• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CHIMERAMimořádně nadané děti
    CHIMERA
    CHIMERA --- ---
    aha, takže stipendium není podmíněno nadáním, ale špatnými sociálními poměry. humánní myšlenka. pěkné. ale důsledky jsou asi jasné.
    YENNEFER
    YENNEFER --- ---
    CHIMERA: ja cetla nejaky velky clanek, kdyz to otevreli, tak tam byla spousta nadsenych ucitelu a samotni zakladatele taky meli zrejme uplne jinou ideu, to je docela skoda, jestli to takhle dopadlo...
    CHIMERA
    CHIMERA --- ---
    jo, už to shledávám.
    než sem šupnu odkazy, malý výňatek z článku MFD, který si opengate dala na své stránky:

    "Dvanáctiletá dívka si školu vybrala sama, testy z matematiky, češtiny a inteligence dopadly skvěle a v pohovoru přesvědčila komisi, že si dokáže poradit i bez rodičů. Nadace jí nabídla částečné stipendium – bude stačit, když rodina zaplatí za dceru čtyři tisíce měsíčně."

    - jenom 4 tisíce měsíčně?! Kde bych vzala ty peníze? podle čeho asi určují ten podíl, který musí rodiče zaplatit? nějak tomu nerozumím.
    CHIMERA
    CHIMERA --- ---
    ad Opengate: nedávno jsem četla nějaké rozhovory s učiteli, kteří z té školy odcházeli (pokusím se to najít na netu).
    odcházeli ke mladému Klausovi (nevím, jak se jeho gympl jmenuje), protože na OG je údajně takový stav, že kdo to vysoké školné zaplatí, může tam chodit. sice jsou tam i nadaní na stipendia, ale většinová třídní populace průměrného charakteru neumožňuje elitní vzdělávání těm skutečně nadaným.
    vyzkoumáme a až budem vědět, co jest pravda, dáme na nástěnku :-)
    CHIMERA
    CHIMERA --- ---
    TAN, HRAB, YEN. vyhověla jsem žádosti o promazání. nerozumím příliš vašemu sporu, milé dámy, takže prosím do pošty. díkas :-)
    YENNEFER
    YENNEFER --- ---
    CHIMERA: ja o nich slysela, ze jsou pro nadane, a ze poskytuji i stipendia pro deti, ktere si skolne nemohou dovolit, proto se ptam :-)))
    TANAIS
    TANAIS --- ---
    HRABALKA: nerozumím, na co konkrétně se ptáš.


    YENNEFER: Opengate není pro mimořádně nadané děti. To je škola pro děti mimořádně bohatých rodičů... :)
    CHIMERA
    CHIMERA --- ---
    ale 25. 3. mají den otevřených dveří. pokud jste někdo Pražáci, nepůjdete se podívat? stálo by to za reportáž.
    CHIMERA
    CHIMERA --- ---
    YENEF opengate není na nástěnce proto, že podle zpráv, které prosákly ke mně, to není škola pro mimořádně nadané, ale pro děti mimořádně bohatých rodičů (školné řádově statisíce ročně).
    pokud je to jinak, napiš :-)
    YENNEFER
    YENNEFER --- ---
    jinak jsem koukala ze na nastence neni tato skola http://www.opengate.cz/ docela by me zajimalo, jestli tu s nimi ma nekdo zkusenosti :-) na strankach maji i prijimaci zkousky nanecisto
    YENNEFER
    YENNEFER --- ---
    HRABALKA: u nas je to jeste veselejsi, kdyz jsem sla do prvni tridy, tak nas bylo sest trid po 35 detech, v okoli (blizkem) bylo pet dalsich skol, ted je tu v blizkem okoli jedna zakladka a jedna zvlastni skola, materske se taky zrusily a misto nich jsou kluby pro duchodce, pripadne centra pro drogove zavisle, jesle tu tusim uz nejsou ani jedny, fakt se tesim, az budu hledam, kam nacpat dite... pardon za odklon od tematu...
    HRABALKA
    HRABALKA --- ---
    To se nedivím, já bych takovou školu brala hned. Ta naše ustoupila předimenzované mateřské škole a už se to nikdy nevrátilo zpátky, takže děti od první třídy dojíždějí. I když ne daleko, jen 6km, ale i tak to je o strach pustit šestileté dítě samotné na autobus
    CHIMERA
    CHIMERA --- ---
    HRAB kdepak. na vesnici, kde by děti musely daleko dojíždět, si to obce drží.
    a rozumní rodiče jsou rádi :-)
    HRABALKA
    HRABALKA --- ---
    CHIMERA: já jsemmysella, že tyhle školy se hromadně zrušily
    HRABALKA
    HRABALKA --- ---
    CHIMERA: pošty byly +- stejné, my jsme byli jeden rok prvňáci (4), třetáci (asi 6) a páťáci (asi taky 6-7)
    CHIMERA
    CHIMERA --- ---
    HRAB ta malotřídka ukazuje dvě věci: jednak že děti jsou přizpůsobivé, a druhak - že v menším počtu se prostě dycky učí líp :-)
    ségra má dcery taky v takové škole... prvňáčci bývají většinou sami (pohodička 9 dětí), druháci a třeťáci spojeni (9+7), čtvrťáci a páťáci spojeni (6+10). dobré počty.
    HRABALKA
    HRABALKA --- ---
    CHIMERA: já jsem prošla klasickou malotřídkou, do páté třídy jsem chodila do školy, kde byly jen dvě učebny, v jedné byly tři ročníky, v druhé dva.. nemůžu říct, že by mi to přišlo divné a že bychom byli jako absolventi prvního stupně tohoto stylu míň připravení proti školákům, kteří chodili do školy v okresním městě,kdam jsme my pak přešli v šesté třídě. Spíš mám dojem, že jsme byli ukázněnější a zvyklí se soustředit na to svoje, protože když jsme dostali úkol, tak nám do toho mluvili ti z jiných tříd, se kterýma učitel probíral jejich látku. Takhle nějak si představuju domácí výchovu, i když je fakt, že než jsem přišla na nyx, jsem o domácím vyučování neměla tušení a myslela jsem si, že se praktikuje jen někde u Eskymáků :-)
    CHIMERA
    CHIMERA --- ---
    TRAVIX no. pokud já mám ve svém okolí rodiny, tak ty se rozhodly učit děti doma ze dvou důvodů: buď nechtěly dát děti do školy, aby se děti nezkazily, nebo měly zrovna malé dítě a bydlely daleko od školy, takže skloubit mimino a vožení starších dětí do školy nešlo.
    ve všech případech to bylo jen dočasné, domácí výuka probíhala jen na prvním stupni. rodiče s těmito zkušenostmi sdílejí můj názor, že když se dítěti můžeš věnovat individuálně, stačí na naučení školní látky 1/10 času. zbytek můžeš věnovat výchově. ovšem já celkem z téhle konkrétní "výchovy" nějak nadšená nejsem, protože v rodinách, kde je víc dětí (všecky, u kterých mám zkušenost se vzděláváním doma), otec dnem i nocí maká a doma není, zatímco matka rovněž dnem i nocí maká (domácnost, vaření, nakupování, mimino), takže na věnování se dětem zbyde směšná časová suma. děti se vychovají samy.
    co se týká přechodu těchto dětí z domácí školy do kamenné, vždy naprosto bez problémů. jednak jich doma bylo víc, druhak chodily do různých kroužků, skautů a tak, takže na dětský kolektiv byly zvyklé. někdy mi přijde přílišná dospělácká obava z dětské nepřizpůsobivosti. děti jsou mladé, přizpůsobivé, nedělá jim to problém.
    TRAVIX
    TRAVIX --- ---
    No, jde o to, že v rodině/domáci škole by se dítě mělo učit něco jiného než v klasické škole. "Domácí" škola by byla zaměřená víc na předávání a sdílení zkušeností. (Nejen od rodičů, ale i od prarodičů, příbuzných... Což dnes ale moc nefunguje, už jenom proto, že 3 generace pod jednou střechou "nejsou normální", ale to zase odbočuju.) Taková škola by ale byla hodně na úkor širšího množství odborných znalostí. (Rodič bude dítě těžko učit stavbu těla, zástupce a výskyt paryb...) Pravda, některé učivo potřebuje osekat, ale všeho moc škodí.

    Domácí školu nejde chápat jako školní učení, které se akorát probírá doma. Jaký je rozdíl, když posadíte dítě do lavice ve škole nebo ve vašem obýváku, když ho pak učíte ty samé věci?

    Pokud se někdo chce pustit do domácí školy, musí vytvořit plně nový systém - vymyslet, co bude dítě učit, jak ho to bude učit, kdy a kde ho to bude učit... Je to nesmírně náročné a vyžaduje to plnu pozornost. Výsledky se vyplatí mnohonásobně, ale ne každý na to má.

    Ale dost řečí, nalistujte si tady: http://www.innerexplorations.com/catsimple/tr1b.htm --KAPITOLU 9--.
    Je poměrně krátká a obsahuje spoustu zajímavých informací o domácí škole. Je to v AJ, pokud by měl někdo problémy, můžu udělat rychlopřeklad.

    JELLY: Ano, socializace je věčný problém, už jsme ho tu řešili. Ale v knize, kterou jsem uvedl výše, je o socializaci taky 1 odstavec. Moc zajímavé.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam