• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    ELZEE
    ELZEE --- ---
    A co si myslite o repce, ktera zacina bejt vsude?
    LAETATIO
    LAETATIO --- ---
    XAJA: řekla bych, že to asi spasou co nejmladší, že je to křehké a ta mrcha pak nestíhá vůbec fotosyntetizovat. Ale to je jen spekulace...
    XAJA
    XAJA --- ---
    LAETATIO: nebyvam tam, neprichafza do uvahy.

    ale nevidim velky rozdiel medzi pastvou a pravidelnym kosenim.
    LAETATIO
    LAETATIO --- ---
    XAJA: alternativa je asi akorát ta pastva..
    XAJA
    XAJA --- ---
    LAETATIO: dik, toto su tie klasiky, to viem. ale z toho stale vychadza ten roundup. slo mi o alternativu.
    LAETATIO
    LAETATIO --- ---
    XAJA:
    K. sachalinská:"Kosit 2-3x za rok, nebo narušit oddenkový systém a následně pokosit nebo postříkat herbicidem 1-2 x za rok. Porost by měl být zlikvidován po 2 sezónách zásahů."

    u křídlatky české půjde použít to co u předchozích, ale prý je rezistentnější, takže ani po třech letech kosení a následného postřiku herbicidem (to doporučují u všech) nemusí být ještě úplně KO...
    LAETATIO
    LAETATIO --- ---
    XAJA:
    otevřela jsem pro zajímavost tu svoji diplomku, tak jen pár info (K. japonská):
    "Jsou díky svým mohutným oddenkovým systémům sahajícím i do několikametrových hloubek velice silnými konkurenty"
    "Kořenový systém křídlatek místo zpevnění břehů podporuje erozi. Dochází k zanášení toků a snižování jejich hloubky"
    "Suchou biomasu je vždy třeba odstranit a spálit, nebo nechat zetlít přímo na stanovišti nejlépe v igelitových pytlích (urychlení procesu, zamezení zpětného kořenění rostlin). Vždy je nutné stanoviště v následujícím roce kontrolovat a případné výmladky ošetřit (vytrhání + postřik nebo seč+postřik)"
    "Mechanické způsoby jsou málo účinné, sekání zvyšuje počet jedinců na ploše. Vypalování nesnižuje životaschopnost podzemních oddenků"
    "Pastva ovcí nebo skotu výrazně snižuje hustotu výskytu"
    "Jedná-li se o citlivá stanoviště, lze při výšce porostu 40-60 cm aplikovat Roundup bodově v koncentraci až 50 %. Po prvním ošetření je vhodné postřik zopakovat po 2-3 týdnech"
    KASTA
    KASTA --- ---
    XAJA: hmmm, tak to nevim...
    XAJA
    XAJA --- ---
    KASTA: len ta kridlatka je zakerna v tom, ze ked jej narusim podzemok (a cely ho vybrar nikto nedokaze), tak vyrasi z kazdeho toho naruseneho kuska. a este sa posunie o kus dalej, lebo namiesto jedneho korena su tam styri a potrebuju priestor.

    to kosenie je tiez nadlho, naviac ju tiez podporuje v neviditelnom plazeni sa dalej.

    a neda sa to robit systemom 2x rocne, treba kosit co dva tyzdne. co pre mna nie je zvladnutelne. nebyvam tam zatial.


    tiez sa tomu roundupu branim, preto sa pytam. neexistuje nejaka technika, ja neviem, vstrekovania vriacej vody cez stonku (blbost, ja viem, ale proste pre ilustraciu)

    KASTA
    KASTA --- ---
    XAJA: ja tu ma podobnej problem s serikem (orgovanem po slovensky :) takze proste na jare si chvili hraju na stredovek, vykopavam, klucim, vytrhavam a vzdycky nekolik metru ctverecnich zahrady si vezmu zpet. Roundap bych osobne nepouzil...
    XAJA
    XAJA --- ---
    Odstráňovanie inváznych druhov rastlín rozmnožujúcich sa vegetatívne - BIOspotrebiteľ
    http://www.biospotrebitel.sk/...ruhov-rastlin-rozmnozujucich-sa-vegetativne-toky-nie-su-stoky-62.htm

    toto mi pride ako rozumne zhrnutie, len som dufala, ze za tych 13 rokov sa mohlo zistit nieco nove:))

    budem mat v tej zahradke buduci tyzden male unc, tak to vyuzijem na vytahanie casti podzemkov, no a budem pokracovat v dvojtyzdennom koseni.

    je to pri potoku, takze z roundupu nie som nadsena, ale obavam sa, ze fakt ina cesta nebude. ona nam uz preraza cez podvalky pred domom.
    XAJA
    XAJA --- ---
    KASTA: je jej moc a siri sa rychlo.
    sused dostal genialny napad vysadit si z nej zivy plot. a mame ju teraz v zahradkach vsetci okolo.

    KASTA
    KASTA --- ---
    XAJA: ja bych ji tam nechal, je krasna :) jinak teda - kdyz sem byl malej vysadil jsem ji u nas v zahrade. Pak jsme ji odtamtud dostavali asi deset let, proste jsme vytrhli kazdej novej vyhon a nakonec jsme zvitezili, takze to jde
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    XAJA: vypásat. případně tedy po kosení potřít zbylé stonky roundupem.
    XAJA
    XAJA --- ---
    LAETATIO: prave roundupu by som sa rada vyhla. vytrhat to nejde, jedine bagrom:) udajne to vytrvale kosenie by malo zabrat, ale je to zalezitost rokov.
    LAETATIO
    LAETATIO --- ---
    XAJA: křídlatka údajně dokáže vytvořit novou rostlinu i ze 3 mm velkýho úlomku. Četla jsem, že jí s oblibou žerou kozy a snad ji dokážou nakonec i vymýtit. Když jsem psala tu diplomku, tak to vypadalo, že jediný osvědčený způsob je Roundap :( Ještě můžu mrknout, jestli nebude fungovat i něco jako vytrhání a spálení na místě. Jinak to bude bez šance...
    XAJA
    XAJA --- ---
    tak do temy. kridlatka. existuje osvedceny sposob, ako sa jej zbavit? je na ploche cca 30x10 m, zaplavuje mi zahradku. snaha rylom narusit korenne ci kosit vyzera dost neuspesne. namiesto jedneho vyhonu vyrasia tri.
    KASTA
    KASTA --- ---
    LAETATIO:
    KUATO: ja tohle tak podrobne teoreticky neznam, ale jak rikas vizualne je to brutal, cca pred 20i lety nerostlo najednou kolem Berounky nic jinyho nez ty ohromny fialovy trifidi (jo je to asi ta netykavka zlaznata), pak postupne ustoupily, jsou tam porad ale uz jen jako soucast ekosystemu, ktery je vstrebal. Tak jsem jen chtel rict ze mi vetsina tech vetrelcu az tak nevadi, ze sem proste zapadnou. Jasne ze to ma spoustu aspektu a duvodu, akaty taky meni pudu, pak se ale zase ty jejich spolecenstva nekde spontanne rozpadaji a mizi, tak to berte jen jako muj osobni nazor/odpoved na tu puvodni otazku, proc mi ty vetrelci az tak nevadi....
    LAETATIO
    LAETATIO --- ---
    KUATO: pokud nebudeš odvážet biomasu, tak se ten limitující prvek při jejich rozladu zase do půdy vrátí

    KASTA: netýkavka žláznatá (pokud myslíš tu), je vizuálně větší problém, ale překvapivě (alespoň pro mě) podle studií nemění zásadně bylinné patro na místech na kterých roste, takže neovlivňuje výrazně své okolí
    KUATO
    KUATO --- ---
    KASTA: tak, navic spousta kytek vydrzi na jednom miste jen po omezenou dobu, pac vyberou z pudy nejaky (pro ne dulezity) stopovy prvek, ktery jim v prvni fazi usnadni masivni expanzi a pak uz se jim tam tak prestane darit a zase se zacnou vytracet.. jinak by byl uz davno cely svet zaplaveny nejakym "hromskym plevelem" jako hermanek, koprivy, netykavka.. coz neni.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam