• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    KASTA: ta popelavě šedá ůda je imho vyžraná a vysušená od povrchově kořenících smrků
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    KASTA: ono to je celý o dost složitější, proto jsem se mar_tiny ptal, v čem to spatřuje. neumí odpovědět, to mi ale nevadí.
    naštěstí jsem již připravenej a cejej rozdíl je, že jsou obecně lesní půdy obecně kyselejší, mají o něco menší bonitu než některé zemědělské půdy, humusový horizont je výrazně lehčí než u zemědělské půdy a tvoří ho organickej detrit. ovšem zatím jsem nikde nenašel, za jak dlouho ta změna nastane. tzn jestli ze zemědělské půdy přejdou vlastnosti půd k lesním během jediné lidské generace. podle mě ten proces potrvá mnohem dýl a IMHO to co pozoruješ jen je akumulace hrabanky.
    KASTA
    KASTA --- ---
    MAR_TINA: zrovna nad timhle jsem nedavno premyslel. meli jsme tu na zahrade nekolik cca 50i letych smrku (v r 2018 vsechny uschly). zkoumam pudu pod nima a je to takova ta klasicka lesni - jehlici, hrabanka a pod tim takova ta popelave seda, prachova. Pritom tu driv byl sad s travou na jilovym podlozi, jako je to vsude kolem. ja si vzdycky myslel, ze to funguje jen opacne - puda v lese je vychozi stav a obdelavanim se z ni ziska ta polni/zahradni. ted vidim ze zpatky se to vraci taky celkem rychle
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    MAR_TINA: a jak ?
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    PALEONTOLOG: změní se chemismus a složení mikrobioty
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    MAR_TINA: a jak to prosímtě změní půdu ?
    KASTA
    KASTA --- ---
    MAR_TINA: nebo merunky, ty kazdej rok zmrznou a nic na nich neni :)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    OMNIHASH: podívej, máš-li velký pozemek typu zahrada a nechceš-li tam pracovat, buď ho můžeš nechat zcela ladem nebo pronajmout / prodat. Všechny další možnosti nesou nějaký podíl práce. Předpokládám, že příjemce odpovědí na otázku "Co snadného s tím mohu podniknout?" si jednu podruhé rozmyslí, dál se poptá a něco si vybere.

    Ale good point v tom, že měřítko málo / moc práce mají lidi velmi rozdílné.

    Já osobně nikdy neradím z velké části zalesnit, byť listnáčema, protože to změní půdu tak moc, že návrat k zahradě bude obtížný.
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    MAR_TINA: díky podobně dobrácký radě máme sad a babička operaci zad... navíc to překvapivě nikdo jíst nechce, páč po prvním kýblu třešní/jablek/whatever máš do konce sezóny dost, ale furt jich tam dalších 499 zbejvá.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    OMNIHASH: jo a dobrý jsou třešně a višně, co nestihneš otrhat, sezobou špačci.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    OMNIHASH: to mi přišlo jako skoro bez práce :)

    Já mám rozečtenou docela pěknou knihu o navrhování moderních zahrad. A autor tam píše, že úplně bez práce to nejde, že ať s hodinou týdně na teď nevím jestli 100 nebo 500 m2 se musí počítat. Smíchy jsme si poplakala montérky :)))
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    MAR_TINA: ovocnej sad skoro bez práce může říct jenom člověk, kterej nikdy žádnej neměl! Máme deset stromů a sbíráme ovoce minimálně dvakrát tejdně pár hodin v kuse...
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    JAZZZ: břízky a osiky místo pawlovnie.
    Co založit řídký ovocný sad? Ovocné stromy a plochu osít směsí tráva byliny k seči 2x ročně. Pokud by majitel koně nebo někdo z okolí chtěl seno za posekání a odvoz, máš to skoro bez práce. A v záhon nebo sezení změníš trávník snadno.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    JAZZZ: na pawlovnii se vykasli, co jsem výčet tehdy tak to stejně není žádná sláva co do přírůstku, je to invazni a blbě se toho zbavuje. Máme tady dost svejch stromů na výběr, ne?
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    BASTOCH: pokud získáváš moč že separační toalety, udělej z ní neseparacni a nebudeš muset řešit co s ní... Jinak k dotazu bych to spíše nedával, úplně si to už nepamatuju, ale tyhle různý mocoviny mají negativní vliv na žížaly i běžné na poli.
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    další hnojový dotaz. měl jsem na zahradě dva roky koně a z toho 1000m2 je totálně prosraných a seno zadupané v bahně. teď to kamarád rozhrabe bránama a pak je otázka co s tím? na jedno místo usem si říkal že vysadím pawlovnii ať je tam brzo stín. k potoku dám maliny ale jinak vyloženě záhony nechystám. co byste tam sadili?
    BASTOCH
    BASTOCH --- ---
    Máte někdo zkušenosti s močí do vermikomposteru? Do kompostu jí normálně leju,ale nerad bych si pobil žížaly, případně je presolil.
    Je to vanová velikost, přemýšlím jestli ji tam vůbec lit, pripadnr třeba ředit s vodou?

    KUATO
    KUATO --- ---
    FRENNET: rybiz je trochu vyjmecny, my ho bezne rozmnozovali tak, ze na jare jsme ustrihli par vetvicek k oznacovani radku treba s mrkvi nebo cibuli a bez jakekoliv udrzby vcetne jineho zavlazovani nez zalevani tech mrkvi a cibule, a ony se prakticky vsechny chytly, takze pak se jen presadily na vhodne misto.
    HOUBA
    HOUBA --- ---
    QUIP: STIMULÁTOR AS-1, práškový, 10 let prošlý.
    FRENNET
    FRENNET --- ---
    QUIP: no s tim tekutym Stimulaxem II je to takove rozporuplne. Neco pochcipalo (okrasne kere), ale rybíz se mi chytil. No ten rybíz je takovej nalezenec od potoka z drsneho studeneho prostredí prenesenej sem na jizni moravu. Chlap ho loni v lete v ramci zachvatu posekal na tri ocka, ale ted rasi. Tak skus, ale ja to jeste ze zacatku zalevala rootboosterem.
    QUIP
    QUIP --- ---
    HOUBA: Jaky pouzivas stimulator? Ja loni zkousel Stimulax II tekuty a mam pocit, ze to tem rostlinam vic ublizilo, nez pomohlo. (za par dnu po pouziti zvadly).
    Ted tu mam 3 vetvicky rybizu, rad bych, aby pustily korinky, ale vaham, co s nima. Jestli je nechat ve vode, nebo zasadit do zeminy, nebo zkusit pouzit stimulax. Kdyz jsem to zkousel loni, tak ze 4 (zapichnutych v zemine) se nechytla ani jedna.
    HOUBA
    HOUBA --- ---
    KOCOURR: V květináči, ale venku. Ve směsi perlitu s trochou země a použil jsem práškový stimulátor. Řízků bylo cca 20 z větví různého stáří. Ve výsledku byla úspěšnost u různě starých větviček zhruba stejná.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam