• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    KASTA
    KASTA --- ---
    FRENNET: uz ho letos zkousim vysit podruhy, dal jsem ho primo do zahonu, tak uvidim na jare. na prvni pokus nic. s tim stinem bych to zase tak neprehanel, chce stinnejsi misto ale par hodin slunicka denne mu nevadi - tam kde neroste ani brslice bych ho asi nedaval

    MAR_TINA: ve skleniku vykvete samozrejme driv, ve volny prirode se probouzi az v kvetnu. jsou ruzny odrudy asimin (ja ten debilni nazev mudoul odmitam pouzivat :), spousta u nas dozrat nestihne, ale dost ranejsich odrud to v teplejsich oblastech v pohode stihne. jinak je to ale normalne rostlina mirnyho pasma, do zony 6-7, taky jsem o ni hodne uvazoval, jenze problem je, ze potrebuje asi 3x tolik srazek nez u nas spadne a ja zalivat pravidelne nemuzu :( mam v zahrade aspon pokusnej semenacek, pry je to "houzevnaty maly stromek" tak treba to da
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    KASTA: náš jeliman už dokvetl. Netopit mu, přežijou leda klacky, k rozmnožení nedojde.
    FRENNET
    FRENNET --- ---
    Mate nekdo v zahrade Kavkazsky Spenat? Vyklicil mi v lednici a ted je na chodbe na okne. Chci ho dat do stinneho koutunzahrady, kde ani brslice neni. Klapne to?

    KASTA: tohle neni skarede!
    PALEONTOLOG: no, ale ty prsty!!
    KASTA
    KASTA --- ---
    PALEONTOLOG:
    MAR_TINA: mudoul prezije nasi zimu uplne v pohode. ale invazivni opravdu neni
    FAR_IDA
    FAR_IDA --- ---
    k těm čmelínům, jak jste tu probírali - máte/chcete mít vlastní výroby nebo jste kupovali hotový? já bych ráda DIY, tak přemýšlím, kde nejlépe+nejlevněji sehnat součástky jako síťku na větrání, trubičku a klapku proti parazitům.

    ad dřívější dotaz stran barvy lupiny - tak to nevím, kupovala jsem balení na zelené hnojení a tam o tom nic není. každopádně setá kvete prý až tak za 2-3 roky jsem zjistila...
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    PALEONTOLOG: muďoul venku nepřežije zimu a rozhodně se nerozmnoží sám, toho se bát nemusíš.

    Jo, obvěřím invazivnost.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    KASTA: já jsem jednu dobu chtěl na zahradu muďoul nebo prsty mrtvého muže (Decasneia Fargesova), ale rozmyslel jsem si to. invazivních druhů už tady máme dost.
    KASTA
    KASTA --- ---
    PALEONTOLOG: myslim ze je dost vzacny i v krajine svyho puvodu, invazivni snad nebude. jsem zodpovednej, treba stremchy a jedly kaliny jsem do zahrady zamitnul prave z techhle duvodu
    KASTA
    KASTA --- ---
    MAR_TINA: okrasny, odolny, suchovzdorny a pro svoje jedly plody nazyvany seversky makadam....
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    KASTA: jj, jen toho cizince implementujte do krajiny
    MAR_TINA:
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    KASTA: sice nepěstujem a neznáme, ale ode dneška vím, že to musím mít :)
    KASTA
    KASTA --- ---
    Objevil jsem dalsi ker kterej chci do svoji novy prirodni jedly zahrady: zlutoroh jerabolisty. Nepestujete ho nekdo nahodou?
    Žlutoroh jeřábolistý – Wikipedie
    https://cs.m.wikipedia.org/wiki/%C5%BDlutoroh_je%C5%99%C3%A1bolist%C3%BD
    KASTA
    KASTA --- ---
    REDSNAKE: ruzny bio kosmetiky, drogerie, ayurveda obchody apod. treba tadyto mi vybehlo jako prvni:
    Olej NEEM - olej z bylinky nimba 100 ml - Přírodní lékárna
    https://www.prirodnilekarna.cz/eshop-neemovy-olej.html
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    KASTA: Zkusim mrknout. Jen se obavam ze to bude nejaka specialita co se bude muset objednavat ci kdovijak shanet. No uvidim
    KASTA
    KASTA --- ---
    REDSNAKE: ja tu neunavne propaguju neemovy olej (par kapek do vody + kapku jaru jako smacedla), funguje to spolehlive, navic ma odpuzujici ucinky a list je pak pro skudce nepozivatelnej. Pouzivam bezne proti msicim na rybizech apod. Krom toho funguje i proti padli, to by se u paprik mohlo hodit
    KASTA
    KASTA --- ---
    LAETATIO: jo, ja pres leto taky mulcuju, bez toho se to u nas vubec neda. na zimu mulc uklizim kvuli mysim...
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    QUIP: Zatim nejsou rozesazene, tak tomu dam par dni strikani olejosaponatoveho sajrajtu a pak se uvidi. Vzdycky muzu jit pro chemku
    QUIP
    QUIP --- ---
    REDSNAKE: jestli mas ty papricky v nejakych malych kvetinacich, tak nejlepsi je, kdyz kvetinac se zeminou obelis pytlikem, nebo potravinovou folii, rostlinu pak osprchujes, nebo kvetinacem vzhuru ponoris do kyble s vodou (kvetinac nenamacet) a ony se ty msice utopi.
    Tohle budes muset parkrat zopakovat, protoze se tam nejaka urcite schovala do substratu pri baleni do pytliku...

    S postrikama cimkoliv mam nevalne zkusenosti. Maximalne to msice zbrzdilo, ale nikdy uplne nevyhubilo. Jediny uspesny postrik byl jichou z kopriv, kterou jsem loni aplikoval na malou visen, ktera mela konce vetvicek uplne cerne, jak byly obsypane msicema. Po tom, co jsem ty vetvicky namacel v tom satanove smradu z kopriv to msice vzdaly a zbytek dorazily larvy berusek.
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    WASPER: A funguje to? Mas vyzkouseno?
    WASPER
    WASPER --- ---
    REDSNAKE: nechemicke postriky nici tak ze je dusi tim ze jim pricpou vzdušnice tlamy a vselikaj je slepí. napred mydlovou vodu (to je odmasti) a pak olejovou vodu(to je zalepi)...

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam