• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GIOZOO & VET PORADNA - stůňou vaši mazlíčci? Přijďte se poradit...
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    CORNELA: Nepoužívá se samotný a psychické problémy se fakt neřeší :o) Ale jinak docela běžně.
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    CORNELA: Používá, spíš u koček než u psů.
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    Vlastně mě vždycky zajímalo, i když je to tu OT, co používají humánníci na takové ty krátkodobé injekční celkové anestezie třeba na drobné gynekologické zákroky. Chtěla jsem se zeptat anestezioložky, když jsem byla na konizaci čípku, ale než mi stihla odpovědět, tak už jsem spala :D
    CAMELLA
    CAMELLA --- ---
    jj, u nás se dělá obvykle sedace pomocí medetomidinu a buprenorfinu, případně ještě s apaurinem.
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    CORNELA: No, takže tahle kombinace se ve veterině prakticky nepoužívá. Nejčastější sedativum je ten medetomidin, ten je antagonizovatelný, takže pohodlný. A zvládají to i rizikoví pacienti, ale jen v nižších dávkách. Takže vyčistit zubní kámen jo, udělat biopsii jater ne.
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    CORNELA: Vyčetla jsem to tady http://www.mojezubniordinace.cz/zubni-pece/analgosedace-anestezie.asp Midazolam je to samé, na celkovou anestezii a v kombinaci. Pravé opiáty se veterináři snaží pokud možno nemít, je s tím moc legislativních komplikací.
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    CORNELA: Teď koukám, když si o tom něco čtu, humánníci dávají samotný propofol a říkají tomu analgosedace? Tak to je úplně všechno jinak. U zvířat je analgosedace medetomidin + nějaké analgetikum (butorfanol nejčastěji). A když se k tomu přidá propofol, tak už je to plnohodnotná celková anestezie. Samotný se nedává, zřejmě proto, že by dostatečná dávka nebyla bezpečná. Nevím jak u lidí, u psů propofol tlumí dýchání docela dost.
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    CORNELA: Pokud vím, tak humánní medicína taky používá jiná sedativa.
    MAGDALENA
    MAGDALENA --- ---
    TAPINA: ano, presne tak. Rekli nam, ze je tu moznost biopsie, ale ze by do toho nesli. O penize nejde, ale k cemu nam/ji bude, ze budeme vedet, ze se jedna o cirhozu? Azra si protrpi neprijemny zakrok, ale k nicemu to nebude. Stejne s tim nejde nic delat.
    (a dieta a hepatoprotektiva zabiraji)
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    CORNELA: Myslím, že Magdaleninému psovi tu biopsii ani až tak neindikovali, spíš se doktor zmínil o tom, že by tu tahle možnost byla, ALE... a ty důvody, proč se nakonec nedělá. Jsou majitelé, kteří by ji i tak chtěli a stěžovali by si, že jim nebylo sděleno, že ta možnost existuje.
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    CORNELA: A co přesně šlo? Udělat biopsii v analgosedaci? Ano, jde to, ale mezi hlubokou analgosedací a anestezií není z hlediska rizika pro pacienta rozdíl. Jakmile ho uvedeš do stavu, kdy není schopen ovládat vědomě svoje dýchání, tak ti může jít do respirační deprese a kardiovaskulární systém to nemusí zvládnout. A je jedno, jestli jsi to udělala sedativem nebo anestetikem. A jak říkám, ve veterině je kolikrát rozdíl mezi sedací a anestezií jen v dávce (a reakci pacienta). Proto až tak striktně nerozlišujeme sedaci a anestezii, spíš se rozlišuje, čím se uspává (což může být ovšem majiteli jedno). Počítám, že u lidí nedochází až k takovým výkyvům, jako že jeden jedinec po minimální dávce sedativa sklapne jako kudla a nereaguje na nic, zatímco druhý po maximální, už anestetické dávce, skáče po stole a chce se prát :o)
    BOHDALKA
    BOHDALKA --- ---
    Co se tyce biopsie.....delali nam ji u 9-lete feny. Na rengenu ji nasli utvar v blizkosti plic, mluvili o nadoru, ja z toho byla cela spatna, nebyla jsem v te dobe moc schopna racionalniho uvazovani. Tak jsem kyvla na biopsii. Zpetne, kdybych se mohla znovu rozhodnout...odmitla bych ji. Presne z duvodu, co tu popisuje TAPINA. Sice nam to potvrdilo nador, co uz ale stejne ten doktor musel skoro s urcitosti vedet i pred biopsii. Nadory plic se u psu malo kdy operuji, je tam skoro nulova pozitivni prognoza. Fenka nam bohuzel do nekolika mesicu odesla do psiho nebe. :-(
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    CORNELA: Otázka je, jestli ve skutečnosti u desetiletýho psa vůbec někdy POTŘEBUJEŠ tu biopsii udělat. Dobře, tak má podezření na nějaký jaterní problém. Jaterní dietu a hepatoprotektiva už má pravděpodobně nasazené. Biopsie by třeba potvrdila, že je tam co já vím, nádor, cirhóza, steatóza - a co se bude dít? Nic, dožije s tím, jenom si prošel biopsií. Transplantaci jater mu nikdo dělat nebude, operace nádoru se taky spíš nedělají, než dělají, protože to starší pacienti moc nepřežívají (ani na špičkových klinikách, měla jsem pacienta s nádorem jater na státnicové praxi na škole). U zvířat musíš uvažovat i takhle, u lidí se dělá vždycky všechno, co se udělat dá. U zvířat to, co majitel zaplatí a to, co pacienta moc nezatíží, aniž by mu to výrazně pomohlo.
    MAGDALENA
    MAGDALENA --- ---
    CORNELA: ctyrnasobne zvysene jaterni enzymy z neznamych duvodu a biopsie opravdu jen v CA. Zatim zvladame leky a dietou, testy se zlepsuji a nechceme riskovat narkozu. Nenasla jsem veta, ktery by toto nedelala v narkoze...tim nemam na mysli sedaci (rozdilu jsem si vedoma)
    CAMELLA
    CAMELLA --- ---
    CORNELA: zvířata reagují na jakékoliv zákroky v dutině břišní extrémně bolestivě. Opravdu to nemůžeš srovnávat s lidmi, pochop to. Já jsem byla za ty tři roky, co se pohybuju u různých veterinářů, u mnoha operací a zákroků a Tapina ještě u mnohem více. Tak zkus jednou uznat, že tomu prostě nerozumíš, protože nejsi veterinář, stejně jako veterináři zas nerozumí humánní medicíně.
    CAMELLA
    CAMELLA --- ---
    CORNELA: a to by ses divila, jak pes dokáže vyskakovat i v analgosedaci. Třeba zuby psovi v sedaci nevytrháš, natož, aby se mu odebírala biopsie jater.
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    CORNELA: Když se neprobere a nevyskočí, tak už to je hluboká sedace, která má úplně stejná rizika, jako krátkodobá anestezie. Cestou MRI to zřejmě nejde proto, že ji dělají cca tři pracoviště v republice a cena vyšetření je kolem pěti tisíc, a co myslíš? Psi se na to uspávají.
    Já chápu, že už jsi hotová velká doktorka, ale u zvířat je dost věcí jinak, dost věcí je i u každého druhu zvířete jinak.
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    CAMELLA: Právě, že to je i složitější. Na chvilku vám ho přispíme a pak zase vzbudíme se dá říkat i celkové anestezii propofolem. A kolikrát se až v průběhu rozhoduje, jestli to bude jen sedace, nebo anestezie.
    CAMELLA
    CAMELLA --- ---
    CORNELA: pro majitele ne. To je většinou nad chápání (obvykle se říká "na chvilku vám ho přispíme a pak zase vzbudíme, odejde po svých")
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    CORNELA: A když napíchneš psovi játra a on se ti zrovna vymrští, protože se rozhodne, že teď ležet nebude, tak se stane asi co? Analgosedace se dělá, ale na tohle rozhodně není vhodná.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam