• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    KLATIC
    KLATIC --- ---
    pristi rok chci zkusit svestku a merunku na myrobalan, tak jsem zvedav
    KLATIC
    KLATIC --- ---
    XL1: letos jsem dela svuj prvni pokus, rouboval jsem malinace na jablon co vyrostla z korenu nejake pokacene, zkousel jsem jak za kuru tak primo stejne tlusty roub jako podnoz, rouby byly tusim z unora asi 2 mesice v lednici v pytliku, ze sesti se chytlo pet a rostou, takze vzhuru do toho :)
    XL1
    XL1 --- ---
    Lísku na lísku
    MAR_TINA:
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    XL1: přeroubovat co na co?
    Jabloně máme roubované běžně (podnož jabloň). Musíš mít vhodnou podnož a dobře založené rouby. Něco se chytne, něco ne.
    Broskev si nevybavuji, že by kdy děda dělal a ten rouboval všechno, zkoušel, co se dá a nedá. Teď nám odchází aronie, která byla na nevhodné podnoži, ale vydržela cca 35 let, tak to děda docela uměl.
    Lísku nevím, to jsme nikdy nepěstovali.
    XL1
    XL1 --- ---
    MNá tu někdo PRAKTICKOU / ne teorie z knih* zkušenost a povedlo s emu přeroubovat lísku, broskev, jablonˇ?
    KASTA
    KASTA --- ---
    XL1: s tema zahradnictvima souhlasim :)

    to dalsi bych ale nezobecnoval, u tech rannych odrud muze byt zase problem s pozdnimi mraziky, to uz si zase musi kazdy poresit podle toho, jak to ma na zahrade (u nas v doliku to problem je)

    treba nase nova ranna samosprasna tresen zatim pokazdy pomrzla. vedle vysazena normalni chrupka uz mela tri roky po sobe tresne. tresni je tu spousta, s opylenim problem neni. a u merunek se ted casto radi koupit co nejvic pozdni odrudu a dat ji na trochu drsnejsi misto, aby vykvetla co nejpozdeji.

    ja tyhle choulostivky odmitam pestovat, takze misto merunek volim treba mirabelky a myrobalany, ty si poradi (i kdyz obcas pomrznou taky), broskev se mi sice libi, ale stejne bych misto ni asi sadil renklodu, kdybych tam mel jeste misto :)
    KASTA
    KASTA --- ---
    VEVER: hele taky nevim, ale intuitivne bych rekl to samy, co ty. a kdyz tam ty travy zustane lezet vetsi vrstva, tak pod ni neroste vubec nic, proste jen hnedy flek. ja to pod stromy obcas necham, ale z travniku vzdycky hrabu a kompostuju.
    XL1
    XL1 --- ---
    Takže výsledky po 8 letech : Už zásadně nekupovat -Zkušenosti se zahradníky :

    Starkl : broskve buď neplodí vůbec anebo plody velikosti švestky a velmi pozdní tj nedozrávají, totéž nektarinky- Sanguine de Savoy-plody velikosti třešně,v červenci zásadne shnijí a odpadnou.

    Sieberz- Visačky si dávají hezké ,ale odrůdy pak vyrostou jiné,konkrétně místo shrakys narostal japonská svesta obyčejná.
    Maliny taktéž -místo obří remonttantní Sugana gelb uplně obyčejná malina červená.

    nejlepší zkušenost po letech kdy začly stromy plodit zatím ovocnaskolka.cz- všechno TOP kvalita a plodnost.

    Jinak obecně v tomhle nestabilním počasí doporučuju koupovat POUZE samosprašné a ranné odrůdy čehokoliv.

    Třešně, meruňky atp . -80 procent co ej v prodeji tak je cizosprašných a pozdnejších tj úroda je pak minimální.

    Vinnou révu pak tu která dozrává v srpnu.
    VEVER
    VEVER --- ---
    Mám asi trochu debilná dotaz, ale tady v okolí asi město vždycky poseká trávníky a loučky a posekanou trávu tam nechá ležet. Takhle intuitivně bych řekla, že to úplně nebude podporovat druhovou pestrost, ale spíš pár plevelnějších trav které se přes to zvládnou prorvat a bylo by bývalo lepší tu trávu shrabat někam ke stromům a tam jí nechat shnít, ale radši bych si svojí intuici ověřila...co si o tom myslíte?
    KASTA
    KASTA --- ---
    tak konecne! plody teda asi az pristi rok. doufam

    KASTA
    KASTA --- ---
    MART1NKA: mám je z ekozahradnictví, ale ti to můžou mít od stejnýho dodavatele, když se podíváš, prakticky všechny eshopy mají tři stejný odrůdy (amoroso, fortunella, sweet and sour)
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    KASTA: Más ich z puvodnikere?
    KASTA
    KASTA --- ---
    MARTINKA: tak to mám podobně, myslel jsem si, že je to tím, že jsou ještě mladý, ale známý v Praze má menší rostliny a už mu plodí. mám je všechny ze stejnýho zahradnictví, koupený sice jako různý odrůdy, ale už je začínám podezřívat, že jsou všechny nařízkovaný z jedné rostliny, takže se neopylí.
    Dokoupil jsem teď dva odrůdový semenáčky v Tropiku, tak jsem zvědavý, jak to bude dál. Každopádně hlošiny jsou moje oblíbený keře :)
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    KASTA: Ne, kvitnú dosť ale akoby ich nič neopelilo.
    KASTA
    KASTA --- ---
    MART1NKA: hele a uz ti plodi? ja mam tri a zatim ani pludek a uz jsou docela velky
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    KASTA: Okoličnatá. Sú v truhlíku, ktorý viem dať na okno zvonku a obas ho poliať.
    KASTA
    KASTA --- ---
    KAIRRA: to muze byt i ze seminka zanesenyho spackem nebo tak neco. Ja tu nasi revu nechavam propletat habrovym plotem, nemusi se strihat, plodi po cele delce tak at si roste, kam chce. Jen ted jsem ji probral, aby slo slunce na hrozny

    MART1NKA: jaka to je hlosina?
    jen vyctena zkusenost, ze by mely prvni zimu zimovat na chranenym miste (studeny sklenik, sklep ap.) ja mel vloni takhle narizkovany rakytniky ale zimu neprezil ze ctyr ani jeden
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    KASTA: Chlap mi pri kosení uťal obe hlošiny úplne k zemi. Tak som ich nasekala na 10 cm špalíčky a pichla do zeme. Bolo z toho asi 20 řízkov a tak tretina sa chytila :). Pôvodné hlošiny obrástli, takže budem hlošinová veľmoc.
    Kedy sa majú takéto zakorenené řízky presadzovať? Mala som v pláne to urobiť v březnu.
    KAIRRA
    KAIRRA --- ---
    KASTA: nám nějaká réva naprosto záhadně vyrostla vedle jezírka (možná ji tam kdysi míval děda a zemními pracemi se posunula na povrch) a protostla vrbou, moc nevím co s ní, jestli ji nechat v té vrbě :))
    KASTA
    KASTA --- ---
    MARTINKA:jojo, to bylo i v receptáři Přemka Podlahy :)
    já tak letos zkouším množit i černý rybíz, tak uvidím....
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam