• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ELDAGrafické techniky - knihtisk, dřevoryt, linoryt, mědiryt, lept, litografie, sítotisk, fotogravura atd.
    ELDA
    ELDA --- ---
    FILIP_OD_PRILEP: Nebo zajit do nejakych vybavenych vytvarnych potreb...snad... http://obchod.vytvarnepotreby.cz/index.php?obs=16&tex=14
    ELDA
    ELDA --- ---
    FILIP_OD_PRILEP: Samotny asfalt se pro lept nepouziva, je na ten ucel moc tvrdej...
    Receptář

    1. Pevny kryt podle J. L. Raaba: Asfaltu........5 dílů (váhových)
    Vosku............6 dílů
    Mastixu..........6 dílů
    burgunské smůly 1 díl
    Benatského terpentinu...........0,25 dílů

    2. Anglický pevný

    Asfaltu...........4 díly
    Vosku..........4 dily
    Burgunské smůly.........1 díl

    Pryskiřice musí být roztlucena na prasek. V hlinenem dobre glazovanem hrnci roztavime neprve burgunskou smulu, potom pridame za staleho michani v malych davkach vosk. Po jeho roztaveni pridame benatsky terpentin, mastix a nakonec asfalt. Vzdy cekame s pridanim nove hmoty dokud neni predesla dobre roztavena. Je li smes hotova, ponechame ji jeste asi pul hodiny za mirne teploty v tekutem stavu a jeste ji obcas zamichame. Pak sememe a nechame ochladnout, aby zhoustla a vylejeme ji do misy s teplou vodou. Po nejake dobe nez uplne vychladne, ji vyndame z vody a mokryma rukama ji chvily hneteme a udelame z ni tycinku o prumeru 3 cm....

    3. Měkký kryt

    Vosku.................3 dily
    Asfaltu...........2 dily
    Hoveziho loje.......1 dil
    Terpentinu.........podle potreby

    Hmoty se tavi postupne jak jsou uvedene. Po pridani loje se musi smes 5 minus varit . Hrnec odstavime z tepla a pridame tolik terpentinu, az smes po vychladnuti je vlacna a testovita. Udelame z ni tycinky, ktere uzavreme v široke lahvi, po pripade pod vodou...
    FILIP_OD_PRILEP
    FILIP_OD_PRILEP --- ---
    Měl bych otázečku ohledně leptu z velmi praktického pohledu.

    Děláte kryt z kalafuny, včelího vosku a asfaltu? Nebo z čeho? (Na měď.)

    A kde tyto věci nejlépe pořídit? Koukal jsem do drogerie Zlatnická a kalafunu mají, ale z asfaltů nevím, jestli je asfaltový lak vhodný.


    PIPAL
    PIPAL --- ---
    super.
    sleduju to taky z povzdali a pridavam se s tema palcema :)
    jsem zvedavej pak na vysledky.
    ELDA
    ELDA --- ---
    Jak prostééééé:)...



    NAMATHUR
    NAMATHUR --- ---
    REEFER: nemlich to samy, grr
    ELDA
    ELDA --- ---
    tak jsem tedy hrozny žumpak... ted jsem nasel ve starsi knizce o leptu (kterou mam celou dobu v knihovne...) navod pro křídový lept pomoci svetlocitliveho asfaltu... Zadne velke podrobnosti tam nejsou, ale rozhodne to staci k prvnim pokusum... Levandulovej nebo jinej olej se k tomu neni pouzitej... V zasade jde pouze o rozpusteni syrskeho asfaltu + trebas akvatinta -> jemne zrno... Prepisu to casem...
    ELDA
    ELDA --- ---


    Entry of Christ into Brussels 1898
    Ensor, James, Belgium, 1860-1949
    Hand-colored etching and gouache on paper
    BUBLINKY
    BUBLINKY --- ---
    ELDA: Vynikající!
    ELDA
    ELDA --- ---
    REEFER: no nejak se k tomu musim dotleskat sam:(
    ELDA
    ELDA --- ---
    REEFER: mi je jasne ze nemas 100% ve vsem o cem klabosis...to bys pak byl genialnejsi nez genialni...
    REEFER
    REEFER --- ---
    tleskam? ty sobce! ja ti zatim jenom drzim palce :)
    ELDA
    ELDA --- ---
    REEFER: navic jsem zatim nehnul ani prstem, a uz mi tleskas. Fain, dikes;DDD Zvladnu to;DDD
    REEFER
    REEFER --- ---
    ja se rozmelnuju na prilis mnoho aktivit - nic pak nestiham na 100% delam si nepratele krz uzaverky aaaa jedeme z kopce :D
    ELDA
    ELDA --- ---
    REEFER: asi bych mel take zacit u tech linorytu ale nejak jsem to po par linech vzdal... rozhodne jich ale jeste par udelam!!! Jsem hroznej lenoch... Uarghhhh:)))
    ELDA
    ELDA --- ---








    Lept a Aquatinta

    R O B E R T V A N V R A N K E N - http://www.rvvart.com/bio.htm
    REEFER
    REEFER --- ---
    no ja mam stejny hrich s linorytovou pili... taky nevim kdy a jak to dopadne a to je panecku nic technologie oproti tobe...
    ELDA
    ELDA --- ---
    REEFER: jsem tedy sam zvedav kam to dotahnu:) nevkladej do nejakeho uspesneho dovrseni moc velke nadeje... uz vidim jak se na to po par pokusech vykaslu...protoze nemam disciplinu a vytrvalost. Tedy prozatim to u vseho do ceho rejpnu nejak podobne dopadlo... Drzeni palce je na miste, dikes!
    REEFER
    REEFER --- ---
    sleduju se zajmem, drzim palce! :)
    ELDA
    ELDA --- ---
    Brzo jiz konecne sezenu nejake knihy o heliogravure... Jeden kamoš totiz dělá v technickem muzeu...dokonce vedel i o čem mluvim!!! Zaprve ma neco sam doma a za druhe by Technicke muzeum melo byt podobnou literaturou vybaveno... Takze pohoda Jazz:)
    NAMATHUR: ale rozhodne prosim dopreloz!!!
    NAMATHUR
    NAMATHUR --- ---
    "nekurte u toho jinak budete tezce litovat"

    cvanhaka si u toho fakt nedavej, ja byl posledne pekne zblblej
    ELDA
    ELDA --- ---
    NAMATHUR: uz se nemuzu dockat na dalsi kousek prekladu...nebo myslis ze si zatim vystacim s tim cos prelozil? nejsou tam nahodou jeste nejake dulezite udaje ve smyslu: "nekurte u toho jinak budete tezce litovat":D Myslim ze se bude ze zacatku trapit vice moje citlive ja, nez chudak vrstva:))
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam