• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    YEMANJA
    YEMANJA --- ---
    v zimě jsem se vrátila na "rodnou hroudu" - jižní morava, všechno tu tak nějak rodí samo, tak samo, že rodiče posledních 20-30 let pěstovali zeleninu s minimálním vkladem do půdy - ničim to nehnojili, možná párkrát rozhodili kompost od slepic (odhaduju, že v nesouvislé vrstvě 1 cm) a když byla kukuřice, tak ji pak zaorali. S točením plodin se taky nikdo nezalamoval. Půda je těžká a v létě je to beton s širokými prasklinami (dokonce praská i den po okopání, ještě na "načechrané hlíně", jestli se tak dá říkat spečeným hroudám). Tipuju, že dosavadní péčí bude půda dost znavená, i když zeleniny to furt dávají.
    Místa je v zahradě zufil, tak jsem si říkala, že bych na část pole nasela nějakou plodinu klidně na pár let (ladem to nechci nechávat, protože v téhle kultivované krajině je i různorodost plevelů tak trochu monokulturní). V nějaké diskuzi jsem četla snad o vojtěšce (nebo něco jiného?), že prokoření do 5 metrů a tahá živiny z hlubších vrstev, ale nemůžu najít zdroj. Máte s tím nějakou zkušenost? Popřípadě jiný možný scénář, jak zúrodnit větší plochu?
    KASTA
    KASTA --- ---
    LEJIMADA: supr, napisu ti do posty
    LEJIMADA
    LEJIMADA --- ---
    KASTA: pokud bys chtěl topinambury nebo třeba šalvěj muškátovou, tak ráda vyměním (poštou) za tu ostrožku, šruchu a vodnici :)
    KASTA
    KASTA --- ---
    mam tu zase par prebytku, kdyby mel nekdo zajem. Mohl bych to bud predat odobne v Praze snad nejak koncem brezna, nebo i poslat postou. Mam seminka:

    agastache rugosa (korejska mata): medonosna vetsi "hluchavka" naprosto luxusni na caje na zimni odchrchlani, je to trvalka a celkem nezmar

    monarda citriodora: monarda s citronovou prichuti, letnicka, taky dost odolna a zajimavej caj je z ni taky

    ostrozka vychodni: super odolna a suchovzdorna vyssi letnicka, jiny vyuziti asi nema

    k tomu muzu prihodit velkolistou sruchu, zahradni lebedu a nejakou vodnici co jsem dostal darem v jedny zasilce

    jestli byste meli neco na vymenu, budu rad - bylinky, zajimava zelenina, odolny a sobestacny letnicky do sucha ap....
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    MAR_TINA: v kontaktech mají zmínku o prodeji. i maloprodeji. tak snad :). a kdyby ne, tak ještě na školním statku na Neuberku :). případně tam i přes ČZU v Praze..
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    VODOMERKA: krausovi sazenice pěstují, určitě je prodávají, ale jaké a komu, to netuším.
    GOZER1
    GOZER1 --- ---
    VODOMERKA: Zkusím, díky!
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    GOZER1: co u Krausů v Mělníku? zkusit tam zavolat a použít osobní kouzlo. starý Kraus byl vyhlášený šlechtitel vína. http://www.vinarstvi-kraus.cz/kontakty.html
    GOZER1
    GOZER1 --- ---
    Poradíte kde koupit sazenice moštový vinný révy? Na Moravu se mi pro to jezdit nechce a Spomyšl mě zklamala. Díky.
    KASTA
    KASTA --- ---
    MAR_TINA: pulmetr uz mi prijde dost husty, ale jestli ma dost sazenicek proc ne. kazdopadne ja jsem podedil dva habrovy ploty a je to fakt vopruz, clovek je odsouzenej k neustalymu strihani nekolikrat do roka. Kdybych tvoril novej zivej plot, tak dam kere co jdou prirozene do tech cca dvou metru, napr moji oblibenou hlohyni sarlatovou....
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    KOCOURR: jo kdybych si to pamatovala... půlmetr a méně, bych řekla
    KASTA
    KASTA --- ---
    ted je idealni doba na hledani drinu! jel jsem vlakem z Berouna do Phy a nekolikrat jsem v rosti podel trati zahlidnul zarive zelenozlute rozkvetly ker... vsechno ostatni krovi jeste spi
    KASTA
    KASTA --- ---
    KOCOURR: nejak od pul metru do metru, zalezi kolik bych jich potreboval a mel a ta jak dlouho bych chtel mit (a jak moc) neprostupnej plot. hustejsi se daji casem vyrezat a ridsi tvarovat vice do kosata, takze je to skoro jedno....
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    Ahoj, jak daleko od sebe by jste sázeli habry určené k tvarovanému živému plotu?
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAZZZ: ono koreny zastipujes proto, aby ta rezna rana byla mala a snaze se hojila. kdyz je potrhanej po vykopavani, ma to tezsi. redukcio koruny pak stromek prizpusobis ty redukci korenovyho systemu
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    BASTOCH: ja si podle zatim precteneho rikal, ze bych mezi ne dal kukurici
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    VEVER: Ja, pošta.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam