• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  Ztracené heslo?
  SAJMONDEEFilosofování o nebyčejně obyčejných věcech
  SAJMONDEE
  SAJMONDEE --- ---
  SANKAMAN: ano. protože dřív člověk žil v tlupě a společnosti, dnes si může dovolit být autonomní (do jisté míry) a myslet jen na sebe. A to si uvědomuje spousta lidí. Dost lidí se nedokáže zapojit do společenského života nebo nechce, protože společnost je celkem pěkně prohnilá, někdy někde.
  SANKAMAN
  SANKAMAN --- ---
  SAJMONDEE: Myslím, že si každej všímáme svých práv. "Na tohle mám právo, na tohle taky a to je moje právo..." Ale zapomínáme, že stejně tak, jak máme práva mi, tak je mají i druzí a když je nebudeme respektovat, tak budeme jen narážet. Jak se říká, moje svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhých. Mám pocit, že tohle si neuvědomujeme a proto vzniká ta nenávist a zloba. Jsme totiž jen My, jen Já a nic okolo. Teda ne všichni, ale je to většina. Tak to na mě působí, když se dívám na lidi okolo mě. Já, Já, Já, jen Já...
  THRANDYNAMO
  THRANDYNAMO --- ---
  SAJMONDEE: Mohl bych na tebe reagovat jen tím, že u nás je svoboda tak krátkou dobu, že opravdu zde může být zaostalost v tom, jak vnímáme svobodu, jak s ní nakládat... Holt se musíme naučit--- CO je prioritou--lepší možností!!
  Tzv: být režiser svého života a nebýt jen divák...
  BRKOUS
  BRKOUS --- ---
  PIZI: precti si nekoho z existencialistu: Kafka, Camus, Sartre...Ta volba te svazuje dle myho vzdycky...Ale to, jak "svobodu" volby vnimame, je uz na kazdym z nas...
  PIZI
  PIZI --- ---
  SAJMONDEE: Napadne, ale jelikoz jsem si uz davno vyresil, ze kdyz me nekdo nadrizeny o ty moznosti volby pripravi, tak muzu mit stejnou smulu s jeho vyberem te spravne cesty pro me, jako ji muzu mit s mym osobnim vyberem, volim ten osobni vyber. Ale samozrejme komu vadi moznosti a nutnost z nich vybirat, muze uzavrit smlouvu s nekym kdo za nej bude zit jeho zivot a jen mu diktovat co ma delat. Tim bude usetren nutnosti rozhodovat a zaroven tuto moznost ponecha ostatnim.
  SAJMONDEE
  SAJMONDEE --- ---
  PIZI: ty jo, to je termin "pokrokova svoboda", to ze mně nějak vypadlo. Chtěl jsem tim říct, svoboda, která se vyvinula. a možná z tebe nedělá otroka, ale neni pozitivní, když nevíš jak s ní naložit.
  vem si máš že možnosti, ale ne směr a čas tě tlačí aby sis vybral a taky tě tlačí budoucnost, která bude ovlivněna rozhodnutím. nenapadne tě že můžeš zkusit špatně a budeš toho litovat?
  PIZI
  PIZI --- ---
  SAJMONDEE: co je to pokrokova svoboda? Jak z tebe dela otroka nemoznost vyuzit nekterou z moznosti, ktere mas?
  SAJMONDEE
  SAJMONDEE --- ---
  je izolace pokrok k společenskému žití lidí mezi sebou?
  lidi jsou snes k sobě asi víc toleratní než kdy jindy, na druhou stranu, nenávist je zhoubná a vlivem okolí a událostí, které se dějou po celém světě, si troufám říci, že nenávist je větší než kdy dříve.
  Nejsem si uplně jistej.
  Ale myslím si, že pokroková svoboda nás dělá většími otroky, protože máme tolik možnosti a ne každý jich dokáže využít.
  PIZI
  PIZI --- ---
  Abych si mohl vybirat s kym budu spojen, musim se nejdrive izolovat. Je to takove smazani tabule, nez na ni muzu zacit kreslit.
  IJACZEK
  IJACZEK --- ---
  izolace rovná se smrt .... zastavení v čase, následně nemožnost zpětné integrace do celku, který se mezitím někam hnul....

  "Kdo chvíli stojí, již stojí opodál."
  SAJMONDEE
  SAJMONDEE --- ---
  změna téma viz nástěnka...
  ROXXA
  ROXXA --- ---
  tak mam obdobný mystický zážitek...už je to strašně dlouho, ale nedá se to zapomenout.........byl normální všední den, jela jsem domu autobusem jako každý den, přelom jara léta, sluníčko svítí, jako vždy jsem koukala na ten stejný výhled z okna autobusu, po tisící to stejné ....jenže najednou to bylo úplně jiné.....v okamžiku mi přišel okolní výhled nekonečně krásný, slunce osvětlovalo zelené pole, vítr vlnil s masou, jež pokrývala pole, nebe modrý jak na obrázku. V tu chvíli mě napadlo, že obyčejné věci jsou jedinečné. Záleží na úhlu vnímání. Protože nám přijde dost věcí obyčejných, nevšímáme si jich a jaksi je necháváme v pozadí...pouze naše nevnímavost nám zabraňuje prožívat jedinečnosti a krásu všech okolních věcí, drobností, maličkostí a obyčejností, které stojí za to - zkrátka jedinečnost života vůbec.
  Zpět k zážitku, to co jsem si v tu chvíli uvědomila bylo fajn, ale......má to ještě pokračování........potěšená náhlým vnuknutí mě napadlo...tedy spíš jsem to cítila , byla to taková malá imaginace v mé mysli.......jsem si vyvolala představu, že moje ruka se mi prodloužila až byla jen jakýmsi velkým objemem vzduchu a větru, obrovskou vzduchovou rukou, pak jsem tou rukou pohladila celá pole a lesy, úplně jsem to před sebou viděla, do dlaně mě šimraly celé masy rostlinného pokryvu, vydechla jsem a toto vydechnutím najednou bylo větrem, který projel celou okolní krajinou. bylo to nádherná představa nebo spíš přání, které jsem v té chvíli plně cítila. nedá se to ani slovy popsat.
  pak jsem se zase vrátila do normálního běhu vnímání a událostí, ale pamatuji si ten pocit stále. běžná situace se dá taky vnímat trochu nevšedně a rozhodne zanechá v člověku na dlouho příjemný klid.......
  SAJMONDEE
  SAJMONDEE --- ---
  ONEIROS: není nad to si užít krásy
  NIKOPOL
  NIKOPOL --- ---
  OMI: :-))
  OMI
  OMI --- ---
  Nebe po tobě prostě hodilo okem.
  ONEIROS
  ONEIROS --- ---
  není to sice k tématu: když jsem jel dska ráno do školy, lilo jak z konve a bylo typický sychravý počasí, šedivá obloha a ošklivo, vypadalo to na další nepříliš pěknej den; pak se před polednem z ničeho nic mraky roztrhaly, začalo nádherně svítit slunce, obloha se částečně protrhla a byla sem tam nějaký mráček. pak jsem si všimnul slunečních paprsků osvětlujících jezero, to se pak pod jejich lomem neskutečně vybarvilo do modra; při obědě s výhledem z menzy jsem byl doslova hypnotizovanej tou jeho modrou barvou, pořád jsem se díval do údolí a dálek až ke štítům alp a nemoh' se vynadívat...
  XCHAOS
  XCHAOS --- ---
  SAJMONDEE
  SAJMONDEE --- ---
  Jednou jsem si představoval, že v podzemí v Praze existuje jinej svět a maj tam taky svoje noviny Metro:-)

  Jinak je vždycky zvláštní pohled na velký dav různých lidí. Láká mě ta představa, kolik potencionálních přátel by se tam dalo najít.
  a ještě mě napadá, zkuste si představit, jak by se na takovej dav lidí tvářil člověk z minulosti, divil by se, proč tam ty lidi jsou.
  ROXXA
  ROXXA --- ---
  me se zase vcera stalo teda vlastne dneska rano kdyz jsem jela domu v tramvaji takova vesela prihoda...spis mi to zprijemnilo cestu.....nastoupil opity chlapik, sympaticky, zacal se mnou konverzovat... dve vety a zcista jasna me polibil a vystoupil, zmizel. takze jsem se libala v tramvaji s clovekem a na chvili pristoupila na jeho hru. a pak ze jsou cesty v mhd obycejne....to co mam na mhd nejradsi je vlastne cestovani - lide a zazitky.
  IJACZEK
  IJACZEK --- ---
  JESSIEATREIDES: pohoda .DDD