_BENNY: k tomu bych dodal:
[ XCHAOS @ Trvale udržitelný rozvoj - Sustainable Development, Trvale udržitelný ekosystém ]
"reálná" ekonomika může mít naprosto nečekané podoby: může se ukázat, že v globalizovaném světě je životní styl "vánoce na sněhu" prostě neudržitelný - že je strašně těžké všechny ty domácnosti vytopit a rozsvítit a dovést k nim po náledí laciné čínské cetky jako dárky, a zaplatit dětem lyžařské kurzy, apod.
může se ukázat, že daleko levnější než vymýšlet absurdní pseudo-zaměstnaní bude domluvit těmhle lidem půlroční dovolenou někde na indickém venkově - kde budou mít negramotné či pologramotné "služebnictvo", které díky zlomku těch peněz, co stojí život v Evropě, nebude hladově - a ještě se doučí anglicky nebo nové informační technologie.
když se zamyslíš nad tím, co dělali Britové v 19. století - tak až na vyjímky, kdy fakt tvrdě drancovali nějaké suroviny (taky v Barmě je místní většinové etnikum nemělo moc rádo - protože je vytlačili z jejich role místních tradičních kolonialistů - vykořisťovatelů :-), šlo přesně o tohle: poslat přebytečné Brity dělat kariéru "v koloniích" bylo prostě _levnější_ (energeticky,surovinově), než v podmínkách průmyslové revoluce donekonečna reorganizovat sociální smír doma v Anglii: protože potraviny se už často dovážely, tak bylo prostě levnější živit jednoho Brita v Indii, než živit dovozenými potravinami další pochybnou existenci v Anglii, živící se vývozem průmyslového zboží.
takže "reálná ekonomika" může často zahrnovat úplně něco jiného, než si myslíme (a nebo dokonce než si myslí lidé, kteří ekonomice troch rozumějí). můj oblíbený bonmot "kapitalismus je spor o to, kdo bude vytírat na záchodě" nemusí být tak docela platný - ve skutečnosti, lidi mohou předvést opravdu hodně věcí v "nereálné" ekonomice, než aby nakonec vyměkli k tomu vytírání se na záchodě. a kromě toho - vytírání na záchodě je reálná činnost, která lidem dává pocit poctivě vydělaných peněz - a tudíž je to ještě složitější !
co je pro ekonomiku levnější - špatně placená "uklízečka", která nemá deprese - a nebo státní úředník či zaměstnanec reklamní agentury na antidepresivech ? co je vlastně "dražší" - reálná ekonomika, nebo ta virtuální - u které efektivita na jednotku energie mimochodem neustále roste ?
virtuální ekonomika z domova (nebo pozor - z ostrova v Thajsku ! i tam začne být internet časem použitelný...) přes Internet - prostě homeworking - se může ukázat jako "levnější" uspořádání společnosti, než vymýšlet lidem "reálnější" joby na severu...
(a to se ještě nebere v úvahu, že spousta více či méně luxusních resortů v Thajsku je v podstatě prázdných, protože do nich někdo vrazil prachy v rámci praní špinavých peněz - a peníze které předstírá, že v tom resortu vydělává, je pro něj ve skutečnosti levnější vydělat co já vím - pašováním drog...)
ve skutečnosti - reálná ekonomika je tak trochu o tom, že místo prodeje heroinu evropské socce může být "levnější" (ve smyslu nákladů na suroviny) tuhle socku "vyexportovat" na půlroční dovolenou do tropického ráje - jenže právě tomu brání to, že lidé se nechovají racionálně a že jejich skutečné motivace jsou mimo rámec potřeb, který trh dokáže uspokojit.
"Bohatí" lidé na západě i ve světě ve skutečnosti stojí hlavně o utvrzení svého sociálního postavení. Stojí o to moct rozhodovat, kdo na tu dovolenou bude mít a kdo ne. Reálná spotřeba je jenom zlomek toho, kvůli čemu se lidé snaží zbohatnout: to, na co vynaloží nejvíce úsilí, je zuřivý boj utvrdit se v tom, že zrovna oni neskončí sociálně vyloučení.
Takže Evropu čekají jaderné elektrárny za polárním kruhem a pašování alkoholu těm, kdo tam celou zimu žijí v depresích - místo "dvou let prázdnin"...