LAETATIO: Je to mladej les, tak tam moc starejch stromů na semena kolem není (ještě před půl stoletím tam byla louka a ještě předtím za Marie Terezie rybník). Semena většiny stromů létají daleko (pominu-li trochu těžší bukvice), tak se tam většina určitě časem sama dostane, už dnes jsou tam ojediněle mladý smrky, jeřáby a olše, ale zatím spíš ojediněle, ne na husto. To se ale asi (snad) díky prosvětlení lesa kvůli rozsáhlému polomu borovic změní.
MAR_TINA: Na ten lesní hospodářský plán se podívám ;), ale zase změna klimatu se děje tak rychle, že je otázkou zda na ní letité osevní plány dokážou adekvátně reagovat (i když to bych po nich chtěl asi něco, co dost bobře dnes nedokáže předvídat nikdo, co kam bude nejlepší sázet a jak to bude prospívat za 30-50 či více let). Na druhou stranu buky jsou rozšířený od Pyrenejí až po Skandinávii, tak by to zvládnout mohly :)
Jinak ta diskuse ohledně kořenového systému je celkem zajímavá, já osobně si myslím, že dneska je pro stromy důležitější kořenit co nejhlouběji, protože díky suchu jim husté kořeny při povrchu moc nepomůžou a je třeba dosáhnout na spodní vodu (i když je pravda, že zase díky mělkým kořenům dokážou dobře zužitkovat méně vydatné povrchové srážky, které se do větší hloubky nedostanou). Povrchově kořenící smrky schnou, hlouběji kořenící borovice taky, ale hluboce kořenící listnáče se zatím jakžtakž drží (jasně, mají výhodu toho, že při suchu mohou shodit dříve listí, což by pro výše zmíněné jehličnany bylo fatální), což ale o něčem vypovídá...