• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KOMATSUPravoslaví, ορθόδοξη Εκκλησία
    Vše o pravoslaví, o schizmatu mezi východní a západní církví - důvody, rozdíly, podobnosti mezi nimi.



    "Existuje jedna věc, která je mnohem důležitější než všechny možné knihy a myšlenky, totiž nalézt pravoslavného starce, před nímž můžete položit všechny své myšlenky, od něhož můžete slyšet ne váš vlastní názor, nýbrž soud svatých Otců."

    Ivan Kirijevský
    rozbalit záhlaví
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    HAROLD: Můžu mluvit jen o knize o hesychasmu. Chodil jsem na přednášky ještě před tím, než o. Gorazd knihu napsal. Takže vím,l že nbepřednáší to co je v knize, ale v knize je to, co přednáší:o)
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    CHOMI: No, jen pro orientaci... já měl jeho knihu před sebou, takže vím, že nezměnil ani slovo a prostě četl a četl... ale možná už se to naučil :) Navíc já se v té době zabýval tímtéž jako on - keltským křesťanstvím - a narozdíl od něj jsem měl i základy staré irštiny a středověké velštiny, takže jsem ho sral tím, že jsem měl zmáklejší nelatinské prameny (a ty sou vůbec móc hustý :))) ).
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    JEZINKA: Zrovna s Arménama je to složité. teoreticky jsou to monofysiti - čili nevěří ve skutečné lidství Kristovo. Ale když si v poslení době byli schopni s pravoslavnými bez vášbní (z obou stran) promluvit, zjistilo se, že vlastně věří pravoslavně, jen byly potíže při překladu a zamíchyl se do toho v 5. století osobní spory. Nicméně ke sjednocení církví zatím nedošlo.
    JEZINKA
    JEZINKA --- ---
    CHOMI: proč jsou podle tebe arméni kacíří? (ptám se z neznalosti, nic o arménský církvi nevím, a nemám čas zjišťovat, jen mám pocit, že jsou to křesťané, ne? tak proč kacíři?)
    JEZINKA
    JEZINKA --- ---
    HAROLD: aha, já ho ještě nikdá neviděl neslyšel,ale jsem zvědavej, tak tam možná zajdu, to mi došlo poštou od mariose, sbormistra z cyrila a metoděje
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    HAROLD: Hlasově není o. Gorazd vybaven zrovna nejlépe, to je pravda. Ale do papírů kouká jen pro orientaci. A vžždycky mi na všechno ochotně odopověděl - a to jsem do něj dost ryl, než jsem byl pravoslavný:o)
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    CHOMI: No, nevím, když jsem ho zažil já, tak se strašně červenal a koukal pořád jen do svých papírů, které slabým a těžko slyšitelným hláskem předčítal. Kdybych neměl v ruce jeho knihu, v níž bylo slovo od slova totéž, asi bych to vůbec nechytil. No a když jsem se na něco zeptal, strašně se roztřásl a pokračoval ještě tišeji ve čtení...
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    HAROLD: Hele ne, je to docela fajn. Aspoň tedy v menším kroužku, kde s ním můžeš diskutovat a ptát se:o)
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    JEZINKA: Gorazda mám rád, ale jakmile začně přednášet, je to k nepřežití. :)
    IQFREE
    IQFREE --- ---
    AACHEN: voni se tam klidne poperou i kdyz treba Armen zamete schody, ktere patri pod spravu Reku... holt jsou to mnisi a ti maji casto nervy na spagate... byt to tak na prvni pohled nevypada, ale hodne z nich nastartuje hodne rychle... a to nejen ti krestansti ;)
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    Ačkoli chápu, že pravoslavným vadí, že u hrobu Páně stojí kacíři, takhle se to určitě řešit nedá:o(
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    AACHEN: "Horlivost domu Tvého snědla je?"
    Nechutné!
    AACHEN
    AACHEN --- ---
    http://www.youtube.com/watch?v=ohKAT6qThgc

    http://english.aljazeera.net/news/middleeast/2008/11/2008119201759615166.html

    Tohle je zdá se už jeruzalémskej folklór:-) Horlivost pro chrám Páně je stravuje...
    JEZINKA
    JEZINKA --- ---
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    Gorazd!!!
    JEZINKA
    JEZINKA --- ---
    Ve středu 12.11. se uskuteční setkání o.s.Damaskinos v kavárně
    Louvre, Národní 22, Praha 1, ve 20 hodin. Na tomto setkání budete moci
    vyjádřit své připomínky, návrhy, podněty atd. k činnosti sdružení.
    1. témtický večer proběhne ve čtvrtek 27.11. v 19 hodin v Domě národnostních
    menšin ve Vocelově ulici č. 602/3, Praha 2.
    Přednášet o HESYCHASMU bude Gorazd Vopatrný. V následujících měsících by
    měli proběhnout večery ná téma hesychasmus v hudbě a ve výtvarném umění.
    IQFREE
    IQFREE --- ---
    al-Hakím byl na mši al-Halíka? ;)
    AACHEN
    AACHEN --- ---
    CHOMI: Ještě se vracim k tvé zmínce o trestech smrti pro odpadlíky v Íránu. Dneska v Reflexu jsem čet o panu al-Hakímovi - představitel islámu z Iráku - že snad byl přítomen večerní mši u Salvátora v Praze. Článek se soustředí hlavně na špatnou situaci křesťanů v jeho domovině. Nebyl jsem tam a dost by mě zajímalo jestli se bavili taky o křesťanech v Iráku, nebo jenom o bezproblémové spolupráci těch co na tom jsou líp než oni. Poslední dobou nějak víc začínám pociťovat solidaritu vůči křesťanům v subsaharský Africe, Indii, Iráku, apod. a zároveň bezmoc, že (se) s tím nic nedělá(m). Jsou to často komunity, který přijaly křesťanství dávno před náma a i přes nepříznivý vnější podmínky je uchovávaj.
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    GOBERS: Dík! :)))
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    GOBERS: A našel? Jako, asi před dvěma lety jsi slíbil, že půjčíš...:-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam