VOID: podívej a zrovna tohle je strašně složitý. samozřejmě - jsou určité práce, do kterých se nechce nikomu - ale spíše, než aby byly nějak vyjímečně honorované, tak společnost hledá různé triky, jak do nich dokopat lidi, kterým nic jiného nezbývá, než vzít jakoukoliv práci... je to prostě velmi zajímavé.
nejlépe finančně ohodnocené jsou takové typy zaměstnání, které jsou celkově vysoko ceněné v celém kulturním kontextu dané civilizace... a je jedno, jestli to budou státní úředníci, nebo úředníci v konkurenceschopných firmách... v zásadě ty nebo ten koho cituješ si asi představujete, že státní úředník prakticky přímo ovládá policii, pokud ho někdo neposlechne, ale tak to fakt není... když už, tak státní úředník vykonává svoje rozmary pomocí exekutorů - a to jsou dnes paradoxně soukromé firmy... když ti exekutor obstaví bankovní účet, což je nejčastější forma exekuce, tak je to věc dohody mezi bankou a státním úřadem - a policie se s tím naprosto nemusí špinit...
tedy, chci říct, že tohle je celkově složité: v zásadě, liberální revoluce by měla mít formu "odepření daňové poslušnosti". nicméně, to v dnešním systému není možné, protože podnikatelé používají bankovní účty, a banky rády spolupracují ze státem - a stát si prostě ty peníze, které mu náležejí, na jednotlivých účtech prostě zablokuje (tzn. muselo by jít o vzpouru už na té úrovni, že by se vůbec nevyplnila daňová přiznání). Ale základní problém je, že třeba rozlišovat mezi státním a bankovním úředníkem je naprosto zbytečné - přestože jeden z nich je teoreticky parazit žijící z našich daní, a druhý teoreticky zaměstnanec v bankovním sektoru. Různé druhy úředníků žijí v dokonalé symbióze, státní a soukromí, a v zásadě těží z celkového kulturního a civilizačního kontextu.
Ve skutečnosti existuje jasný návod na liberální vzpouru proti státu: používat místo peněz barterové obchody, a tak se vyhnout zdanění. Jenže tohle se diskutovalo jinde - a skutečný důvod, proč se do toho lidé nepouštějí, a místo toho používají existující infrastrukturu státu je zkrátka ten, že lidé vesměs chtějí dělat to samé, co dělali i včera - protože když to fungovalo včera, bude to fungovat i dneska.
Zdanění se úspěšně vyhýbají pouze největší korporace - tak např. řetězec Carefour nikdy neplatil daně ze zisku, protože nikdy nedosahoval zisku - a nakonec svojí síť odprodal Tescu - ovšem odprodej celé firmy starší pěti let není u nás v současné době zdaněn, tzn. jejich kapitál který neustálým reinvestováním příjmů vytvořili, tak zcela legálně unikl zdanění... jak říkám, jde jen o kulturní kontext: když nezaplatíte pár tisíc, pácháte trestný čin a pošlou na vás exekutora - když nezaplatíte pár set miliónů nebo pár miliard (těžko říct kolik to mohlo být), tak jste vážený zahraniční investor.
Jako anarchista nemůžou prostě nevidět souvislou elitářskou vrstvou, která jde naprosto napříč tím, jestli jde o stát nebo o korporace. Řešení vidím ve vzniku skutečné střední třídy, která bude víceméně nezávislá, a naučí se od velkého kapitálu provádět podobné vlastní triky...
(no, ale to jsme v diskuzi o demokraci trochu offtopic.. ale když už se ten liberalismus jednou nakousl..)