• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    XCHAOSANSI C/C99 (specifikace), GNU C (gcc, glibc), Tiny C (tcc) a POSIX - ne nutně C++,g++,libstdc++ nebo Win32 API
    DAVIDOWITCH
    DAVIDOWITCH --- ---
    Co je takova anonymni rekurzivni funkce?
    Lambda co se umi sama volat?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    jinak by bylo jistě C00l, kdyby autoři příští specifikace (C19 ?) zavedli možnost anonymní rekurzivní funkce (a případně i rekurzivního operátoru :-).
    POMPO
    POMPO --- ---
    nakonec sem si nainstaloval codelite.
    reklama ze to obsahuje vse rovnou funguje.
    v sekci novy projekt to vytvori main.cpp kdyz prepisuju tenhle soubor obsahem z knihy, dela to veci podle knihy kdyz dam compile.
    asi je to to, co potrebuju.
    editor vypada ok.
    LUDO
    LUDO --- ---
    POMPO: ja odporucam prostredie Codelite, plny balik obsahuje gcc prekladac, je uplne zdarma a mne sa v nom prijemne pracuje
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    POMPO: Nevadi. Ciste C ten borlandi prekladac zvladne take.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    POMPO: no... píšu "u systému typu Debian nebo Ubuntu si otevři terminál" :-) takže win7 ti bude muset poradit někdo jiný (porty gcc pod Windows vždy existovaly, jen nevím, jestli je to v tomhle prostředí vhodný nástroj pro začátečníky). sleduje to tu hodně lidí, on se ti někdo určitě ozve.

    to, co popisuju já, je v základní konfiguraci poněkud méně user-friendly, než Turbo Pascal (přesně vím, co potřebuješ a na co se ptáš - prošel jsem si touhle fází při přechodu z Borland C taky :-). Ale existují i určitá jednoduchá vývojářská GUI... problém prostě je, že lidi, které jejich způsob uvažování směřuje k programování pod Linuxem, se nějak většinou současně vzdalují i od těch GUI....

    POMPO: tu učebnici neznám, ale pokud je to učebnice C a ne C++, tak bude asi orientovaná na konzolové aplikace....
    POMPO
    POMPO --- ---
    Diky zkusim. To ++ nevadi?
    Herout na tom pojede?
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    Na zacatecnicke uceni CodeBlocks, Borland C++ 5.5...
    POMPO
    POMPO --- ---
    XCHAOS:
    pod win7 64bit?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    POMPO: ano. tento klub je právě i pro lidi, jako jsi ty. asi ti třeba jiní lidé poradí, jak začít s Céčkem pod Windows, ale klub je zaměřený zejména na lidi, kteří se chtějí naučit pracovat s prostředím gcc na platformě GNU/Linux.

    1. u systému typu Debian nebo Ubuntu si otevři terminál a zadej příkaz

    sudo apt-get install build-essential

    (pravděpodobně bude nutné zadat heslo, potvrdit souhlas s instalací a pak se objeví sáhodlouhý seznam instalovaných nástrojů a knihoven - nejde zdaleka jen o překladač, ale i o hlavičkové soubory, apod.)

    2. zdrojový kód v textovém souboru pojmenovaném např. program.c přelož pomocí příkazu:

    make program

    2. pokud to nevypíše žádné chybové hlášky (tedy pokud to nevypíše nic - "Unix neříká Děkuji"), spustíš svůj program příkazem

    ./program
    POMPO
    POMPO --- ---
    Zdravim
    Nevim jestli se ptam v dobrem klubu.
    Pro ucely jineho programu, kde je programovani uzivatelsky definovanych funkci zalozeno na programu C jsem se rozhod, ze se dostanu do programovani v C.
    Jde mi hlavne o brutalni zaklady, abych vedel ktera bije.
    Drive jsem programoval v Pascalu/delphi na takove poloamaterske urovni.
    Sehnal jsem si "Ucebnice jazyka C" od Herouta.

    Ale potrebuju na to nejakej program jako bejval Turbo Pascal na Pascal treba...
    Protoze se to budu ucit v praci melo by to bejt free.
    Co si mam stahnout/nainstalovat pls?
    Jednoduche, zadarmo, nemusi to mit zadne chytre veci jako u Borland Delphi bylo milion knihoven, co normalni clovek nikdy nevyuzil. Staci kdyz to zvladne Herouta.

    Dik
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ANT_39: vida. takže to není horor, ale dobrý nápad :-)
    ANT_39
    ANT_39 --- ---
    XCHAOS: if (x = 1) abort (); zavola abort vzdy. gcc na to ma warning, ktery se vypina tim, ze napises if ((x = 1)). Takze kdyz mas slozitejsi uzavorkovanou podminku, treba if ((x = 1) || (y == 2)) (tady ty zavorky teda nejsou potreba, ale pointa je snad jasna), tak jsi stejne v kyblu. Kdyz misto toho napises if (1 = x), tak je to syntakticky neplatny, muzes to mit uzavorkovany az na pudu, a stejne to kazdy kompilator odmitne.

    That said, ty yoda podminky nemuzu vystat. Ten gcc warning se zda byt dostatecne ucinny, aby to pochytalo offendery. Uz dlouho jsem podobnou chybu nemel. (A ted predpokladam, ze do deseti minut ji to mam...)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TENCOKACISTROMY: neumím si popravdě představit žádný bug, kterému by Yoda conditions mohly zabránit - nedovedu si ale ani představit čemu by to mohlo vadit :-) jen jednoduše zábavné je to :-)
    TENCOKACISTROMY
    TENCOKACISTROMY --- ---
    predevsim v C jazuce volbou spravnou yoda conditions jsou.
    mnoho padawanu bugy dlouhe hodiny hledali, jimz yoda conditions zabranit mohli!
    FLEGMA
    FLEGMA --- ---
    XCHAOS: ninja comments & heisenbug = LOL
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    snad je to zde mírně ontopic ("Yoda conditions" mě dostaly :-) to snad začnu používat)
    Coding Horror: New Programming Jargon
    http://www.codinghorror.com/blog/2012/07/new-programming-jargon.html
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JANFROG: to jsem samozřejmě nevěděl. já na to řešení narazil na wiki stránce o ošetření vyjímek v různých jazycích :-)
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    XCHAOS: Byl jsi nepritel lidu, protoze lid je extra konzervativni a nevedel, ze tohle reseni s longjmp se pouzivalo v ObjC/NeXT a posleze i v OS/X leta letouci. Z toho si nic nedelej.

    To je jako vysvetlovat Java programatorum k cemu jsou "proceedable exceptions" :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    HARVIE: no, když jsem to pomocí maker dělal já, byl jsem nepřítel lidu :-)

    sigsetjmp() is similar to setjmp(). If, and only if, savesigs is nonzero, the process's current signal mask is saved in env .... hmm, já to dělal pomocí normálního setjmp()/longjmp()... jaké výhody má tenhle přístup, to teda nevím (a komentáře pod článkem působí taky dost zděšeně...)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam