• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    ANNONKA: mám, plíseň na ní neznám, zato ji pravidelně hned na jaře napadá nějaký savý hmyz, takže bez postřiku je v háji (letos jsem stříkat neplánovala kvůli dětem a nakonec jsem stejně musela, protože to vypadalo, že přijdu o celý strom, ani jeden lístek nezůstal ušetřený, zasychaly a hnědly celé větve :-(
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    Máte někdo švestku Jojo? A jaké máte zkušenosti?
    Mám ji asi 8 let, strom pěkný, plody obrovské. Jenže každý rok jich až čtvrtina zplesniví na stromě, letos s těmi dešti víc než polovina :-(
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    REDSNAKE: obecně, dva roky kompostování jsou ochrana doba kdy nepřežije žádný parazit, respektive ty tasemnice, skrkavky apod. Pokud máš podezření na tyfus a pod. pak je ochrana lhůta 3 roky. Jinak správně cca 60° a hodina v takovém prostředí teoreticky zlikviduje parazity, jen nikdy člověk nemůže zaručit, že všude je dosažená taková teplota.
    Pokud má člověk obavu, že to není úplně stoprocentní, dá se to použít pod stromy, i třeba pod jabloně. Pokud tomu věří a zajistí ty dva roky může to klidně dávat do zelenovy zahrady.
    Psí bobky pak po zkompostování můžou pod ty stromy, ty do zahrádky tedy nee.

    Jinak číňani používali po staletí lidské bobky na poli a kupodivu i díky tomu se jim vyhýbaly morové rány a podobně věci, protože to nepovalovali jako evropani po svejch městech.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    Tak muzete hnojit bobkama neco z ceho pak vezmete biohmotu a zkompostujete. 2stupnovej kompost.
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    REDSNAKE: Ale jinakto nechapejte jako hejt na vas kompost. Verim ze to mate vykoumany a vite o tom vic nez ja co se o to nezajima. Jen jsem vyjadril podporu nazoru, ze jako lidsky bobky na kompost ee
    BASTOCH
    BASTOCH --- ---
    REDSNAKE: ale co už, podobnou diskuzi už jsme tu vedli několikrát.
    Snad jen opět doporučit knihu humanure handbook
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    BASTOCH: To ze je nekdo vegetarian nebo vegan z nej nedela nic jineho nez realne je :-)i kdyby nakrasne vsezravec, ale o te kategorizaci ta diskuze neni. Spis preruseni retezce parazitu a onemocneni.
    BASTOCH
    BASTOCH --- ---
    REDSNAKE: tak bobky masožravců do kompostu nedávám (psí, ani kočičí)
    BASTOCH: pardon, spíš to je fekalofobie,)
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    LEJIMADA: Taky mám zažito, že bobky masožravců na kompost nepatří, takže nejseš sama. Ale pouštět se tu do nějakejch diskuzí úplně nechci, chápu, že se asi argumentuje tím, že kompost -> 60°C -> nepřežije nic, ale stejně..
    BASTOCH
    BASTOCH --- ---
    KASTA: ještě to nešlo do záhonu, přeházel jsem, abych zjistil jestli funguje správně,) nejdřív na jaře. Bez zápachu už to bylo teď, je fakt že jsem lil ještě žížalu čaj a kopřivovou jichu na nastartování.
    Čerstvá tráva je dobrý palivo, Berkeley kompost mi při prvním pokusu vyjel na předpisových 60°
    LEJIMADA: tomu se myslím říká fekalofilie,))
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    KASTA: My sbirame do zaviratelnejch kyblu, dycky, kdyz mam vetsi sekani zahrady, tak to vyprazdnim do ty zeleny hromady. Nasledujici rok zapracuju do zahonu
    JESTEDMAN
    JESTEDMAN --- ---
    jaký máte osvědčený tipy na substráty? chtěl bych nějakej jemnější na jaro, ale nechci tam dávat rašelinu.
    KASTA
    KASTA --- ---
    BASTOCH: jo to ses fakt celkem odvaznej! my po roce presouvame ze zlabku jeste na rok do kompostu, kde se to namicha (ale uz v tu chvili je to uplne bez zapachu i kdyz formu to jeste trochu drzi). Letos jsem to dal pekne mezi posekanou travu, povedlo se nacasovani. A asi za tyden jsem si trochu ty hliny chtel jeste vzit, odhrnul jsem tu travu a pod ni tak 40 stupnu teplo jak kompost hicoval
    LEJIMADA
    LEJIMADA --- ---
    BASTOCH: jako chápu proč a tak, ale normálně se mi z toho navaluje :D
    BASTOCH
    BASTOCH --- ---
    Čistý humanure za půl roku proložený pouze senem. Myslím že to spěje spravnym směrem



    KASTA
    KASTA --- ---
    koukám, že tu tapetuju jenom já :) jestli se chcete někdo kouknout na každoroční fotoreport z naší zdivočelý zahrady, tak tady to je: http://kastaphoto.blogspot.com/2020/09/edible-jungle-2020.html
    KASTA
    KASTA --- ---
    tak trochu nahodne vznikla polykultura mexicky miniokurky (melothria) a rajcete "divoke cervene" puvodem od Marka Kvapila (permaseminka). v tom sudu s lonskym kompostem normalne pestuju ty okurcicky a letos mi zbylo jedno rajce, tak jsem ho tam pichnul. prerostlo uplne vsechno, ted atakuje minikiwi co je za nim a sklizen se rozbiha naplno - sousedi kolem uz maji normalni rajcata davno kaput.
    vpravo vykukuje jeste litchi rajcatko taky od Marka (lilek hulevnikolisty), je tam s cuketama a mochyni, to uz je osvedcena trojkombinace, cela tahle cast zahrady je v tuhle dobu tropicka dzungle, skoda ze jen tak kratce :)

    CUKI
    CUKI --- ---
    YFF: A jak máš vyřešenou stejnoměrnost distribuce?
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    TADEAS:

    Whole Systems Design - Blog - Back to the Future - In the Footsteps of J Russell Smith: Tuscany, Sardinia and Corsica
    http://wholesystemsdesign.squarespace.com/...e-future-in-the-footsteps-of-j-russell-smith-tusca.html
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam