• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    KASTA
    KASTA --- ---
    BASTOCH: mam tu hromadu cihel po byvalym majiteli, ktery tu chtel stavet chatu. jsou to vetsinou 2x paleny samotovy cihly, takze by se nemely rozpadat. Stavet tu nic nebudu (nesmi se), odnest odsud je taky nerealny, takze premyslim postavit z nich nasucho vyvyseny zahony. A zpevnit to zvenku bud prkny nebo roxorem (vlastne takovej "hard gabion" :)) V kladach bydli mysi, zijou v nich ponravy (ktery tam pak chodi vyryvat prasata), tohle by to mohlo vyresit. I ty prasata ten zahonek radsi obejdou, kdyz je to pro ne komplikovany tam prelezt (pokud tam teda nejsou zrovna brambory, nebo topinambury, ty holt pestovat nebudeme). V zime udelam jeden pokusnej a uvidim...
    BASTOCH
    BASTOCH --- ---
    KASTA: na kance triky neznám, překvapivě tyhle nejnovější jsou zatím ušetřené i záplavě slimáků, kteří mi decimují některé ostatni zahony.
    FAKEQUAKE: a je to porek
    LINKOS: nebál bych se, že z téhle knihy pouzijes jen par vět, ostatně ne nadarmo obdržela za rok 2017 knižního Oskara.
    Případně Dowding má pěkný YouTube kanál, kde vše popisuje. V knize je to prehledny a ucelený. Já bych ji teda doporučil.
    KASTA
    KASTA --- ---
    KAREN: jo, u nas je to podobny :) ale od lonskyho podzimu, kdy bylo vic deste, tak hodne stromecku, keru a lian vyrazne poskocilo.
    KAREN
    KAREN --- ---
    KASTA: Taky jsem je kupovala kvuli tomu, ze jsem nechtela sledovat, jak mi rezavi klasicky hrusne. No a kvuli ty chuti, samozrejme. .) Ja mam maly stromecky, maj tak metr - v nasi divocine to vsechno trva, stale po nejakejch 6 letech cekam, az spatrim prvni kvety na slivonich ze Starych odrud... Inu spicaky byly takova nerozvazna mladicka investice. ,D
    KASTA
    KASTA --- ---
    KAREN: taky v to doufam, ze se to ztrati samo, az stromek poradne zakoreni a zesili, tak diky za nadejny zpravy :) ted se mu snazim aspon trochu odlehcit tim neemem

    OGMIOS: Mam ted lahvicku s kapatkem z biooo.cz takze dam primo do rozprasovace jedno to cely kapatko (je to par ml) + asi pul litru vlazny vody a kapku jaru jako smacedla. Poradne to protrepu a je to. Rozpoustim to ve vlazny vode (asi 30-35 stupnu) a i lahvicku s neem si v ni taky trosku nahreju, lip se s nim pak pracuje, netuhne.
    Jeste - asi je to jasny, ale pozor na slunce. Postrik navecer, nebo kdyz je pod mrakem (ale zase nesmi prset)

    LINKOS: strupovitost neni rez hrusnova. to je jina houba, skvrny jsou cerny, ne rezavy. jinak doufam ze asijska hrusen je ty rzi opravdu odolna, proto jsem taky nekoupil normalni hrusku. vykacet cinsky jalovce v okruhu 1km je nad moje sily
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    KAREN: když není v okolí jalovec, tak to zmizí, potřebuje to mezihostitele. První rok byli hříšně taky flekate a zmizelo to. Letos ale čelily invazi mravenců.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    KASTA: tak ja to zkusil koupit ten neemovej olej a ted jak se to pouziva?
    KAREN
    KAREN --- ---
    KASTA: Ja mam dve nashi hrusne ze Starych odrud, taky spousta zkazku, ze je to ~vzdorny, ale hned prvni sezonu to taky melo nejaky strupy, fleky na listech. letos na jare jsem nic nepozorovala, uvidim zahy...
    KASTA
    KASTA --- ---
    prave testuju muj oblibeny neemovy olej proti strupovitosti hrusni - zasadil jsem na jare dve japonsky hrusne a prestoze skoro vsude pisou, ze "netrpi na nemoci a skudce" obe maji na listech cerny skvrny a listy jim zloutnou.
    na jare jsem mel napadeny drin nejakym padlim a postrik neemem + otrhani nejhur napadenych listu zabral, stromek je cisty.
    FAKEQUAKE
    FAKEQUAKE --- ---
    YFF: myslím že pro zapojení cerpadylka na drátky bude třeba nějaký elektrikář ... Zbytek by mel být vpoho, jen rozhodnout kam co umistit
    YFF
    YFF --- ---
    FAKEQUAKE: tak nějak jsem si to představovala:))) ale nejsem moc manuálně zručná, tož uvidíme..
    FAKEQUAKE
    FAKEQUAKE --- ---
    YFF: spínací hodiny, ponorné cerpadylko z karavany cz, hadička ..... A pak už jenom barel vody .... Joo a ještě prodluzku :)
    YFF
    YFF --- ---
    díky moc, a ještě mám k tomu dotaz: koncem léta pojedeme na dovču na čtrnáct dnů, a bohužel nemám nikoho, kdo by mi chodil zalívat. Neexistuje nějaký menší zavlažovací systém, který by to zvládl? Kromě petek s děravými víčky, které asi stejně tak dlouho nevydrží, máme vlastně na balkoně takovou menší zahrádku..:)
    KASTA
    KASTA --- ---
    KAREN:
    LINKOS: my na to taky koukali. je to teda F1, ale ja nemusim semenarit uplne vsechno :)
    KAREN
    KAREN --- ---
    KASTA: jo tak to zni jako nejaka uzasna odruda :)
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    KASTA: dík za tip, odrůdu si píšu
    KASTA
    KASTA --- ---
    no, tahle nemela duty stred ani velka. a byla krupava a svezi uplne stejne. asi to bude odrudou, letos jsme ji dali zase...
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    Pokud stíhám sklízím cukety do 20 cm, jsou křupavé a takové svěží, dají se jíst i syrové.

    Květy nezaštipuju, to si spíš v době šílené plodnosti zajdu otrhat misku 5 cm malých.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    KASTA: tak já upřednostňuju malé, protože nemaji dutý střed
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    Ja mam nejradsi kdyz to ma semena, ale musi se to umet vychytat dokud jsou seminka mekky. To je pak basta, to muzu jiat klidne syrovy
    KASTA
    KASTA --- ---
    KAREN: ad velikost plodu cuket: hele, budu odporovat. nevim, jestli je to tou odrudou co pestujeme (british summertime), ale zezacatku jsme sklizeli plody predpisovy delky 20-30 cm, jenze se to vubec nedalo stihat, nakonec jsme to vzdavali a posledni plody jsme proste nechali narust co to dalo. A ty giganticky plody byly chutove uplne srovnatelny, mozna jeste lepsi, krehky, sladoucky za cerstva, ta odruda teda vypadala, ze vubec nebude delat semena...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam