• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BULKA1PŘED A PO
    PŘED A PO


    DISKUZE URČENÁ POUZE PRO PŘÍSPĚVKY U KTERÝCH JE SKUTEČNĚ VIDĚT PŘED A PO
    (fotky, videa, gify, odkazy atd...)
    PRAVIDLA KLUBU:
    Komentáře k fotkám jsou povolený, ale jen v určité míře. Poznámky typu, super, skvělý, hnusný atd. vyjadřujte prosím jen svými palci. V případě, že chcete rozvinout debatu k danému příspěvku, okopírujte ho a využijte této spřízněné DISKUZE: [ PŘED A PO - debata a komentáře ]
    Vyřizování osobních účtu, nadávky a jiné podobné příspěvky jsou v klubu přísně zakázaný, budou okamžitě smazaný!
    rozbalit záhlaví
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    RSZ: co si objednáš z wishe a co ti přijde do Brna.
    RSZ
    RSZ --- ---
    brno veveří



    KUBIIK
    KUBIIK --- ---
    před: relativní klídek
    po: klídek bych to úplně nanazýval

    ontopic: před vs. po — ztráta relativity
    AIJA
    AIJA --- ---
    NANUQ:
    Puškin:-)
    VACA
    VACA --- ---
    Abych nebyl uplně jenom OT, tak dám jedno před a po:

    Fotka kdy jsem čekal na odjezd na návštěvu české ambasady v kabulu vozidlem které vydří zásahy kalašnikovů, ručních granátů, etc:



    Fotka o dva dny později jednoho z vozidel, rovněž kábul



    Pokud vím, na palubě bohužel zahynuli dva lidé. Nebyli ale českého občanství
    VACA
    VACA --- ---
    SM3: heh. Je možné že letos tahle mise zkončila. Ale úkolem česke strážní roty bylo provádění kontroly vnějšího perimetru základny bezpečnostní zóny Bagram.
    Jsem civilista, ale v Bagramu (mimojiné) jsem byl, a s nově příchozí rotací absolvoval vstupní briefing. Z toho co jsem tam viděl, jasně vyplývalo, že na konvoje se RPG střílí nezřídka, zato vždy ze zálohy. RPG je tam z nějakého důvodu mezi povstalci velmi rozšířená, a oblíbená věc. Povstalci se z pravidla snaží zasáhnout první a poslední vozidlo kolony, a tím ji z nehybnit. Další nástrahy jsou IED.

    Základna čítá asi 40k lidí, a češi jsou jedni z mála kdo základnu opouští v rámci plnění bojových úkolů.
    V praxi to znamená, že mimo jiné jezdí vyšetřovat místa odpalů raket do základny. (v roce kdy jsem tam byl, bylo na základnu vypáleno asi 185 raket, za 10 měsíců. Do základny jich z toho dopadlo asi 75. Ostatní zachytila vzdušná obrana, nebo minuly.)
    Dále ale taky jezdí monitorovat vytipované oblasti v rámci prevence útoků. Přepady kolon či nástrahy výbušnin na cestách nejsou nic neobviklého.

    Základna v kábulu je pak kapitolou sama o sobě, protože nemá protivzdušnou obranu která by rakety mohla sestřelovat za letu, nesmí totiž ohrožovat přilehlé město padajícími troskami. Češi operující v Kábulu, např bezpečnostní složky chránící českou ambasádu, jsou pro změnu vystaveni útokům sebevražedných atentátníků.

    Jako ano, teplé jídlo jsme tam dostávali 3x denně a příděly byli velkorysé. Mohli jsme mít co hrdlo ráčí v rámci návštěvy DFAC, kam vás pustí oproti stravovacímu lístku.
    Ale jako klídek bych to uplně nenazíval ani jako civilista pobývající na základně. Natož to, co absolvují např vojáci strážní roty. Nutno dodat, že tam jsou to všechno vysokoškolsky vzdělaní lidé s velmi tvrdým výcvikem.



    Konec OT
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    SM3: tyhlety úvahy mě nepřestávaj fascinovat. Jakože padnout za vlast zadarmo je vysoká čest, ale nechat se zastřellit v Afgoši za čtyři pětky měsíčně sprostá žoldačina a dotyčnej si to zasloužil?
    NANUQ
    NANUQ --- ---
    GREW: Mno připouštím, že ten knír není úplně masivní (neměl jsem moral na to vydržet to neustálé lezení do jídla), ale pořád tam je. Trautemberg má pouze licousy ;-)
    GREW
    GREW --- ---
    NANUQ: Franz Josef I? Spis by si mel zacit hledat Anci, Kubu a hajnyho a davat bacha na sojku praskacku :D
    MIRROS
    MIRROS --- ---
    NANUQ: Před lepší imho. Ale to je jen závist, protože nemám vlasy :D
    NANUQ
    NANUQ --- ---
    Jedno moje před a po, aneb z Hagrida na Franze Josefa I za hodinku :)



    SM3
    SM3 --- ---
    LINROOT: Tak voják tak nějak musí počítat s tím, že tam případně umře. Stejně tak fizl na ulici.
    Jinak čeští vojáci konkrétně v Afghánistánu nejsou nasazováni do bojů (poslední roky), dělají spíše zásobování odlehlých oblastí apod. Což je relativně pohoda, jasně nějaké riziko tam určitě je, ale s tím ten člověk za ty prachy musí počítat, vědí moc dobře kam lezou. Ty cesty jsou poměrně hlídané, nevypadá to jako v nějakých válečných filmech kdy po nich na 300km 10x někdo každý den vystřelí protitankovou střelu :D Takže mají relativně klidek.
    To že pyrotechnik nebo chemik je ve větším riziku než třeba řidič na "prověřených cestách", je tak nějak zřejmé, ale taky jsou za to dobře zaplacení. Život nasazují dobrovolně a pro prachy. To že jich tam 14 umřelo? Věděli kam jedou...
    ROLEX
    ROLEX --- ---
    GANDHI: Ona sama historie fotograficke montaze je stejne stara jako historie fotografie.
    ZABAKOVA
    ZABAKOVA --- ---
    GANDHI: ta by me taky zajimala
    GANDHI
    GANDHI --- ---
    KUBIIK: presne

    DELVIT: jj, to jsem si taky dohledal - spis mi skutecne slo o tu opravenou verzi, kterou patrne od ty doby vsichni prejimaj.
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    GANDHI: Lunch atop a Skyscraper, 1932
    KUBIIK
    KUBIIK --- ---
    GANDHI: Haló efekt dycky přece zvýší nám tu dramatičnost, to ví každej ;- )

    GANDHI
    GANDHI --- ---
    ZABAKOVA: jen dodam, jeste jedno pred:

    vlastne by me docela zajimalo, odkdy se datuje ta verze, co kolem tech delniku dela ten outerglow efekt, takze ten original vypada jako kolaz
    ELIS
    ELIS --- ---
    PŘED:
    Texas Medical Association, 3. 7. 2020


    PO:
    Centrální řídící tým Chytré karantény, 31. 8. 2020


    /via Petr 'Permi' Vaněk, fb
    RUTHLESS
    RUTHLESS --- ---
    ZABAKOVA: Místo pripalovani cigára mu ukazuje telefon. Achjo.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam