• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ALISTAIRAdolf Hitler
    HANTA
    HANTA --- ---
    BLAAZEN: niej e to pravda ono to tak vyzera ale to su dve vojny iba prva svetova a druha svetova. ked sa pozries na ine vojny ziadna nepriniesla taky rozmach ako prave tieto dve. dnes nie je vojna. teda aspon nie svetova a tvoj telofon ktory si si kupoval vcera "ako akciovu novinku" je uz dnes uz "dedusko". prva a druha sv. vojna su v comsi vinimocne ale svet bol vlastne stale a to plati aj dnes vo vojne. konic koncov aj dnes je amerika vo vojne teda malo by byt spolu s nou cele nato (irak a afganistan).
    no okrem toho zacina byt pomaly vidiet, ze nie vojny ale svetovy (globalny) obchod je to vdaka comu chodime na dovolenky do tretieho sveta.
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    VIR_KENNY: Představa, že bez techniky by nebylo možno rozpoutat válečný spor se mi jeví slušně řečeno jako naivní. Je to stejné jako bys tvrdil, že "hračky mohou za to, že si lidé hrají, nikoliv naopak".
    BLAAZEN
    BLAAZEN --- ---
    VIR_KENNY: Nemáš pravdu. Za války je vydáváno na výzkum daleko víc než za míru. Technika se právě nejprudčeji vyvíjela až v průběhu války. Příklady např na začátku 1. sv války se jezdilo na koních na konci v tancích, na začátku 2. sv války se létalo na dvojplošnících na konci v tryskáčích, oboje je vývoj za cca. 6 let.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    VIR_KENNY: Bezva, beru že prostě nemáš nato vyjadřovat se bez vulgarismů, ale možná by to stálo zato třebas něčím podpořit. Nedejbože argument by se hodil.

    Válka jako taková je součást lidstva od té doby co se začali sdružovat do tlup a zjistili že ONI jim sbírají bobule a mlže. Rozvoj vědy a technologií jen umožňuje lepší války.

    Nejvíce objevů a nejvíce peněz do vědy se ve dvacátém století objevuje v přímé souvislosti s válkami - potřebuji lepší technologii než nepřítel.

    Nejdřív byla 2WW a teprve pak vznikl projekt manhatan, protože Hilter vyhnal klíčové fyziky.

    Nejdřív začala studená válka a teprve pak se začalo s vesmírnými misemi. ZA válek se dají omluvit neetické pokusy, které v míru neprojdou. Atd.

    Jsou to spojité nádoby. Ale tvrzení že nejdřív technologie, pak válka je... řekněme poněkud neopodstatněné.


    ZDENEKDOBIAS: Bojím se, že krutost jakýchkoliv vojenských jednotek je stejně pochopitelná a pragmatická, jako u Zlaté hordy.
    BLAAZEN
    BLAAZEN --- ---
    ZDENEKDOBIAS: Hilter jen zopakoval to co Mussolini vymyslel, tím neříkám že nebyl obratný politik, naopak, ale obdobu to mělo. Navíc pro mocné a bohaté je fašismus, nacionalismus, liberalismus lepší než socialismus a komunismus, takže podpora těch nejdůležitějších je na straně dikátorů.
    VIR_KENNY
    VIR_KENNY --- ---
    ZUZKAOU: BLAAZEN: to je pekna picovina. Rozvoj techniky umoznil rozpoutanio valky, ne naopak.
    SMALLRICCIO: kokotina
    ZDENEKDOBIAS
    ZDENEKDOBIAS --- ---
    TOFFA:
    Jistě,bylo deprimováno z výsledků 1. světové války a Hitler toho umě využil, ale dělá to z něj obratného politika?

    myslím, že ano.. to jak dokázal hypnotizovat německý národ snad nemá v dějinách obdoby


    Pokud mluvís o tom, že y to bylo k Hitlerovi nečestné, pak nevíš co říkáš.

    Musím tě upozornit, že jsem jen přistoupil na hru id. ALISTAIR, a to bez předsudků posoudit osobu A. Hitlera. Říct, že to byl démon největší, jenž nemá na zemi a v celém vesmíru konkurenci, že vyvolal válku, ve které zahynulo na 60 mil. lidí, dokáže říct každý.


    Ale nejvíce je zarážející tvuje srovnání mongolských nájezdníků a německých vojáku......

    Jsem rád, že jsi pochopil to skryté poselství, které v tom závěru bylo a to, že u mongolů se krutost dá pochopit, ale u wermachtu ne. Ale právě před podobným srovnáváním nesrovnatelného jsem varoval. Situace na východní frontě byla spefická postradatelností ruských vojáku, jenž vedla k vysokým ztrátám, (kdo nese větší díl viny? Ten kdo točí mlýnkem na maso, nebo ten kdo tam maso strká?) takže si stojím za svým tvrzením, že wermacht se v krutosti mongolům nevyrovnal (o upalování zaživa, čtvrcení lidí a jiném odkrajováním jsem v souvislosti s wermachtem neslyšel).
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    SMALLRICCIO: to jo, ale momentálně se základní farmaceutický výzkum vyplatí i bez případných válek. ZAtímco urychlovače elektronů/vesmírné stanice/buněčný výzkum by jim nikdo nefinancoval, kdyby nedoufali, že to bude mít nějaký efekt.
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    ZUZKAOU: No jiste, a z prezivsich fasistu zapadni imperialisticke mocnosti vytvorily Bundeswehr...
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Velmi vtipné mi přišlo rozdělení německa. Učitelka nám ve škole bezostyšně tvrdila, že všichni fašisti odešli do západního a ve východním zůstali ti hodní němci.

    (teda pevně doufám, že to tvrdila učitelka a že mi to netvrdil žádný příbuzný)
    BLAAZEN
    BLAAZEN --- ---
    ZUZKAOU: Naprostej souhlas. Moc hezky je to vidět na letectví. Jinak v kontextu doby nebyl Hitler takovej špatňák jako po válce, diktátorské režimy byly Řecku, Itálii, Španělsku, Maďarsku a Velká Británie byla jen ráda že tam nezvítězili bolševici a je tam stabilita.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    BLAAZEN: Rozvoj vědy bez válek je bojím se zcela nemyslitelný. Dobrovolně a pro mírové účely jim ty hračky nikdo sponzorovat nebude. Leda tak farmacetuický vývoj.
    BLAAZEN
    BLAAZEN --- ---
    ZUZKAOU: Souhlas, všechno špatné je k i něčemu dobré.......
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    SATAI: "All right, but apart from the sanitation, the medicine, education, wine, public order, irrigation, roads, a fresh water system, and public health, what have the Romans ever done for us?"

    ...ale to jsme uz nekde jinde. :-D
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    SATAI: Druhá světová může za to že patrně největší počet lidí má nejlépe jak se kdy měli.

    Ohromný rozvoj vědy + definitivní změna geopolitických poměrů (pápá evropo).

    Za 60. léta a postmodernu můžou uprchlíci do USA před Hitlerem.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    GOBERS: Jistě - protože se tady v téhle diskuzi přes snahu to potlačit objevili lidi co reagují na slova hitler, holocaust novodobým zaříkáním. Tudíž rituální zažehnávání zlých duchů přidávám taky, bo se mi nechce absolvovat debatu o tom jestli zpochybňuji či nezpochybňuji holocaust, když si myslím, že si z toho pár lidí udělal prima živnost.

    (+ pár dalších důsledků některých debat tu na nyxu, kdy jsem jen zírala co všechno v tom co píšu jsou schopni lidi vidět.)
    SATAI
    SATAI --- ---
    GOBERS: Aniz bych tu chtel zpochybnovat zapory rimske okupace, neprinesly nam i neco dobreho? ;)
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    ZUZKAOU: Ale vsimni si, jak je to hluboko. I Ty reknes pro jistotu kouzelne zarikadlo "Aniž bych chtěla holocaust zpochybňovat". :-)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    POpřípadě by možná stálo za to dát dohromady seznam zdrojů, které je dobré si projít.

    Určitě:
    From: Anatomie lidské destruktivity
    Arendtová: Původ totalitarismu + Eichman v Jeruzalémě.
    Alan Bullock Hitler a Stalin paralelní životopisy

    Jsou k dispozici Goeblsovy denníky? Zachytila jsem v létě dokumentrání pořad z nich a byla to sakra silná káva. Jen postupné úryvky z deníků a autetnitcké filmové záběry.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    GOBERS: Rozhodně s tebou souhlasím. Aniž bych chtěla holocaust zpochybňovat, tak následný západní marketing okolo toho je poměrně fascinující.

    Téma holokaustu a spol. v socialistických zemí je ještě zajímavjěší, protože to sice byl důvod proč odsuzovav nacismus a fašismus, ale zároveň židi byli perzekuováni právě proto, že byly židi.


    Mimochodem - je nějaká seriozní práce která se zabývá okultismem nacismu? Bergier a Jitro kouzelníků či knihy z podobného ranku jsou sice prima, ale docela by mě zajímalo jak to bylo ve sktuečnosti.

    Protože v případě že tam okultismus a pohanské mytologie hráli hlubší roli než jen pozlátko a nástroj propagandy, tak se to stává ještě nepochopitelnější, že se v jednom z nejvzdělanějším národě v evropě vzedmulo něco takového a že se ten národ nechal rád svést. To se prostě nedá svést jen na hospodářskou krizi a více či méně nespravedlivé reparace po I. světové.

    ITSX: Principů morálky své doby - tj. měšťanské evropské společnosti přelomu 19. a 20. století se rozhodně nedržel. Naopak aktivně chtěl formovat jiné principy "morálky", či spíše pravidel, které pro někoho platí, pro někoho zcela jinak a pro někoho vůbec.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam