• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    IKA
    IKA --- ---
    Má nejaký zmysel dávať preventívne vajíčkové škrupinky k rajčinám, kvôli vápniku? Alebo to rastliny takto nevedia využiť?
    SHILENEC
    SHILENEC --- ---
    IKA: genialni, netusil jsem, ze to nekdo az takhle sofistikovane zpracoval. diky moc!!
    IKA
    IKA --- ---
    SHILENEC: Muchovník by to mal zvládať. Tu je zoznam stromov a kríkov, ktorým orech nevadí:

    Landscaping and Gardening Around Walnuts and Other Juglone Producing Plants
    https://extension.psu.edu/landscaping-and-gardening-around-walnuts-and-other-juglone-producing-plants
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    SHILENEC: soused má ořešák za plotem, od našeho muchovníku max 6 m a rostou v pohodě.
    SHILENEC
    SHILENEC --- ---
    SHILENEC
    SHILENEC --- ---
    Ahoj, shanim radu - potrebujeme odstinit plot a vedlejsi pozemek, a premyslime nad muchovniky (vicekmen, jedly). Ale je tu minimalne jedno misto u orechu (viz foto), kde si nejsem jist - vzdy se za nas rikalo, ze pod orechem nic neroste. Poradite? Muzu to vyzkouset, ale bude to chvili trvat, nez se muchovnik chyti.. nebo nejaky dalsi ker, ktery by zvladl oresaka “nad” resp vedle sebe?
    GIEPETTO
    GIEPETTO --- ---
    DEIKSAC: Doplním Vašš-Veselý alebo https://ovocnystrom.sk/ … Sídlia v Moravskom Lieskovom hneď pri hranici ..
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    KVIIIK: Neco bude mit Arboeko, ale netusim, jak na tom budou s odrudami. Plus se myslim orientujou na realizacni firmy a ne na koncove zakazniky.
    Jinac jestli nechces cekat na ovoce, tak si nasazej stromy na bujnych podnozich do planovanych rozestupu a mezi ne kratkoveke zakrsky, ktere plodi treba druhy treti rok. Kdyz velke dorostou a zacnou plodit, prcky vyklucis.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    LUSINDA: Na nize uvedenem odkazu jsou k mani i skeny starych pomologii, lovit Vanky po antikach uz je dneska taky drahej konicek
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    KOCOURR: Cesky jabkomilci se sdruzujou tajhle https://www.stareodrudy.cz/ mas tam i kontakty na jednotlivy skolkare, jmenovite Standa Bocek vi o jablonich uplne vsechno
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    KVIIIK: Dnes už se na ovoce většinou nečeká 10 let, jabloně umí dát vzorek už druhým rokem a pak podle péče..........
    KVIIIK
    KVIIIK --- ---
    BASTOCH: Co jsem koukal, tak největší kontejnerované ovocné stromky jsou kolem 20-25 litrů a cca 2 metry vzrůst. Pokud jsou i větší, tak jenom dobře. Moje (možná naivní) představa je ta, že na nový pozemek necháme dopravit a zasadit už odrostlejší a starší stromy, abychom se sadem nemuseli čekat deset let na první ovoce. Potřeboval bych vědět, jestli je tahle představa reálná.
    No a ve druhém sledu to nějak naplánovat s ohledem na dispozice pozemku.
    BASTOCH
    BASTOCH --- ---
    KVIIIK: Jak velké stromy si představuješ? A co bys k tomu potřeboval vědět?
    Větší baly (100+litrů) už je skoro na sázení s nejakym bagrem, nebo aspoň 4 fest siláci
    Jinak teda pokud správně založíš sadbovaci jámu, tak se uchytí téměř cokoliv.
    KVIIIK
    KVIIIK --- ---
    Je tu někdo, kdo by dokázal odhadnout a konzultovat základní koncept permakulturního pozemku?
    Jsme ve fázi vyhlídnuté nemovitosti s 6000m2, ale rádi bychom ještě předem ověřili alespoň cca a nahrubo možnosti a reálnost našich představ.

    Rovnou další dotaz: máte někdo zkušenosti s kupováním kontejnerovaných již trochu odrostlých ovocných stromků?
    KASTA
    KASTA --- ---
    KAIRRA: rekl bych ze kombinace vedra, sucha a americkyho padli, ktery napadne i castecne rezistentni angrest, kdyz je oslabeny takovym pocasim :(
    KAIRRA
    KAIRRA --- ---
    Co se mi stalo s angreštem, třetina dozrála a je dobrá, zbytek zhnědnul a je hnusnej... Neudělaly to ty vedra?
    NYA
    NYA --- ---
    LUSINDA: fakt? Já ho neznám, mluvila jsem s ním jednou telefonem a přišel mi ok.

    No pak bych se ptala Katky Horáčkový z Permakultura CS, jestli ví, nebo mi může někoho doporučit
    LUSINDA
    LUSINDA --- ---
    KOCOURR:


    THOMAYER, František. České ovoce. Díl I., Jablka: výběr pro Království české k pěstování nejvíce se hodících 50 druhů jablek. V Praze: Fr. Thomayer, 1894. xiii, 232 s., 50 l. obr. příl.

    VANĚK, Josef. Lidová pomologie: VII. díl, Jablka: Druhá stovka: nové i starší, hojně rozšířené odrůdy. 2. oprav. vyd. Chrudim: Nakladatelství zahradnické literatury (Josef Vaněk), 1945. 117 s.

    ŘÍHA, Jan. České ovoce. Díl třetí, Jablka. Vyd. 3. nezměn. V Praze: Nákladem Československé grafické Unie, 1937. xviii, 246 s., 60 l. obr. příl.
    LUSINDA
    LUSINDA --- ---
    KOCOURR: zkus knížky od Vaňka ze začátku 20 století. Tyhle knížky jsou do podrobna zpracovaný a jsou tam i odrůdy již nepěstované.



    VANĚK, Josef, ed. Lidová pomologie. I. díl, Jablka: 100 nejdůležitějších odrůd. Chrudim: Nakladatelství zahradnické literatury (Josef Vaněk), 1935. 109 stran, 50 listů obrazových příloh.

    VANĚK, Josef, ed. Lidová pomologie. I. díl, Jablka: 100 nejdůležitějších odrůd. Chrudim: Nakladatelství zahradnické literatury (Josef Vaněk), 1935. 109 stran, 50 listů obrazových příloh.

    VANĚK, Josef. Lidová pomologie. VII. díl, Jablka, druhá stovka: nové a málo známé odrůdy. Chrudim: Nakladatelství zahradnické literatury (Josef Vaněk), 1940. 128 s.



    ještě vím o jednom atlasu odrůd myslím z 1 republiky, který je vzácný a prodává se v anticích cca za 10 tisíc.......jen si ted z hlavy nevzpomenu kdo ho napsal
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam