• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • Přišli jste skrz odkaz na příspěvek, který již neexistuje.

  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    KAREN
    KAREN --- ---
    BHA: ne.
    IXTREMIST
    IXTREMIST --- ---
    BHA: "ultrapermakulturně" + "dřevotřísky, natřené lakem" + "igelit"
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    HOUBA: nevadí do kompostu, akorát pak potřebuješ nějaký čas na stabilizaci pH-což jsem zatím moc neřešil. Zelenině to vadí, protože v kyselé půdě je schopna přijmout méně živin.
    U těch substrátu pH upravují.
    HOUBA
    HOUBA --- ---
    LINKOS: Nemyslím si, že by přidávání pilin do záhonu půdu výrazně okyselovalo a že by hrozila přeměna na půdu lesní (rozhodně ne v nějakém dohledném časovém horizontu). A taktéž si nemyslím, že by určité okyselení zelenině nějak vadilo - veškeré výsevní a pěstební substráty komerčně prodávané a určené i na zeleninu jsou směs rašeliny a kůry (čili kyselé) a zelenině to nevadí.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    YEMANJA: piliny bych nedával do půdy, protože tím si ji okyselujes, resp děláš si půdu lesní, okolo stromků klidně, pod zeleninu bych to nedal. Občas piliny přidávám do kompostu na vylehceni, držím se pravidla, že kuchyňský a zahradní "bioodpad" nesmí být vidět a všechno zakrývám slamou, pilinama, biouhlem apod. Ono to ten kompost krásně provzdusni a není potřeba prehazovat.
    Písek bych taky nedával, on nedělá úplně to co od něj očekáváš, to co potřebuješ je organická hmota- ideálně v podobě kompostu. Samozřejmě můžeš dávat hnůj i na podzim do/na půdu. Zelené hnojivo je taky super. Potřebuješ hlavne podpořit žížaly v půdě, potřebuješ je cíleně krmit, to ony ti tu půdu prohnoji do hloubky.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    A abych uvedl meritko tak mam kolem baraku 3 mista se zahonkama na zeleninu dohromady +-120m2.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    KAREN: mam spis tu zkusenost ze ta vrstva kompostu tu vlhkost podrzela dyl jako mulc. Snazim se to mit na dobu kdy jsou sucha a vedra uz zarostly a pak me netrapi povrchove prosychani. Samozrejme pokud dlouho nezaprsi a pere slunicko tak ti vyschne vsechno. Treba v loni co jsem sazel cerven, cervenec tak mi nechtelo rust poradne kvuli suchu, rostlinky furt mrnavy a byl zakaz zalejvani, vid. v srpnu zaclo prset a vsechno vyskocilo. Zeli jsem mel az na vanoce, jeste ze byla tepla zima. Nicmene mel jsem zahonky s vrstvou kompostu a bez kompostu a behem sucha strjne marny, ale jak prisla voda tak se ukazal neskutecnej rozdil ve vyzive diky tomu kompostu. A hlavne na tom kompostu skoro vubec neplejes, a dalsi rok pridas dalsi vrstvu(3-5cm) a je to jak mulc a zase nemas problem se zalitlejma semenama plevelu. Diky tomu nemam se zahradou skoro zadnou praci, jen sazim a sklizim, sem tam 10-15minut to probehnout a vytrhat pripadnej plevel(nalitava mi hodne akat z kopce nademnou) a na jare mulcuju stepkou a kompostem.
    KAREN
    KAREN --- ---
    OGMIOS: a nevysycha ti to pak, kdyz mas kompost navrch?? mne to u nas prislo ponekud suboptimalni...
    WASPER
    WASPER --- ---
    raselina je silne kysela. kokos ma neutralni ph. v zemich kde rostou kokosy ta slupky tradicne palej za me je pro vylehceni pudy jednoznacne lepsi kokos.

    btw. zkouseli jste nekdo recyklovat jednorazovy pleny? myslim ten vnitrek. to taky slusne zadrzuje vodu...
    KASTA
    KASTA --- ---
    YEMANJA: Zkus neco najit na netu, nebo v knizkach, urcite budou ruzny vymysleny kombinace. Ja s tim nemam zkusenosti, kamos "klasik" sazi proste jenom vojtesku, tim urcite nic nezkazis. Nekde jsem cetl ze treba pridavaji komonici, kazda ta rostlina koreni jinak hluboko, bere i dava do pudy jiny veci. Svazenka (krom toho ze hezky kvete a je medonosna) vytvori hmotu, ktera tam pak zustane jako hnojeni a ty ostatni trvalky ji dalsi rok vyuzijou. Jiny rostliny zase cisti pudu (konopi, mesicek, afrikan)....
    YEMANJA
    YEMANJA --- ---
    OGMIOS: Díky. Toho nerytí se právě docela bojím, byla to sice původní vize, ale když jsem do toho teď trochu kopla, tak si moc nedovedu představit jak to bude vypadat po létě. Jestli nebude lépe to první na podzim vylehcit víc do hloubky - písek, pyliny. Pokud by to v 1.roce vyřešilo 10 cm kompostu, tak bych skákala 3 metry vysoko radostí. Nu hřiště je to dost velké, takže asi budu mít šanci odzkoušet víc věcí, včetně těch vyvýšených záhonů.
    YEMANJA
    YEMANJA --- ---
    KASTA: právě mě to na velkou plochu, kterou nepotřebuji nutně využívat hned přijde jako dobré řešení. Máš na mysli smíchat osivo a zasít všechno naráz a nechat na místě (S nejakym kosením asi)? mám pocit,že zrovna svazenka by neměla přežívat zimu (i když teda na minulé zahradě mi v různých kusech přezimovala a vykvetla na jaro)
    KASTA
    KASTA --- ---
    YEMANJA: jo to asi je, ja si taky piplam par malejch zahonku nepalskyho typu zasazenejch do svahu (rovinu tu nevedeme) a letos uz tam mam jen cistej kompost. Ale tenhle system zelenyho vyhnojeni by mel fungovat i na velkou plochu, asi bych to pred tim zoral nebo aspon podmytnul. A zkusil bych si najit nejakou kombinaci techle zurodnovacich plodin, nejen tu vojtesku... Ono to pak bude i zajimave vypadat, treba svazenka ap. A nakonec, po 1-2-3 letech bych to premulcoval a pak prubezne dodaval kompost jako pise OGMIOS
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    YEMANJA: no tohle jsem chtel vedet. Na intenzivni zeleninove zahony dodej kompost, kompost a zase kompost. Zacni ho vyrabet ve velkym a nebo si dovez co muzes. Dodej stopovy prvky. Za mne cilova vrstva kompostu pro prvni rok je +-10cm. Kazdej dalsi rok pridej aspon 3cm. Vrstvit neorat. Kompost ma pak funkci i jako mulc. Orat/ryt pouze v pripade vyskytu skudcu ktery musis vyrejt. Pred navrstvenim je nejlepsi zbavit plochu upornejsich plevelu.
    Na mene intenzivni plose jedleho lesa muzes mulcovat a tim kompostovat plosne. Tohle jsou moje takovy postrehy po letech jak se postupne propracovavam ruznyma zpusobama od neurodnejch pud k "ty kraso to to roste" :D
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    HOUBA: když se zamyslím nad plochou povolenou k těžbě a spotřebou, tak máš pravdu. Musí to dovážet.
    YEMANJA
    YEMANJA --- ---
    KASTA: Děkuju. V každé první knížce se sice píše o zeleným hnojení, ale nikde jsem nenarazila na to, že by se půda nechala na pokoji několik sezón a která plodina je vhodná pro jakou půdu. Obecně mi přijde, že většina knih je vztažena víc k malým zahradám než k poli. Hold nemám kapacitu kopat vyvýšený záhony v základu na ploše 250m2 :)
    HOUBA
    HOUBA --- ---
    MAR_TINA: Nejsem si úplně jist, ale mám pocit, že firma Rašelina Soběslav vozí velkou část rašeliny z pobaltí.
    YEMANJA
    YEMANJA --- ---
    OGMIOS: možná bych potřebovala přiblížit otázku. Ideál je částečně zásobovat malou rodinu zeleninou. Najít si nějaký funkční model točení tratí a polykultur, aby půda dlouhodobě prosperovala...hlavně teď mám pocit,že půda potřebuje hodně opečovat a nějak vynahradit dosavadní malou návratnost živin. No zas je možná fajn, že pesticidy,herbicidy a podobně se jí taky netknuly. Zbytek zahrady je pomalu doklepávající broskvový sad, kde bych chtěla postupně dojít k něčemu připomínajícímu jedlý les,ale to bude na delší lokte.
    LAETATIO
    LAETATIO --- ---
    MAR_TINA: mně tak ne, ale pokud vezmu dopravu jako takovou, tak slisovaný vysušený kokos má cca 1/10 svého objemu ve vlhkém stavu a je lehký, tudíž dopad dopravy dovozu rašelin ze 100 km vzdáleného místa bude podobný jako u 1000 km vzdáleného kokosu.
    S hýčkáním vlastní půdy naprosto souhlasím. Bohužel to neřeší to, že teď u půl květináčků netuším, jestli ty lezoucí děložní lístky jsou vytoužená agastache nebo máta dlouholistá, nebo nějaký plevel ze zahrady (to spíš). A kompost z kompostárny v okolí jsem vyzkoušela jednou a stačilo - vzali jsme odtud před dvěma lety zeminu smíchanou s kompostem a bylo to plný plastovýho odpadu a vůbec to nepřijímalo vodu - chtěla jsem tím rekultivovat mírný svah na dvoře (od původního majitele vybetonovaný do dvou schodů) a když jsem tam něco zalila, voda prostě stekla po svahu dolů jako po igelitu. Použitelně to začíná vypadat až teď, ale stále žádná výhra.
    Nevím tedy, kolik na sazeničky spotřebujete zeminy vy ostatní, já očekávám, že bohatě vystačím se dvěma balíčky, co jsem dneska koupila a každý z nich měl při koupi velikost asi tak jako čokoláda co zdlábnu během 14 dní - po namočení každý 10 l.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    MAR_TINA: mě taky úplně ne, ale na druhou stranu to je obnovitelný zdroj, což ta rašelina úplně není. Otázka je jestli sem(případně do EU) nevozi kokosy a u nás z toho až dělají různé kokosové vyrobky a vlákno je pro ně odpad.

    Ty obecný kompostarny jsou dobrý, trochu mě štve, že lidi jsou prasata a jsou v tom střepy a kusy plastu, ale to se třeba časem zlepší, až to lidem dojde.
    Ideál je pak kompost domácí, kdy si člověk hlídá, co tam dá.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam