• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BULKA1PŘED A PO
    PŘED A PO


    DISKUZE URČENÁ POUZE PRO PŘÍSPĚVKY U KTERÝCH JE SKUTEČNĚ VIDĚT PŘED A PO
    (fotky, videa, gify, odkazy atd...)
    PRAVIDLA KLUBU:
    Komentáře k fotkám jsou povolený, ale jen v určité míře. Poznámky typu, super, skvělý, hnusný atd. vyjadřujte prosím jen svými palci. V případě, že chcete rozvinout debatu k danému příspěvku, okopírujte ho a využijte této spřízněné DISKUZE: [ PŘED A PO - debata a komentáře ]
    Vyřizování osobních účtu, nadávky a jiné podobné příspěvky jsou v klubu přísně zakázaný, budou okamžitě smazaný!
    rozbalit záhlaví
    MOODYCAT
    MOODYCAT --- ---
    SARAJ: Tak to potrebuju vedet, jak udelala.
    HWLLFFRDD
    HWLLFFRDD --- ---
    SARAJ: Co je sakra to VC V+ O+ OC za kód, nemůžu to prolomit
    SARAJ
    SARAJ --- ---
    Queen of cleaning, aneb slecna co chodi zadara uklizet lidem byty. Pro nektere z nas velice uklidnujici pred a po:D


    SMETY
    SMETY --- ---
    NANTHEI: Jo, navíc někdo je schopnej na to hodiny koukat na netu, žejo SMETY... :-)

    Nebo třeba na tohle, ať nejsem OT https://www.youtube.com/watch?v=_Qjp5V5rWkg
    NANTHEI
    NANTHEI --- ---
    JAROUSH: je to takhle vyčištěný. používají se rozpouštědla a čističe, která odstraňují buď špínu nebo ten zažloutlý vrchní nátěr a šmrdlá se to po milimetrech jedním směrem, tyčinkou s vatou. teda "se to" odborníci to šmrdlaj. nesvěřila bych to nikomu, kdo nemá vystudovaný přímo restaurování obrazů :)

    KAIAFOX
    KAIAFOX --- ---
    JAROUSH: Mrkni na Baumgartner fine art restoration. Má moc pěkný videa odstraňování šelakových vrstev z maleb.
    JAROUSH
    JAROUSH --- ---
    NANTHEI: ty obrazy někdo takhle ve skutečnosti vyčistil, nebo je to pouze ve photoshopu ukázané, jak to dřív vypadalo?
    ZCR
    ZCR --- ---
    NANTHEI: přesně to ne, ale souhlas, moc jsme se rozkecali :-)
    NANTHEI
    NANTHEI --- ---
    ZCR: no vždyť to opakuješ (co se týče podmínek, rychlosti a oxidace) jinými slovy přesně to, co říkám ;)
    ale to jsem tomu fakt nepomohla, co kdybychom opustili chemický rozbory a dávali zase obrázky... a ty nerozebírali po stránce složení rozpouštědel :D

    čištění a restaurování olejomaleb. zjistila jsem, že spousta lidí neví, že ty obrazy nebyly původně tak romanticky okrový, že je to prostě jenom špína a žloutnutí nátěru :)


    ZCR
    ZCR --- ---
    NANTHEI: jj, princip stejný, ale jak píšeš, hodně záleží na podmínkách a přítomnosti dalších látek, to může být problém právě u sulky, kde je ledacos dalšího.
    (jinak ten samotný proces je taky oxidace, imho půjde hlavně o rychlost)
    NANTHEI
    NANTHEI --- ---
    ZCR:
    DOKKTOR: tak ten princip by měl být u všeho stejný že jo :) pořád to je síra, ať v tom vajíčku, hnojivu nebo v sirných játrech. důležitá je koncentrace a délka vystavení, tj. jak moc a jak moc rychle se ta patina vytvoří. pokud to přeženete, tak vznikne zoxidovaná vrstva na už zoxidované vrstvě, patina se nespojí s kovem a oloupe se.
    mně to drží, tohle konkrétně už 10 dní není sundaný z krku, spím s tím, myju se s tím & ještě se to nehnulo.
    použila jsem 1 velkou kapku gelu ze sirných jater na 2 dl horký vody a opakovaně ponořovala na několik vteřin.
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    ZCR: sulka se ze stribra hned osoupe
    NANTHEI: jak dlouho vydrzi ta cerna z tech jater? Potrebuju nacernit stribrny prsten. Sulka neda ani tyden
    ZCR
    ZCR --- ---
    NANTHEI: místo sirných jater se dá použít i hnojivo sulka... já si kdysi hrál s černěním mědi, funguje moc pěkně

    ANNONKA: nesmí se to přehnat, no
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    ZCR: on není vhodný ani pro ty "husí krky", naštěstí NE vlastní zkušenost. Já mám sakra respekt, dělám mýdlo.
    ZCR
    ZCR --- ---
    VACA, LEENVECKA, HUGGI: nahoďte konkrétní složení, tady jinak není moc co řešit. Navíc jsem si teď dogooglil složení jednoho krtka, min 99,5 % NaOH, max 1 % Na2CO3 (to ale není záměr, hydroxid sodný si lapá CO2 ze vzduchu, vzniká uhličitan sodný, nelze tomu za normálních podmínek zabránit)

    https://www.alfachem.cz/files/products_files/b/BL_-_KRTEK.pdf

    Krtek na stránkách TETA drogerie uvádí složení Hydroxid sodný 98%, což je prostě jen technický hydroxid sodný.

    Jinak ve všech případech je uváděno, že není vhodný pro hliníkové potrubí, což je jasné, hydroxid sodný hliník napadá.
    ZCR
    ZCR --- ---
    HUGGI: jak mechanický? kdyby tam byly hliníkové špony, tak se v louhu rozpustí (vzniká hlinitan a vodík, přičemž reakce je exotermní)...
    Ta deformace je právě tepelná, vlivem hydratačního tepla při rozpouštění hydroxidu - jak by to ten hliník měl ovlivnit?
    HUGGI
    HUGGI --- ---
    LEENVECKA:
    ZCR: Myslí že jediný efekt tam je mechanický, jako "drátěnka".

    Když se to přežene se samotným hydroxidem tak to může deformovat plastové sifony, staré spoje spod.
    ZCR
    ZCR --- ---
    LEENVECKA: se zvyšováním teploty si vystačí samotný hydroxid - rozpouštění hydroxidu ve vodě je silně exothermické, když se to přežene s poměrem, klidně to může začít i vařit
    LEENVECKA
    LEENVECKA --- ---
    ZCR: maximalne co me napada, tak zvysuje teplotu tj ten tuk a ostatni veci se muze lip rozkladat.
    ZCR
    ZCR --- ---
    ZCR: (ten louh hlavně degraduje tuky a organické zbytky, a k tomu hliník nemá jak přispět...)
    ZCR
    ZCR --- ---
    VACA: hm, to bych se divil, nenapadá mě jediný důvod, proč by hliník měl věci nějak prospět (z chemického hlediska). Co je v tom složení přesně napsáno?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam