• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BULKA1PŘED A PO
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    CAROLIAN: Dovilím si malé statistické okénko. Tohle je velmi zažitá nicméně ne úplně správná interpretace známého faktu, že průměrná "naděje dožití při narození" byla tenkrát cca 40 let (ve středo/starověku ještě méně), tedy zhruba poloviční, než je dnes. To ale neznamená, že by se tenkrát průměrný člověk dožil 35 nebo 40 let, průměr je v tomto dosti ošemetná statistika, je-li to průměrované rozdělení dost šikmé. Např. "naděje dožití ve 20 letech" už takhle nízká nebyla, bývala cca okolo 65 let (19.století). A třeba "naděje dožití v 60 letech" už byla 75 let, to už se celkem dost blížila dnešní. Tyhle statistiky byly totiž v dřívějších dobách silně taženy dolů (z dnešjího pohledu) extrémní dětskou úmrtností, a také i celkem slušnou úmrtností v dospělosti, v produktivním věku. Podobně byl tou vyšší úmrtností v mladém věku tažen dolů i medián věku v okamžiku smrti, který byl tenkrát cca 40-50 let. Když by ale člověk vyšetřoval modus věku při úmrtí (modus je nejpravděpodobnější hodnota daného rozdělení), tak by došel k číslu okolo 75 let. Čili ve skutečnosti i tenkrát (19. století) se třeba čtvrtina lidí dožila kmetského věku 70 let (dneska je takové dožití samozřejmě standard; skoro 90 %)

    Fig. 1 v: https://www.ons.gov.uk/peoplepopulationandcommunity/birthsdeathsandmarriages/deaths/articles/mortalityinenglandandwales/2012-12-17?
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    CAROLIAN: můj osmdesátiletý děda taky nemusel čtyři roky vést národ v bratrovražedné válce, v mlékárně se tolik nestresujes, když zapomeneš mlíko tak holt prodáváš kefír :) a obecně platí že lidé dnes vypadají o minimálně dekádu mladší než jejich vrstevníci před padesáti lety.
    mě spíš dostalo jak moc se na člověku podepíše stres. před je to takovej lehce okoralejší strejda Mloka Skamandry, po je čerstvě rozbaleny Tutanchamon
    LUSINDA
    LUSINDA --- ---
    CAROLIAN: asi to byl nějaký projev úcty a ne odkaz na věk. Nás Palacký žil cca ve stejné době tak se to dá stovnat vizuálně.
    CAROLIAN
    CAROLIAN --- ---
    ERRTU: v té době se lidi dožívali plus mínus čtyřiceti let. Vrchlickému (myslím) k padesátinám gratulovali s titulem "ctihodný kmete". V šestapadesáti byl člověk skutečně stařec, kmet... tvůj děda byl pravděpodobně o sto let mladší než Lincoln, narozený v úplně jiné době, kdy už nebyly hladomory a epidemie různých chorob...
    ZSIS
    ZSIS --- ---
    ARGANNAH: a uplne blbej pry taky nebyl.
    ARGANNAH
    ARGANNAH --- ---
    ERRTU: Nikdy mě to nedošlo, páč znám jenom tu druhou fotku, ale byl to krásnej kus chlapa
    LUSINDA
    LUSINDA --- ---
    ERRTU: on trpěl depresemi a pravděpodobně měl marfanuv syndrom. Tak byl sešlý už před válkou
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    abraham lincoln v roce 1861 (bylo mu 52, zacala us obcanska valka) a o ctyri roky pozdeji v 1865 (56, valka skoncila).
    muj deda vypadal v osmdesati svezeji... valka je svine.

    FRENNET
    FRENNET --- ---
    HEJSEK23: fakticky, ano mas pravdu. V tomto hraje roli ten morální aspekt.
    KOPRETKA
    KOPRETKA --- ---
    SHARKIE: když mi přineseš pokaždý Merlot, tak ti to klidně šmiknu. Složitější, než když se stříhám já, to nebude.)
    SHARKIE
    SHARKIE --- ---
    KOPRETKA: No, to by som ich ale musela strihat furt, mne to rastie jak dive. :) ale je pravda, ze tie kratke si vzdy uzivam, jak sa mi kazdy den tocia inac :)
    KOPRETKA
    KOPRETKA --- ---
    SHARKIE: jako prokoukla jsi!!!
    A rozhodně bych se nebála více barevně experimentovat.. jen teda to extra krátké mikádo ti sluší nejvíc, bez ohledu na barvu..
    Ale víš jak, sto lidí, sto chutí.. ♡⁠(⁠Ӧ⁠v⁠Ӧ⁠。⁠)
    SHARKIE
    SHARKIE --- ---
    SHARKIE: Po nakoniec až po vyše roku, skorej to nevyšlo :)

    GECKO
    GECKO --- ---
    HEJSEK23: Obce...
    HEJSEK23
    HEJSEK23 --- ---
    FRENNET: co je vyhozené do kontejneru, se stává majetkem svozové firmy. Tudíž neokrádáš mrtvé, ale popeláře
    RUTHLESS
    RUTHLESS --- ---
    MADCAT: Velikonoce :-)
    R4BB1T
    R4BB1T --- ---
    XINDLX
    XINDLX --- ---
    GRANTORINO: já bych jí nic nemyl, protože mě to vůbec nezajímá.. spíš mě sere o tom pořad dokolečka číst
    GRANTORINO
    GRANTORINO --- ---
    no jasně .. bylo to líčení na oslavu... ale nyxáci zase nejlíp věděj, jak se má kdo kam líčit... vy byste jí to smyli a fláklli jí řasenku a linky. aha... tak to asi nechtěla ne, když si zaplatila vizážistku, to by jaksi zvládla doma sama. prost chtěla vypadat jak Jennifer Lopez, ale nyxáci řekli ne, budeš vypadat jako, že jdeš na nákup! a hotovo!

    GRANTORINO
    GRANTORINO --- ---
    LEENVECKA: jako takhle, mně se to zobrazilo na FB a pokud si dobře pamatuji, bylo to líčení na svatbu, ot je do společenských šatů, kde budou všichni hodně nalíčení a paní to tak chtěla! Tak nechápu, co tady kolem toho děláte za tanečky. Paní to tak chtěla, hodně výrazné oči. Koho přesně zajímá, co si myslíš ty, že jí chceš naordinovat francouzské líčení? Schvalně...blablabla... tvl. Paní si nešla kupovat noviny do trafiky...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam