• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    LAMIA
    LAMIA --- ---
    Tak to tak bude neb listy mizeji i na druhem co je zdravy. Diky za uklidneni. Prechy mne netrapi, z podzimu mam opravdu hromady:) diky

    Rovnou se jeste zeptam na zkusenosti s pidijezirkama pro zvirata. Cim osazet, co nahazet dovnitr. Treba nejaky web? Jsem nad tim sedela vcera a zadne hlubsi info jsem nedostala. Nejvic mam v perma knihach, ale furt je to malo. Koupili jsme takovou tu viceurovnovou ledvinu. Dik
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Praha východ - ořešáky jsou v pohodě i s listím.
    KAREN
    KAREN --- ---
    LAMIA: já bych tipla, že prostě omrzly. takže halt počkat na novou dávku listů a ořechy letos nebudou...
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    LAMIA: nejspíš opadají a nasadí nové. Vylézaly pomalu a omrzly. Zálivka neuškodí, pomoc spíš není.
    LAMIA
    LAMIA --- ---
    máte kolem sebe starší ořešáky? Jeden ze dvou obřích obřešáků na zahradě má pidi listy co vypadají, že opadnou a navíc ještě omrzly. Všimla jsem si toho i u jiných ořešáků v kraji (Praha-západ). Je čeho se bát či dopomoci? Druhý není nic moc, ale daleko lepší. Samozřejmě to přičítám suchu ... ale vím kulové
    XAJA
    XAJA --- ---
    KAREN: tiez resveratrol obsahuje. takze je dost pouzivana v cinskej medicine.
    LEJIMADA
    LEJIMADA --- ---
    Ahoj, mám opět kachní dotaz... můžou kachny spásat vlaštovičník? V jejich budoucím výběhu ho roste celkem dost..
    KAREN
    KAREN --- ---
    KASTA: a tinktura z oddenku udajne zabira na boreliozu ;)
    XAJA
    XAJA --- ---
    KASTA: parkrat za rok nepomoze, naopak, este ju to povzbudi. to sa robi len v kombinacii s roundupom. musi sa stale, hned ked vyrazia nove mlade vyhony. ono to rastie rychlo, niekolko cm denne.
    KASTA
    KASTA --- ---
    XAJA: mne prijde nejschudnejsi to koseni parkrat za rok, to se da i s nekym domluvit, ne?

    Jsem si ted o kridlatkach trochu cetl a nasel jsem tolik zajimavejch receptu, ze mam chut si ji vysadit na zahradu. Nastesti to misto kde jsem ji kdysi vykopaval, porad existuje a neni to takovej ten hnusnej pangejt u silnice, kde se obvykle vyskytuje, tak musim vyrazit ji sklidit a neco vyzkouset, pry je to chutove mezi chrestem a rebarborou!
    XAJA
    XAJA --- ---
    este som uvazovala, ci by v tej casti priamo na brehu nemohlo pomoct vysadenie vrb. tie k potoku patria, rastu relativne rychlo a pri sucasnom koseni kridlatky by mohli dostat sancu vyrast a potom hadam aj potlacit jej rast?
    IXTREMIST
    IXTREMIST --- ---
    XAJA: vřelá voda taky pomůže..
    XAJA
    XAJA --- ---
    preco ten minus? nejde mi o urazenost, ale v com je chyba v tej uvahe? proste nemozem zabezpecit zvierata niekde, kde nebudem.

    ako pisem vyssiie, skusim to nahradit inym druhom mechanickeho odstranovania.

    alebo vadi to, ze sa chcem kridlatky zbavit? nuz, bola to pekna predzahradke medzi domom a potokom. vdaka kridlatke je uz breh celkom naruseny, na casti zahradky nie je nic povodne, len kridlatka. a masiruje smerom k domu.

    to vsetko z iniciativy suseda za dva roky.
    XAJA
    XAJA --- ---
    LAETATIO: asi, preto ale skusam kosit cca v jedno az dvojtyzdnovych intervaloch a co najdokladnejsie odstranovat pokosene. skusim v tom tento rok pokracovat, uz sa mi rysuje clovek, co to bude robit, ked budem prec.

    no a v casti, kde buddeme kopat na cisticku a pre potrubie, skusim zorganizovat brigadu na co najdokladnejsie odstranenie podzemkov. ale desi ma, co som sa docitala, ze podiel podzemnej biomasy je az 2/3. to fakt nie je v ludskych silach odstranit.

    ELZEE
    ELZEE --- ---
    A co si myslite o repce, ktera zacina bejt vsude?
    LAETATIO
    LAETATIO --- ---
    XAJA: řekla bych, že to asi spasou co nejmladší, že je to křehké a ta mrcha pak nestíhá vůbec fotosyntetizovat. Ale to je jen spekulace...
    XAJA
    XAJA --- ---
    LAETATIO: nebyvam tam, neprichafza do uvahy.

    ale nevidim velky rozdiel medzi pastvou a pravidelnym kosenim.
    LAETATIO
    LAETATIO --- ---
    XAJA: alternativa je asi akorát ta pastva..
    XAJA
    XAJA --- ---
    LAETATIO: dik, toto su tie klasiky, to viem. ale z toho stale vychadza ten roundup. slo mi o alternativu.
    LAETATIO
    LAETATIO --- ---
    XAJA:
    K. sachalinská:"Kosit 2-3x za rok, nebo narušit oddenkový systém a následně pokosit nebo postříkat herbicidem 1-2 x za rok. Porost by měl být zlikvidován po 2 sezónách zásahů."

    u křídlatky české půjde použít to co u předchozích, ale prý je rezistentnější, takže ani po třech letech kosení a následného postřiku herbicidem (to doporučují u všech) nemusí být ještě úplně KO...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam