• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    IKA: V Praze jich moc neni, jestli se nepletu, tak jsem nejake kdoulone videl po ceste z Palmovky nahoru na Kosinku
    IKA
    IKA --- ---
    Hľadám počas prechádzok v Prahe pravé dule (podľa aplikácie Na Ovoce), ale obvykle je to dulovec, alebo tam ten strom vôbec nie je..
    IKA
    IKA --- ---
    KASTA: hmm, zaujímavé..
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    ZUZKAOU: Most z kdouli ma pH kolem 3.5-4, kdoulovec mi vysel 2.8, obsah kyselin jsem netitroval
    Jinac kdoule obsahujou hafo pectinu a jejich portugalske jmeno je marmelo a marmelada z kdouli se tak zcela logicky jmenuje marmelata
    KASTA
    KASTA --- ---
    KAIRRA: koupil jsem ji v ekozahradnictvi, ale da se obcas sehnat ruzne na netu. je to takova docela exotika, tak jsem neodolal. zatim ji mam necely dva roky a ma neco pres metr...
    KAIRRA
    KAIRRA --- ---
    KASTA: ale to je moc hezký, kdepak jsi pořídil?
    KASTA
    KASTA --- ---
    IKA: Super, to jsem chtel vedet. Taky mam v zahrade jen kdoulovce, ale poridil jsem jeste tohle, ani kdoule, ani kdoulovec, ale taky pribuzny s obema, tak jsem zvedavy, cemu se to bude podobat, az se dockam plodu :)
    General view of Pseudocydonia sinensis Schneid. Рис. 1. Общий вид... | Download Scientific Diagram
    https://www.researchgate.net/figure/General-view-of-Pseudocydonia-sinensis-Schneid-Ris-1-Obsij-vid-Pseudocydonia-sinensis_fig1_332120724
    IKA
    IKA --- ---
    KASTA: Mne pripomína dula hrušku, ale voňavejšiu, normálne sa dá zjesť (pečená, varená, atď.)
    Dulovec je aj po upečení kyslý. Ale je z neho dobrý džem, "citrónová" šťava, a tak.
    (Bohužiaľ, mám zdroj len toho druhého.:)
    KASTA
    KASTA --- ---
    ja kdoulovec taky normalne jim, jen je proste hodne kyselej. takze to chapu, ze kdoule, kdyz se uvari, da se normalne jist (neni tak kysela) ok?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    MAR_TINA: kdoulovec je normálně jedlý, jen je kyselejší a svíravější než kdoule. Dá se s ním vařit - přidat třeba pod kuře, nebo udělat marmeláda, popříapdě to smíchat s medem a pak z toho dělat čaj. Velmi pěkně taky kvasí.

    tadyta blogerka ho dost miluje a dělá s ním ledacost.

    Kdoulovec: český citrón plný vitamínu C
    https://www.divozenkavkuchyni.cz/post/kdoulovec-cesky-citron
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    KASTA: jedno je jedlé - kdoule takové tvrdé voňavé jablko a druhé je velmi tvrdé nejedle voňavé.
    KASTA
    KASTA --- ---
    MAR_TINA: a jejich plody se nejak vyrazne lisi (v chuti nebo pouziti)? ja kdouli nikdy v ruce nemel, proto jsem se ptal...
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    LAETATIO: Zezloutnou a zacnou intenzivne vonet. Letos zkousim podtrzene (rozumej sklizend driv) a jsem zvedav, co to udela. Pet let nazad jsem to videl v nemecku, kde je kdosi v arealu kampusu obral v pulce zari, loni tady na zizkove taky byly pred koncem zari pryc. Nektere druhy pak pri skladovani takrikajic hniji zevnitr
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    KASTA: kdoulovec a kdoule je tak moc jiný druh, že srovnáváš jabka a žaludy :)
    KASTA
    KASTA --- ---
    LAETATIO:
    MAR_TINA: to muzou prezrat?

    my mame jen kdoulovec a ten sklizime az kdyz plody opadaji. i tak jsou tvrdy a kysely, ale nasuseny na tenky platky jsou v zime do caje lepsi nez citron. lisi se nejak (chutove) plod kdoule a kdoulovce?
    LAETATIO
    LAETATIO --- ---
    MAR_TINA: děkuju, loni jsem je koupila, ale byly přezrálé, tak nechci o ty první vlastní přijít (máme celé 2 plody :D )
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    LAETATIO: půjdou lehkým zakroucením snadno utrhnout, stejně jako jablka. Obvykle se nechávají na lísce dojít.
    Dej vědět, jak tvrdé si měla. Naše jsou na pilku, na železo :)
    LAETATIO
    LAETATIO --- ---
    prosím o radu - jak poznám zralé kdoule? plodí nám prvním rokem...
    XL1
    XL1 --- ---
    tak sem konečně našel někoho kdo to fakt UMÍ :

    ROUBOVÁNÍ – vinná réva
    https://www.youtube.com/watch?v=F5roLz2yxkc
    KASTA
    KASTA --- ---
    MART1NKA: ja to zase tak dokonale promysleny nemel, to jsem si udelal trochu legraci ze situace, ale pravda je, ze se porad snazim ten prostor pod svestkama a jablonema nejak vyuzit. Ty trvalky se nabizeji, ruzny pudopokryvny, treba plicnik tomu se tu dari a preziva zdivocele, tak ten rozsiruju. Kostival, medunku, agastache, ruzny petrklice, lesni jahody, fialky. Chtel jsem dosadit tu bergenii (lecivka) nebo kamzicnik, ale misto toho zustanu jen u toho selektivniho pleni a rozsirovani prostoru pro ty co uz tu samy rostou. Jeste treba cemerice, ty se snad nic nedotkne. Orlicky, zvonky broskvolisty a koprivolisty se mi tu siri samy, tak jim jen dam prostor. a tak :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam