřezu. Používám jen ekologicky šetrné produkty ale je mi jasné že tam bude i mastnota. Vodu bych rád využil v bezprostředním pro udržení zeleně, protože jen za minulý rok mi uschlo přes 50 více než pětiletých dřevin, pracně vysázených v mém okolí.
    Jedná se mi o rozdistribuování této odpadní vody přes léto (cca 20-60l (výjimečně přes 100)).
    Není to moc, ale lepší než nic.

    Primárně bych tím rád zaléval několik (cca 4) popínavých rychle rostoucích dřevin. Pravděpodobně to bude Vistárie.

    A teď co řeším. Jak efektivně tuto vodu co nejrovnoměrněji rozdělit. Kapénkový systém asi nepřipadá v úvahu. Protože je to beztlaký systém a také proto že by se to asi dost zanášelo.

    Napadl mě udělat ve vzduchu vodorovný systém s HT trubek (10m HT 75ky je asi 38l) do kterého by voda natekla a dírkami by prokapala dolu ke kořenům. Ty by byli navrtány tak aby nejmenší dírka byla u spodu trubky
    a nahoře by byla co nejvetší aby se voda v trubce dlouho neohřála. jde mi jen o to aby vytékala všude.
    Bojím se ale, že to bude dost náchylné na přesnost. Druhá varianta že bych trubku doplnil o odpočovací kusy které by směřovali dolů (případně šikmo dolu) a bylo by té odpočce něco přes co by se ta voda musela dostat. To by se ale asi mnohem rychleji zanášelo. :(

    Je to hloupost nebo má někdo něco podobného? případně jiný systém, který by takto fungoval?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam