• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    KASTA
    KASTA --- ---
    KAIRRA: to muze byt i ze seminka zanesenyho spackem nebo tak neco. Ja tu nasi revu nechavam propletat habrovym plotem, nemusi se strihat, plodi po cele delce tak at si roste, kam chce. Jen ted jsem ji probral, aby slo slunce na hrozny

    MART1NKA: jaka to je hlosina?
    jen vyctena zkusenost, ze by mely prvni zimu zimovat na chranenym miste (studeny sklenik, sklep ap.) ja mel vloni takhle narizkovany rakytniky ale zimu neprezil ze ctyr ani jeden
    KAIRRA
    KAIRRA --- ---
    KASTA: nám nějaká réva naprosto záhadně vyrostla vedle jezírka (možná ji tam kdysi míval děda a zemními pracemi se posunula na povrch) a protostla vrbou, moc nevím co s ní, jestli ji nechat v té vrbě :))
    KASTA
    KASTA --- ---
    MARTINKA:jojo, to bylo i v receptáři Přemka Podlahy :)
    já tak letos zkouším množit i černý rybíz, tak uvidím....
    KASTA
    KASTA --- ---
    ANNONKA: to je dobrá zpráva, mně tahle naše réva baví a dnes už ty hrozny byly o poznání sladší a borůvkový

    mám ohledně těchhle polodivokých rév a jejich vitality dobrou historku, kamarádovo táta je řízkuje a rozdává, tak jsem taky jednu dostal s dost komplikovaným popisem, jak zasadit, zapěstovat apod. kámoš mi nevěřil, že poroste, když jí prostě píchnu do země a na návod se vykašlu. jsem mu říkal, že je to plevel, roste to samo, nevěřil mi...
    až za půl roku přišel, že jsem měl pravdu, že tu svojí révu chtěl zasadit na chatě s tím návodem, ale zapomněl jí tam opřenou o dům v květináči z tetrapaku od trvanlivýho mlíka. a když za tři měsíce na tu chatu zase přijel, zjistil, že réva prorostla tetrapak, sama zakořenila a začíná ovíjet dům :)
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    Naši urobili tento rok pokus a keď olamovali rajčata, tak strkali olámané výhony rovno do zeme. Teraz majú záhradu plnú rajčat, sú úplne všade, je to masaker :)

    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    KASTA: po jarním stříhání jsem si z prutů udělala "kolíčky" k řádkům výsevů, polovina jich pustila kořínky.............(ty ostatní jsem možná zapíchla vzhůru nohama) ................ teda naše kuličky jsou menší, dnes úplně zralé a chuť je sladcekyselá NEtrpká..
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    Tak pardon, sršen už je tady :-),
    akorát menší oka protiptačí sítě na hroznech mě ochránily před jeho naštvaným vlítnutím do ksichtu že mu beru jeho střapec :-))) - zkušenost z předchozích let. Dnes jsme už sbírali dřínky a rakytník, oboje nečekaně měkké a padající, aronii ještě nechám i když dnes už má docela sladkou chuť :-)
    KASTA
    KASTA --- ---
    MART1NKA: jo, tohle by taky melo zrat v pulce srpna, takze min 3 tydny opozdene
    KASTA
    KASTA --- ---
    BASTOCH: tahle reva je prave neznicitelna
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    MART1NKA: Jojo dal jsem zaclony, jenze pred tydnem jsem je nemel na zahrade a v mistnich obchodech zrovna vyprodano.
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    Máme roční kocourky, všechno ovoce je v pořádku. Kupodivu ani sršeň se ještě neukázal, vos minimum, zírám, takový rok ještě nebyl. Ani na aronii nejdou, ta bývá ozobaná rychle i přes sítě......
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    DEIKSAC: Naši používajú na vinici siete, inštalovali ich min. týždeň, špačci sú premnožení.

    Tento rok je víno cca o 2 týždne oneskorené. Oberačka bude asi až za mesiac. Otec hlásil, že je ešte všetko kyslé.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    BASTOCH: Nam kosi. Nacpou se bezem, priletej na terasu na jeste kysely hrozno a jako bonus vsechno pokadej fiallvejma bobkama.
    BASTOCH
    BASTOCH --- ---
    KASTA: mě teda letos víno úplně oddělalo padlí
    KASTA
    KASTA --- ---
    ZUZKAOU: tyjo, tak to jsem netusil, co se da s vinem delat:) ja tohle necham co nejvic dozrat, snad jeste trochu zesladne. jinak psali, ze bude chutnat po boruvkach a docela jo.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    KASTA: ha- ta by byla ideální na pokus co chci zkusit. Hardaliye

    Do nádoby se dávají mačkané hrozny a prosypává se to mletou černou hořčicí a višňovými listy a nechá se to zkvasit a pak se slije ta šťáva. (Kvašené výlisky se pak dají smíchat s tuřínem a solí a dokvasí se ten tuřín)

    Hardaliye'yi Atatürk de severmiş...
    https://www.youtube.com/watch?v=rMCP1XUNh0c


    Brovada (Italian Wine-Soaked Turnip Sauerkraut) Recipe | LIVESTRONG.COM
    https://www.livestrong.com/recipes/brovada-italian-wine-soaked-turnip-sauerkraut/
    KASTA
    KASTA --- ---
    pestujeme takovou tu divokou bezudrzbovou revu, nejakej krizenec amursky, americky (labrusca) apod. no, zatim chutove uplne nepresvedcila, ale mame ji druhy rok a letos je kysely vsechno, tak zatim nechci kritizovat. chtel bych ji namnozit, porad jsem nevedel, jestli seminka nebo zimni rizky, ale dnes jsem ji prostrihaval a jeji vitalita me tak presvedcila, ze jdu pichnout par zelenych vetvicek do zeme a uvidim. takovy (ne)vinarsky experiment.

    VEVERKA
    VEVERKA --- ---
    Pan Šmolík
    VEVERKA
    VEVERKA --- ---
    Aqualoco: ten od Plzně bude v Radošicích, je to sekáč:)
    XL1
    XL1 --- ---
    PRAHA
    FAITH
    FAITH --- ---
    XL1: Ak je to Brno, tak u nas za domom pri parkovisku rastu, mozes si ich prist vyrypnut.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam