• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    KASTA
    KASTA --- ---
    tak konecne! plody teda asi az pristi rok. doufam

    KASTA
    KASTA --- ---
    MART1NKA: mám je z ekozahradnictví, ale ti to můžou mít od stejnýho dodavatele, když se podíváš, prakticky všechny eshopy mají tři stejný odrůdy (amoroso, fortunella, sweet and sour)
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    KASTA: Más ich z puvodnikere?
    KASTA
    KASTA --- ---
    MARTINKA: tak to mám podobně, myslel jsem si, že je to tím, že jsou ještě mladý, ale známý v Praze má menší rostliny a už mu plodí. mám je všechny ze stejnýho zahradnictví, koupený sice jako různý odrůdy, ale už je začínám podezřívat, že jsou všechny nařízkovaný z jedné rostliny, takže se neopylí.
    Dokoupil jsem teď dva odrůdový semenáčky v Tropiku, tak jsem zvědavý, jak to bude dál. Každopádně hlošiny jsou moje oblíbený keře :)
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    KASTA: Ne, kvitnú dosť ale akoby ich nič neopelilo.
    KASTA
    KASTA --- ---
    MART1NKA: hele a uz ti plodi? ja mam tri a zatim ani pludek a uz jsou docela velky
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    KASTA: Okoličnatá. Sú v truhlíku, ktorý viem dať na okno zvonku a obas ho poliať.
    KASTA
    KASTA --- ---
    KAIRRA: to muze byt i ze seminka zanesenyho spackem nebo tak neco. Ja tu nasi revu nechavam propletat habrovym plotem, nemusi se strihat, plodi po cele delce tak at si roste, kam chce. Jen ted jsem ji probral, aby slo slunce na hrozny

    MART1NKA: jaka to je hlosina?
    jen vyctena zkusenost, ze by mely prvni zimu zimovat na chranenym miste (studeny sklenik, sklep ap.) ja mel vloni takhle narizkovany rakytniky ale zimu neprezil ze ctyr ani jeden
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    KASTA: Chlap mi pri kosení uťal obe hlošiny úplne k zemi. Tak som ich nasekala na 10 cm špalíčky a pichla do zeme. Bolo z toho asi 20 řízkov a tak tretina sa chytila :). Pôvodné hlošiny obrástli, takže budem hlošinová veľmoc.
    Kedy sa majú takéto zakorenené řízky presadzovať? Mala som v pláne to urobiť v březnu.
    KAIRRA
    KAIRRA --- ---
    KASTA: nám nějaká réva naprosto záhadně vyrostla vedle jezírka (možná ji tam kdysi míval děda a zemními pracemi se posunula na povrch) a protostla vrbou, moc nevím co s ní, jestli ji nechat v té vrbě :))
    KASTA
    KASTA --- ---
    MARTINKA:jojo, to bylo i v receptáři Přemka Podlahy :)
    já tak letos zkouším množit i černý rybíz, tak uvidím....
    KASTA
    KASTA --- ---
    ANNONKA: to je dobrá zpráva, mně tahle naše réva baví a dnes už ty hrozny byly o poznání sladší a borůvkový

    mám ohledně těchhle polodivokých rév a jejich vitality dobrou historku, kamarádovo táta je řízkuje a rozdává, tak jsem taky jednu dostal s dost komplikovaným popisem, jak zasadit, zapěstovat apod. kámoš mi nevěřil, že poroste, když jí prostě píchnu do země a na návod se vykašlu. jsem mu říkal, že je to plevel, roste to samo, nevěřil mi...
    až za půl roku přišel, že jsem měl pravdu, že tu svojí révu chtěl zasadit na chatě s tím návodem, ale zapomněl jí tam opřenou o dům v květináči z tetrapaku od trvanlivýho mlíka. a když za tři měsíce na tu chatu zase přijel, zjistil, že réva prorostla tetrapak, sama zakořenila a začíná ovíjet dům :)
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    Naši urobili tento rok pokus a keď olamovali rajčata, tak strkali olámané výhony rovno do zeme. Teraz majú záhradu plnú rajčat, sú úplne všade, je to masaker :)

    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    KASTA: po jarním stříhání jsem si z prutů udělala "kolíčky" k řádkům výsevů, polovina jich pustila kořínky.............(ty ostatní jsem možná zapíchla vzhůru nohama) ................ teda naše kuličky jsou menší, dnes úplně zralé a chuť je sladcekyselá NEtrpká..
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    Tak pardon, sršen už je tady :-),
    akorát menší oka protiptačí sítě na hroznech mě ochránily před jeho naštvaným vlítnutím do ksichtu že mu beru jeho střapec :-))) - zkušenost z předchozích let. Dnes jsme už sbírali dřínky a rakytník, oboje nečekaně měkké a padající, aronii ještě nechám i když dnes už má docela sladkou chuť :-)
    KASTA
    KASTA --- ---
    MART1NKA: jo, tohle by taky melo zrat v pulce srpna, takze min 3 tydny opozdene
    KASTA
    KASTA --- ---
    BASTOCH: tahle reva je prave neznicitelna
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    MART1NKA: Jojo dal jsem zaclony, jenze pred tydnem jsem je nemel na zahrade a v mistnich obchodech zrovna vyprodano.
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    Máme roční kocourky, všechno ovoce je v pořádku. Kupodivu ani sršeň se ještě neukázal, vos minimum, zírám, takový rok ještě nebyl. Ani na aronii nejdou, ta bývá ozobaná rychle i přes sítě......
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    DEIKSAC: Naši používajú na vinici siete, inštalovali ich min. týždeň, špačci sú premnožení.

    Tento rok je víno cca o 2 týždne oneskorené. Oberačka bude asi až za mesiac. Otec hlásil, že je ešte všetko kyslé.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam