• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    LUSINDA
    LUSINDA --- ---
    MART1NKA: z kdoulí je parádní jam :) od té doby co jsem ochutnala, tak přemýšlím jakou odrůdu zasadit aby to plodilo a dozrálo. Stromy jsou to taky impozantní - tou rozložitou korunou.....jen by mě zajímalo jestli květy voní podobně jak např. u jabloně
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    LUSINDA: Nehovorím netradičné, ale divné :) nám to rástlo v lese nad vinicou na Slovensku. Akurát to nie je konzumovateľné priamo zo stromu a nezáhradníci nevedia, čo to je.
    LUSINDA
    LUSINDA --- ---
    MART1NKA: kdoule nepatří mezi netradiční ovoce :-) jen se u nás kácely kvůli náchylnosti k spále růžovitých.....jinak je z nich prý top rosol na linecké (aspoň Větvička o něm básní :-D
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    IKA: a pro maximální zdravotní benefit se pak má konzumovat se zakysaným mléčným výrobkem :-)
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    Z cyklu spracovávame divné ovocie.
    Dostala som kdoule zo Stanice prírodovedcov. Nechala som ich trochu dojet v kuchyni na stole. Olúpala, nakrájala a urobila z nich tarte tatin 1:1 s jablkami. Recept http://www.pradobroty.cz/2013/02/jablecny-kolac-s-rumem.html?m=1
    Miesto rumu som dala domácu propolisovicu čo som dostala od kolegu.
    XL1
    XL1 --- ---
    ANNONKA: zelená slupka je ok. mne zajímá jak je vylouskat. nechce se mi dávat 200 usd za tenhle luskáček.
    Grandpa's Goody Getter | Grandpa's Goody Getter
    https://www.grandpasgoodygetter.com/

    a jiný to nejspíš nesvedou.
    IKA
    IKA --- ---
    TRISSIE: Ďakujem.
    Niekde som narazila na info, že arónii okrem dosladenia výrazne pomôže aj okyslenie, tak rozmýšľam, že by som skúsila kombináciu s dulovcom, ktorého tu ešte trochu mám. Uvidíme.
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    XL1: to se nějak nechávalo odkvasit - pokud teda mluvíme o té zelené slupce.....
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    IKA: a letos jsem to prostě eyeballnula - kilo kuliček povařit s trochou vody a 2 svítkama skořice, pak vyndat skořici, projet tyčákem, a pak jsem přidala 1 Gelfix 3:1 a 400g cukru. Džem hladkej jak dětská prdelka a s úžasnou barvou :-)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    IKA:

    odsud mám odkoušenou tu třetí odshora - "džem z černých jeřabin - aronie"
    ten je zajímavý a dobrý, ale jsou v něm ty kuličky, takže na rohlík suboptimální.
    IKA
    IKA --- ---
    TRISSIE: Máš recept na tú marmeládu, prosím?
    QUIP
    QUIP --- ---
    LUSINDA: To vypada jako neco, co rozhodne (ne)chces pestovat :)

    Ale zase jsem videl prodavat prasek ze slupek z cerneho orechu, asi 100 gramu za 180,- :)
    LUSINDA
    LUSINDA --- ---
    XL1: s tím bych se teda crcat nechtěla :) 2,5 týdne příprav https://www.youtube.com/watch?v=6t1EoTlvd7g
    YEMANJA
    YEMANJA --- ---
    XL1: na základě v dílnách jsem z toho vyrobila víceméně elegantní přívěsek...ale loupat bych to nechtěla. Dej vědět jestli na to najdeš nějaký grif..
    XL1
    XL1 --- ---
    Je tu někdo kdo dokáže vylouskat černé ořechy /juglans nigra/ ??
    jako odměnu nabízím polovinu letošní úrody.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    Z aronie je skvely liker (hint: nalozene bobule nevyhazovat, jsou tak akorat sladke a alkoholicke), velmi dobry ovocny sirup (nezeliruje), zajimava marmelada (se skorici) a vino s naprosto uchvatnou barvou.
    Navic je to superpotravina a tady v CR se zvlast hodi, ze pusobi preventivne proti rakovině strev. Dejte ji sanci :-)
    KASTA
    KASTA --- ---
    KUATO: ale zraly jeste nejsou. ted jsem omylem ulomil jednu z novyho stromku, chtel jsem ji ochutnat, ale byla jeste tvrda, tak jsem ji "prohnal mrazakem". zmekla, ale byla hodne kysela.... jeste aspon mesic chteji nechat na strome, to jen jak kolem chodim a uz se tesim, tak jsem je aspon cvaknul :)
    KUATO
    KUATO --- ---
    Ok, díky :o)
    KASTA
    KASTA --- ---
    tak uz se to (pomalu) blizi :)

    JESTEDMAN
    JESTEDMAN --- ---
    z aronie je vynikajicí likér
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam