• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    XCHAOSANSI C/C99 (specifikace), GNU C (gcc, glibc), Tiny C (tcc) a POSIX - ne nutně C++,g++,libstdc++ nebo Win32 API
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    XCHAOS: takže si dobře rozmysli, který design pattern nese větší rizika čeho, než některý zatratíš... - takze memory leaky jsou pro tebe "design pattern"? HAHAHAHAHAHAHAHA. Takze je v poradku ze tvuj "alokator" zacne leakovat pamet na vsechny strany, jen co se do nej opre lehky vanek (treba return uprostred funkce), protoze je prece "design pattern" ze se program pro jistotu kazdejch pet minut restartuje a je to prece lepsi nez segfault? HAHAHAHAHAHA.
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    XCHAOS: v dokumentaci bude tedy [...] zmíněná i nevhodnost použití returnu z funkce. - HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA. Proboha. Tebe bych si fakt nedokazal ani vymyslet.

    Hele, co na tohle rict. Snad jen ze opravdu urpimne obdivuju zarputilost, s jakou dokazes navzdory vsem argumentum proti hajit i tu nejvetsi pitomost, jen proto ze to je tvuj oblibeny projekt a nedovolis aby ti ho nekdo rozbil, obzvlast ten zlej redguy. Ale tohle uz je fakt hodne, hodne, hodne zly. "return se nedoporucuje pouzivat"... to ze "nedoporucuje" je eufemismus pro "kdyz to udelate, pravedpodobne vam to bude brutalne leakovat" je ten nejmensim problem 8)

    Ale mam pro tebe dobrou zpravu: existuje cesta z tohohle pruseru, nezarhnujici podobny idiotsky omezeni v dokumentaci. Sice neni moc elegantni, ale fungovalo by to (resp. resilo by to tenhle problem, mozna (skoro urcite) by to melo jiny potize plynouci z designu tveho bastlu). Schvalne jestli na to prijdes 8)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    REDGUY: v C se dostaneš do nekonzistentního stavu i spoustou jiných způsobů. chápu, že tě baví upozorňovat, že do lodi teče - ale to co vyvíjím já, je spíš takový vor: vor může mít díry a stejně do něj neteče.

    pro začátek si ujasni, co reálně vadí víc:
    - memory leaking (v C opravdu ČASTÁ chyba, přiznejme si to - i bez mých nápadů) nebo
    - přístup k již dealokované paměti ?

    memory leaks jsou tak častá chyba, že třeba i server Apache se pro jistotu po (konfigurovatelném) množství přístupů zrestartuje, aby uvolnil paměť. je to jeho normální činnost: neohrožuje to stabilitu, nic. jen to šetří resourcy systému.

    naproti tomu přístup k dealokované paměti znamená segfault.

    takže si dobře rozmysli, který design pattern nese větší rizika čeho, než některý zatratíš...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    REDGUY: mno. hmm. teď si fakt našel výrazně lepší protipříklad, než ty předchozí :-) tedy ne, že by return z funkcí z míst, kde si na konvenčně alokovanou paměť nezavolal free(), způsobil cokoliv jiného - ale budiž.

    gratuluju - v dokumentaci bude tedy kromě nekompatibility z goto a setjmp/longjmp tedy zmíněná i nevhodnost použití returnu z funkce.

    (víš, oni někteří hnidopichové se dokonce domnívají, že by funkce měly pokud možno mít jen jediný return na konci - a uvnitř by měly být normálně strukturované na cykly a podmínky a max. nastavovat návratovou hodnotu... ale já se přiznám, že to hodil za hlavu a neřešil, proč by to tak mělo být... zajímavé)
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    XCHAOS: oznamenat, že pokud všechny pointery alokované uvnitř forget { } také DEKLARUJEŠ uvnitř toho scope (což je hezká vlastnost C - že v jakémkoliv scope můžeš deklarovat další lokální proměnné), tak že se nemůže stát, že bys na tu dealokovanou paměť přistupoval za koncem scope? - coze? Nerozumim. Tohle je podle tebe reseni toho problemu se setjmp/longjmp? Tam nejde o _pristup_ k te pameti, tam jde o to, ze longjmp te dostane z jednoho kontextoveho bloku do druheho aniz by si toho tvuj bastl vsiml a tim se dostanes do nekonzistetniho stavu.
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    Hele, xchaosi, sice mam jen velmi mlhavou predstavu o tom, jak to budes implementovat (a neco mi rika ze ty taky), ale jen tak cvicne, predstav si tohle:
    char * foo(void) {
      forget {
        GET_MEMORY;
        remember {
          GET_MEMORY;
          forget {
            GET_MEMORY;
            remember {
              GET_MEMORY;
              return stuff;
            }
          }
        }
      }
    }
    


    Jakym zpusobem se uvolni pamet v tech dvou forget blocich? Jestli forget/remember jsou jen nejaky wrappery kolem for, tak ten return je zcela odignoruje a proste se vrati, bez nejakyho uklidu. Nebo mi neco unika?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ISTEVE: jo, no tak samozřejmě :-) záložky v některý IRC klientech byly fakt zmatená věc, snadno se to pastlo do jiného okna...

    a v té době byl lamer taky ještě celkem underground, že jo :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    REDGUY: ve skutečnosti - unixové manuálové stránky k C knihovním funkcím jsou plné poznámek o různých kompatibilitách a nekompatibilitách.

    ano, našel si hrozivý příklad na možný memoryleak - v prostředí, kde i bez mých nápadů je leakování paměti tak jako tak jedna z nejčastějších chyb. gratuluju.

    ale co takhle poznamenat, že pokud všechny pointery alokované uvnitř forget { } také DEKLARUJEŠ uvnitř toho scope (což je hezká vlastnost C - že v jakémkoliv scope můžeš deklarovat další lokální proměnné), tak že se nemůže stát, že bys na tu dealokovanou paměť přistupoval za koncem scope? já vím, detail. něco takového vymýšlí hloupí estéti, překlepávající se na numerické klávesnici. chytrého matematika by ani nenapadlo, že by mohl udělat chybu - a tak ani nenavrhuje takový styl programování, který by umožňoval chybám předcházet....
    ISTEVE
    ISTEVE --- ---
    XCHAOS: ...nebo jako heslo na router :]
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    REDGUY: je to duplicitní - první dvě zmínky byly vtipný, ale překlep na numerické klávesnici není vtipný donekonečna -není to tak vtipné jako to "vzrušování" na qwerty klávesnici, které bodovalo na lamerovi....
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ISTEVE: jinak ten test na jednom místě nahlas předpokládá, že velikost pointeru i intu je 2 a zmiňuje to - ale na dřívějším místě to předpokládá tiše, což mi celkem i zmátlo. test je dobrý a podle mě málokdo tady udělá všech 16 bodů - některé otázky jsou easy, ale je tam pár chytáků (hlavně ty vícerozměrný pole) a pár jsem vzdal rovnou.

    akorát bych do prvního odstavce dal že se předpokládají dvoubajtové inty i pointery (místo aby se to na jednom místě zamlčelo a na druhém uvedlo explicitně)
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    XCHAOS: protože sizeof(int)=4, aspoň na dnes běžných architekturách (v MS-DOSu to bylo 5) - BUAHAHAHAHAHAHA. 16-bit MacOS, sizeof(int) == 5 na MSDOSu... Ty bejt stand-up komikem, rad si zaplatim za vstupny 8)

    XCHAOS: děkuji, že si mě nasměroval na budoucí znění dokumentace, kde bude výslovně doporučené používat to v kombinaci s try { fail() } except { } a ne s goto/setjmp/longjmp. - no konecne jsme se dostali k tomu ze posix neposix, setjmp je nekompatibilni s stvym bastlem (uplne stejne jako goto). Neni zac, az budes priste zase vykrikovat coze jsem dokazal ze si te dovolim kritizovat, podivej se do dokumentace na tuhle poznamku at si to pripomenes 8)


    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    _BENNY: no dobře, ale tak aspoň snad je jasný, že TAKHLE blbej nejsem ani já, ne ?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ISTEVE:
    _BENNY: kurňa, tohle je fakt zákon schválnosti :-( test počítá se sizeof(int)=2, tak jsem chtěl podotknout, že to pamatuju, a debilně jsem se uklepl.

    ale konekonců, lepší se asi smát překlepu, než když někdo něco neví
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    XCHAOS: ale fakt dobrej. licha velikost slova, to snad nemely ani rusky pocitace :D
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    _BENNY: ty jo, neviděl si nikdy numerickou klávesnici ? prostě překlep, no
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    jinak moje starší představa exception handlingu je zde - dokonce si přeloží
    https://dev.arachne.cz/svn/cll1h/browser/branches/fork-0.7/demos/exceptions/failures.c

    ale dnes už to ve skutečnosti mám vymyšlené poněkud jinak - hlavně bude existovat nějaký seznam nahromaděných vyjímek, a "except" odebere vždy poslední požadovanou vyjímku z toho seznamu

    (vyjímky nebudou hierarchicky uspořádané, ovšem budou asi nějak kategorizované, a víceméně půjde o zalogování všech POSIXových errno/errstr/doplňujících hlášek po cestě ... nějak bych chtěl vyřešit, aby když se třeba postupně nepodaří otevřít tři soubory a vyjímky budou sice odchycené, ale pak nebudou nija ošetřené - tak aby nějaký except na nejvyšší úrovni vždy mohl vypsal všechny "nahromaděné" neošetřené vyjímky... jakási interní errorlog... vychází mi to na except() {} a except_all() {} - přičemž except by vyjmulo ze seznamu chyb poslední vyjímku daného typu a except_all by iterovalo přes všechny nahromaděné chyby... )
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    protože sizeof(int)=4, aspoň na dnes běžných architekturách (v MS-DOSu to bylo 5)

    tak to uz je pomalu kandidat na tento klub :) [ 10.000 perel Nyxu ]
    ISTEVE
    ISTEVE --- ---
    XCHAOS: Pitomost. C standard nerika zadny konkretni cislo na velikost intu, int muze bejt klidne 2B na spouste architektur (kuprikladu m68k, pokud ji na gcc kompilujes s -mshort). Velikost intu byla navic explicitne dana v zadani, takze neni prostor pro zpochybnovani ani ze strany nejasnosti, ani ze strany nerealnosti.

    Co se tyka "sizeof(int)=4, aspoň na dnes běžných architekturách (v MS-DOSu to bylo 5)", to zni zajimave. Citation really, really needed...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam