• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHORTYMikrotik, Alix a jina mala reseni... Arduino, RaspberryPi, Mikrotik, Alix a jina mala reseni...
    ELECTRICKOTA
    ELECTRICKOTA --- ---
    Má tu někdo zkušenosti s Azure IoT pro ESP8266?
    Zkouším v Arduinu IDE rozchodit nějaký příklady, ale vyhazuje mi to chyby během kompilovaní, už jsem zkoušel několik verzi knihoven, i postupoval podle návodu na githubu ale stále jsem ve slepé uličce.
    Používám tyhle knihovny od MS :
    GitHub - Azure/azure-iot-arduino: Azure IoT library for the Arduino
    GitHub - Azure/azure-iot-arduino: Azure IoT library for the Arduino
    https://github.com/Azure/azure-iot-arduino
    https://github.com/Azure/azure-iot-arduino-utility
    Podporu pro desky ESP8266 mám nainstalovanou a normálně běžný kód nahraji a deska komunikuje.
    LEXXA
    LEXXA --- ---
    Je tu nekdo kdo by mi, (za uplatu) pomohl prestavit domaci sit postavenou na Mikrotiku?
    Mam jeden router, tri switche, dve AP a vice serveru nez wired klientu. (pouzivam capsman)
    Protoze je to sit v baraku tak je kabelovani takove jake je.
    Chci rozdelit sit na VLANy (bez zmeny fyzickeho zapojeni) pro klienty (wired a wireless), management plane a data plane.
    Vetsinu prepinani chci nechat na core switchi a nechat router jen routovani do internetu a p2p vpnek.

    Jsem ochoten preadresovat celou sit (uz tak mam tam kolidujici broadcast domeny) a trvam jen na pouziti DHCP static leasu (protoze OCD)
    Kdyby se nekdo chtel pobavit tak do posty.
    ADAM
    ADAM --- ---
    poradite, jak nastavit 5ghz sit, at je co nejrychlejsi?

    lepsi je nastavit onlyac, nebo n/ac?

    da se neco zlepsit tim Control channel width, nebo secondary freq.?

    dik.

    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    pac je musis povolit na vsem po cely ceste a vsechno je musi spravne podporovat, jinak mas MTU mismatch a spoustu legrace ;-)
    LOFEEK42
    LOFEEK42 --- ---
    CHOROBA: to bych nerad :D co to má za záludnosti tyhle věci?
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    jakoze jumboframes? aby sis tim spis nenasral do vlastniho hnizda :)
    LOFEEK42
    LOFEEK42 --- ---
    Zdravím, mám crs317 do toho připojený servery a storage s iscsi. Někde jsem se dočetl, že je dobrý nastavit MTU na 9216, můžu i víc? Je nutné to udělat na všech portech, nebo jen tam kde mám server-storage?
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    SVANC: 40 mA na výstup je sice pěkný, ale taky si musíš najít, kolik je celkové omezení proudu skrz procesor - procesor neumí dávat 40 mA na všech pinech najednou, to zvládne jen na několika a pak se něco odporoučí.
    Pokud tam máš ATmega328P, tak můžeš jedním procesorem spínat maximálně 200 mA, takže pokud tam kromě relátek nemáš ještě 20 LEDek, nebo něco podobnýho, tak jsi v pohodě =)
    SVANC
    SVANC --- ---
    TEAPACK: Mě tam stačí každým Arduinem spínat jen dvě relátka, každé z jiného výstupu, to fakt není problém. Jinak Arduino Nano, které používám, má 40 mA na výstup.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    SVANC: 10 mA na kanál není uplně špatný =) sice tam budou špičky, takže pokud jich budeš spínat víc najednou, tak možná narazíš na limity procesoru - ale pokud je budeš zemnit přes MCU, tak by to mělo utáhnout o pár relátek víc a nemělo by ti docházet k "náhodným" restartům MCU =) (#odzkousenozavas)
    SVANC
    SVANC --- ---
    NYXEL:
    TEAPACK:
    Dík za rady, ale druhý den jsem to vyřešil paralelním připojením relátek v DIP pouzdru ( https://www.enika.cz/8l02-05-00-jazyckove-rele-5v-2xa-prma_z11025/ ) a funguje to naprosto bezproblémově. Tohle relátko dokáže Arduino spínat rovnou z výstupu, diody proti přepětovým špičkám při vypínání beru jako samozřejmost :)
    JOINTER
    JOINTER --- ---
    HEX PoE, RB960PGS - je možné, že z toho s NATem dostanu jen cca 250-300M?
    Divný je, že nemá sežrané CPU, ale nemůžu najít nic čím by to mohlo být. Skoro 30 FW pravidel, FastTrack, 400-700 trackovaných spojení, 3x NAT, 2x VPN ale provozy minimální do 10M.
    Když se zapojím napřímo, mám 700.
    ADAM
    ADAM --- ---
    jinak me se zda rozumejsi nastavit ruzne ssid - napr. "nahore" a "dole". aspon pak jednim pohledem vis, kde jsi a muzes se prepnout.

    jinak accesslist ma polozku "signal range", takze by se melo dat nastavit, ze pri poklesu signalu te to odpoji. (ale negarantuji, nepouzivam).
    ADAM
    ADAM --- ---
    HNIZDO: jo, bude to fungovat, já to tak používám. Kanály si ručně nastav daleko od sebe.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    mikrotik nepodporuje zadny roamovani ne? podpora 802.11r /k /v tam vubec neni. tgze device roamuje jak se mu chce a jak usoudi
    HNIZDO
    HNIZDO --- ---
    ADAM: diky, cili HAP jako router, wsAP jako standard AP, oba nakonfigorovane na stejne ssid a klic. wsAP je pripojen a napajen pres existujici eth kabel do HAP. pro zacatek by to melo fungovat, aniz by se to mlatilo, kanaly atd..?
    ADAM
    ADAM --- ---
    HNIZDO: v zásadě jo. Ale připojení k jednotlivému AP si řídí klient a třeba tel. Samsung mi visí na téměř nulové signálu místo aby se přepnul do plného z druhého ap.


    Pokud použije mikrotiky, tak to má výhodu, že pomocí capsman můžeš sdílet accesslist
    HNIZDO
    HNIZDO --- ---
    BFU dotaz, omlouvam se.

    V jedna casti bytu mam router M. HAP AC3. V jine casti bytu (dve zelezobeton steny v uhlu) potrebuji posilit signal. Lze k tomu ucelu pouzit M. wsAP ac lite AP nakonfigurovane na stejne SSID atd. (napajeno z PoE HAP AC3)? Proste jako levny signal extender?

    Diky.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    SVANC: Co se vykašlat na Arduino a dát tam STM32 nebo LPC17xx ? ty v pohodě tyhle rychlosti zvládnou.
    A nebo místo DIP pěpínače napájet pomocnou desku, kde to budeš spínat tranzistorama. Rozhodně zapomeň na relátka, protože ty ti výstup z MCU neutáhne a jen si špičkama při pokusu o sepnutí/vypnutí odpálíš celý pin, nebo i kus procesoru.
    Možná zkus kouknout sem: [ MCU - mikrokontrolery, jednocipy - programovani, bastleni ]
    tam budou podobný problémy rozebíraný už 100x ;)
    AHARAZ
    AHARAZ --- ---
    Zdravím,
    řeším problém na jedné síti, která se skládá z VDSL/LAN převodníků PLANET VC-234 (transparentní bridge, bez rozhraní) a různých průmyslových zařízení pro ovládání technologií, odečty energie atd. Potřeboval bych vymyslet nějaká co nejednoduší/kompaktnější zařízení, která bych na některé uzly přidal kvůli diagnostice trasy.
    Ta koncová zařízení jsou občas náladová a já bych potřeboval mít ověřené jen ty trasy za převodníky, abych mohl říci ovládání ventilu nefungovalo od - do, ale ta trasa k němu je celou dobu ok.
    Jedna možnost jsou nějaké levné Mikrotiky cca 500 Kč/kus, ty jsou zároveň dost kompaktní, aby nezabírali místo v rozvaděči a budou fungovat pro základní diagnostiku, bez velkých zásahů...
    Nenapadá vás něco jiného co by mělo smysl zvažovat? Třeba by to stálo 2x tolik, ale bylo by to vhodnější pro nasazení v podružných rozvaděčích, kde jsou různé podmínky dle ročních období...
    Díky.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam