• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    KASTA
    KASTA --- ---
    YEMANJA: hele, ja na to jdu s mamkou tak, ze ji uprostred toho jejiho "hospodarstvi" vytvorim jeden vyvyseny zahonek. Jen at vidi :)
    YEMANJA
    YEMANJA --- ---
    LAETATIO: *pramen icí o kterých psala KAREN je po domluvě k dispozici, pokud teda slíbíte, že v tom nebudete máchat žádné bobule a nebudete to zapíjet softdrinky:) Když budeš mít cestu na jiho-jih, tak se ozvy. A jestli je ten RR na fotce fenka, tak rádi seznámíme s naším ;)

    končím komerční přestávku a ať nejsem úplně OT: první rok sdílím s našima zahradu a začínám pochybovat, že zvládnu nějak ukočírovat tátovu "péči". Má traktorko-sekačku a seká a seká... trávník bych snad i skousla, ale na podzim tak jednou týdně porajduje záhony a šmelcuje tam zbytky slunečnic, listí, plevel, ... a metoda srovnání terénu po bramborách při které se divoce drandí se zaplou trakto-sekačkou po záhonu mě dostala do kolen.. Nicméně je tam úrodná, ale těžká hlinito-jílovitá půda, zatím jsem vzdala ambici bezorebných záhonů, ale ráda bych strukturu půdy časem nějak vylepšila a třeba se na jedné části k tomu nerytí dopracovala..otázka je, jak moc je funkční tohle kombo vrstvení, mulčování, terrapreta, kompost a jiný serepetičky s následný udusání a na zimu orba těžkou technikou... občas propadám beznaději, že moje snaha je k ničemu a mám čím dál častěji představy, ve kterých figuruje sekačka a kladivo...
    KAIRRA
    KAIRRA --- ---
    KASTA: super, s těmi mám výbornou zkušenost, ale asi už to taky nechám na jaro..
    KASTA
    KASTA --- ---
    KAIRRA: ja bral na jare v ekozahradnictvi olsolisty Thiessen (ten je pidobny jako Martin) a zaujalo me, co jich tam meli, spoustu odrud, ktery jsem ani neznal.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    LAETATIO: my měli loni něco jako osm kilo bobulí z jednoho keře (letos prakticky nic a ještě se k tomu dostali kosáci dřív než já), tak jsem hodně experimentovala :-) mám i aroniový kompot, taky docela zajímavé, ale ten jíme spíš jako zdravotní (aronie má podle studií nějaký hodně silný koktejl látek působících proti rakovině zažívacího traktu, a zajímavé je, že nejlíp působí v kombinaci se zakysanými mléčnými produkty, takže jogurt s aroniovou marmeládou nebo šťávou je nejvíc nejlepší).

    nemám sice zahradu permakulturní, ale architekt byl blázen do starých odrůd a já zase nedokážu na zahradě nechat něco, co by se dalo sníst, takže pokusničím :-)
    LAETATIO
    LAETATIO --- ---
    TRISSIE: díky za tip, zkusím za rok :) Máme aronie 2 -- jednu asi metrovou, co vůbec neplodí, ta druhá má tak 30 cm a zajišťuje celou naši úrodu :D
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    LAETATIO: když naložíš tu aronii s cukrem A kořalkou, tak výsledkem bude ďábelsky zákeřnej babskej likér (vůbec to nechutná alkoholicky, a ty následky!) a taktéž ďábelsky zákeřné sladké bobule :-)

    jo a z aronie je výtečný sirup do vody, dobře se odšťavňuje (šťáva má minimální podíl dužiny), neželíruje, má nádhernou barvu a výraznou chuť i při minimalistickém ředění.
    taky z toho jde dělat víno, ale to je hodně acquired taste.
    KAREN
    KAREN --- ---
    KAIRRA:

    Staré odrudy - Muchovník - indiánské ovoce - Ovocné stromy
    http://www.stareodrudy.org/ovocne-stromy/muchovn%C3%ADk--indi%C3%A1nsk%C3%A9-ovoce/31.html
    KAIRRA
    KAIRRA --- ---
    Nevíte kde tyhle vámi zmiňované odrůdy teď mají? Koupila jsem na jaře v Conice neoznačený, ze kterého se vyklubal lamarckův, ale ještě bych ráda tak jednu dvě jiné odrůdy, máme radši výrazné, klidně kyselejší chutě
    KASTA
    KASTA --- ---
    za nas je chutove nejlepsi muchovnik olsolisty martin, je nejvic podobny boruvkam. potom olsolisty northline, ale ten uz je trochu kyselejsi. pak lamarckuv, ten je hodne sladky a prince williama jim jenom ja. nejvic dekorativni mi prijde ten lamarckuv, jak kvete a jak se mu barvi listy....
    LAETATIO
    LAETATIO --- ---
    KAREN: tak jinak - nejlepší kořala co jsem kdy měla, byla černej jeřáb - aronie naložená v kalvadosu z produkce Jakuba Špalka. Jinak ze sušených aronií je fajn doplněk do bylinkových čajových směsí.
    Jo a mám nějaký muchovník olšolistý a letos byl fajn, ale loni byl pěkně hnusnej, asi málo vody. Muchovník lamarkův je chuťově asi 100x lepší, ale zas má tak desetinu úrody.

    BTW u nás doma panuje poptávka po dobré slivovici (a dalších icích), kdybyste měli třeba víc, než vypijete...
    KAREN
    KAREN --- ---
    LAETATIO: My jsme na jižní Moravě, zmlsaný zobáky a jinou než jemnou ani nemáme ,D
    ETERNITE
    ETERNITE --- ---
    KAREN:dnes jsem sázela odrůdu "smoky". jinak mám několik vděčných prince williamů ale ten smoky má fakt nádherný listy!
    LAETATIO
    LAETATIO --- ---
    KAREN: aronii zkus naložit do kořalky - krásně ji zjemní :) (aronie kořalu, ne naopak)
    KAREN
    KAREN --- ---
    KASTA: Mně to právě taky chutná - na rozdíl od arónie, kterou už mám... ,D
    KASTA
    KASTA --- ---
    KAREN: tak jestli ti to neva ridsi, tak ten muchovnik je dobrej. fakt vdecna rostlina, nenarocna a chutove skvela (kdyz to nesezobou ptaci)
    KAREN
    KAREN --- ---
    KASTA: Mně nejde o nějaký zakrývání apod., spíš mít něco pěknýho užitkovýho kdesi dole u plotu, když je tam ten flek... a už moc nemám kam jinam to dát.
    KASTA
    KASTA --- ---
    KAREN: dají se v pohodě tvarovat všechny, nejvíc do výšky mi jde lamarckův, zatímco ty různý olšolistý anebo Princ Wiliam jsou víc košatý. Všechny jsou samosprašný, nenáročný, odrůdy můžeš nakombinovat (každá chutná trochu jinak), jen jak jsem psal vedle - netvoří přiřozeně hustý křoví, jsou prosvětlený a tím podle mě do živýho plotu ne až tak vhodný...
    KAREN
    KAREN --- ---
    Muchovník - osvědčila se vám nějaká odrůda speciálně do živýho plotu? Nebo je to fuk a prostě člověk k omezenýmu růstu znásilní cokoli?? Má smysl mít více odrůd vedle sebe, nebo nejlíp jednu? Mělo by to být samosprašný, ale možná trochu moc dumám...
    KASTA
    KASTA --- ---
    Včera jsme sklidili poslední rajčata "divoké červené" od Marka Kvapila, teď už se těm ranním mrazíkům určitě nevyhneme. Byl jich ještě menší lavorek, je to naprosto nejlepší divoký rajče který jsme zkoušeli a je úžasný mít rajčata ze zahrady ještě na začátku listopadu!

    Taky jsme otrhali ještě poslední miniokurky (melothria) a tomatilla (mochyně). Litchi rajčátka ještě necháváme, ty přízemní mrazík přežijou, rostliny mají kolem 2 metrů.

    Příští rok bych chtěl vyzkoušet ještě nějakou jinou odrůdu divokých rajčat, zaujal mě ten Koralik opět od Marka Kvapila. Anebo jestli máte někdo nějakou jinou - prověřenou odrůdu, můžeme vyměnit semínka...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam