• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    XAJA
    XAJA --- ---
    KAREN: tiez resveratrol obsahuje. takze je dost pouzivana v cinskej medicine.
    KAREN
    KAREN --- ---
    KASTA: a tinktura z oddenku udajne zabira na boreliozu ;)
    XAJA
    XAJA --- ---
    KASTA: parkrat za rok nepomoze, naopak, este ju to povzbudi. to sa robi len v kombinacii s roundupom. musi sa stale, hned ked vyrazia nove mlade vyhony. ono to rastie rychlo, niekolko cm denne.
    KASTA
    KASTA --- ---
    XAJA: mne prijde nejschudnejsi to koseni parkrat za rok, to se da i s nekym domluvit, ne?

    Jsem si ted o kridlatkach trochu cetl a nasel jsem tolik zajimavejch receptu, ze mam chut si ji vysadit na zahradu. Nastesti to misto kde jsem ji kdysi vykopaval, porad existuje a neni to takovej ten hnusnej pangejt u silnice, kde se obvykle vyskytuje, tak musim vyrazit ji sklidit a neco vyzkouset, pry je to chutove mezi chrestem a rebarborou!
    XAJA
    XAJA --- ---
    este som uvazovala, ci by v tej casti priamo na brehu nemohlo pomoct vysadenie vrb. tie k potoku patria, rastu relativne rychlo a pri sucasnom koseni kridlatky by mohli dostat sancu vyrast a potom hadam aj potlacit jej rast?
    IXTREMIST
    IXTREMIST --- ---
    XAJA: vřelá voda taky pomůže..
    XAJA
    XAJA --- ---
    preco ten minus? nejde mi o urazenost, ale v com je chyba v tej uvahe? proste nemozem zabezpecit zvierata niekde, kde nebudem.

    ako pisem vyssiie, skusim to nahradit inym druhom mechanickeho odstranovania.

    alebo vadi to, ze sa chcem kridlatky zbavit? nuz, bola to pekna predzahradke medzi domom a potokom. vdaka kridlatke je uz breh celkom naruseny, na casti zahradky nie je nic povodne, len kridlatka. a masiruje smerom k domu.

    to vsetko z iniciativy suseda za dva roky.
    XAJA
    XAJA --- ---
    LAETATIO: asi, preto ale skusam kosit cca v jedno az dvojtyzdnovych intervaloch a co najdokladnejsie odstranovat pokosene. skusim v tom tento rok pokracovat, uz sa mi rysuje clovek, co to bude robit, ked budem prec.

    no a v casti, kde buddeme kopat na cisticku a pre potrubie, skusim zorganizovat brigadu na co najdokladnejsie odstranenie podzemkov. ale desi ma, co som sa docitala, ze podiel podzemnej biomasy je az 2/3. to fakt nie je v ludskych silach odstranit.

    ELZEE
    ELZEE --- ---
    A co si myslite o repce, ktera zacina bejt vsude?
    LAETATIO
    LAETATIO --- ---
    XAJA: řekla bych, že to asi spasou co nejmladší, že je to křehké a ta mrcha pak nestíhá vůbec fotosyntetizovat. Ale to je jen spekulace...
    XAJA
    XAJA --- ---
    LAETATIO: nebyvam tam, neprichafza do uvahy.

    ale nevidim velky rozdiel medzi pastvou a pravidelnym kosenim.
    LAETATIO
    LAETATIO --- ---
    XAJA: alternativa je asi akorát ta pastva..
    XAJA
    XAJA --- ---
    LAETATIO: dik, toto su tie klasiky, to viem. ale z toho stale vychadza ten roundup. slo mi o alternativu.
    LAETATIO
    LAETATIO --- ---
    XAJA:
    K. sachalinská:"Kosit 2-3x za rok, nebo narušit oddenkový systém a následně pokosit nebo postříkat herbicidem 1-2 x za rok. Porost by měl být zlikvidován po 2 sezónách zásahů."

    u křídlatky české půjde použít to co u předchozích, ale prý je rezistentnější, takže ani po třech letech kosení a následného postřiku herbicidem (to doporučují u všech) nemusí být ještě úplně KO...
    LAETATIO
    LAETATIO --- ---
    XAJA:
    otevřela jsem pro zajímavost tu svoji diplomku, tak jen pár info (K. japonská):
    "Jsou díky svým mohutným oddenkovým systémům sahajícím i do několikametrových hloubek velice silnými konkurenty"
    "Kořenový systém křídlatek místo zpevnění břehů podporuje erozi. Dochází k zanášení toků a snižování jejich hloubky"
    "Suchou biomasu je vždy třeba odstranit a spálit, nebo nechat zetlít přímo na stanovišti nejlépe v igelitových pytlích (urychlení procesu, zamezení zpětného kořenění rostlin). Vždy je nutné stanoviště v následujícím roce kontrolovat a případné výmladky ošetřit (vytrhání + postřik nebo seč+postřik)"
    "Mechanické způsoby jsou málo účinné, sekání zvyšuje počet jedinců na ploše. Vypalování nesnižuje životaschopnost podzemních oddenků"
    "Pastva ovcí nebo skotu výrazně snižuje hustotu výskytu"
    "Jedná-li se o citlivá stanoviště, lze při výšce porostu 40-60 cm aplikovat Roundup bodově v koncentraci až 50 %. Po prvním ošetření je vhodné postřik zopakovat po 2-3 týdnech"
    KASTA
    KASTA --- ---
    XAJA: hmmm, tak to nevim...
    XAJA
    XAJA --- ---
    KASTA: len ta kridlatka je zakerna v tom, ze ked jej narusim podzemok (a cely ho vybrar nikto nedokaze), tak vyrasi z kazdeho toho naruseneho kuska. a este sa posunie o kus dalej, lebo namiesto jedneho korena su tam styri a potrebuju priestor.

    to kosenie je tiez nadlho, naviac ju tiez podporuje v neviditelnom plazeni sa dalej.

    a neda sa to robit systemom 2x rocne, treba kosit co dva tyzdne. co pre mna nie je zvladnutelne. nebyvam tam zatial.


    tiez sa tomu roundupu branim, preto sa pytam. neexistuje nejaka technika, ja neviem, vstrekovania vriacej vody cez stonku (blbost, ja viem, ale proste pre ilustraciu)

    KASTA
    KASTA --- ---
    XAJA: ja tu ma podobnej problem s serikem (orgovanem po slovensky :) takze proste na jare si chvili hraju na stredovek, vykopavam, klucim, vytrhavam a vzdycky nekolik metru ctverecnich zahrady si vezmu zpet. Roundap bych osobne nepouzil...
    XAJA
    XAJA --- ---
    Odstráňovanie inváznych druhov rastlín rozmnožujúcich sa vegetatívne - BIOspotrebiteľ
    http://www.biospotrebitel.sk/...ruhov-rastlin-rozmnozujucich-sa-vegetativne-toky-nie-su-stoky-62.htm

    toto mi pride ako rozumne zhrnutie, len som dufala, ze za tych 13 rokov sa mohlo zistit nieco nove:))

    budem mat v tej zahradke buduci tyzden male unc, tak to vyuzijem na vytahanie casti podzemkov, no a budem pokracovat v dvojtyzdennom koseni.

    je to pri potoku, takze z roundupu nie som nadsena, ale obavam sa, ze fakt ina cesta nebude. ona nam uz preraza cez podvalky pred domom.
    XAJA
    XAJA --- ---
    KASTA: je jej moc a siri sa rychlo.
    sused dostal genialny napad vysadit si z nej zivy plot. a mame ju teraz v zahradkach vsetci okolo.

    KASTA
    KASTA --- ---
    XAJA: ja bych ji tam nechal, je krasna :) jinak teda - kdyz sem byl malej vysadil jsem ji u nas v zahrade. Pak jsme ji odtamtud dostavali asi deset let, proste jsme vytrhli kazdej novej vyhon a nakonec jsme zvitezili, takze to jde
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam