• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KOMATSUPravoslaví, ορθόδοξη Εκκλησία
    Vše o pravoslaví, o schizmatu mezi východní a západní církví - důvody, rozdíly, podobnosti mezi nimi.



    "Existuje jedna věc, která je mnohem důležitější než všechny možné knihy a myšlenky, totiž nalézt pravoslavného starce, před nímž můžete položit všechny své myšlenky, od něhož můžete slyšet ne váš vlastní názor, nýbrž soud svatých Otců."

    Ivan Kirijevský
    rozbalit záhlaví
    ICXC
    ICXC --- ---
    ICXC: otázka je, zda to vůbec psal a posílal on...


    COCKROACH: Freimann je jedna z důležitých osob celé dlouhé kauzy...
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    COCKROACH: Jo, v klidu, nemá cenu to hrotit. Doufám, že žádné rozkoly nebudou:o)
    COCKROACH
    COCKROACH --- ---
    ICXC: nevim, kdo je Freimann. Jeho jmeno jsem si poprve precetl az v tom prohlaseni.
    Ja chodim do chramu v Brne. Nevim, proc bych se mel k nekomu pridavat.
    ICXC
    ICXC --- ---
    COCKROACH: tak Freimann už poslal email, že se odtrhává a založil novou církev. Můžete se k němu přidat... ;)
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    COCKROACH: To mrazí. Ale zároveň mě naplňuje nadějí, že se vše vyřeší ku slávě Boží.
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    COCKROACH: Děkuji za odkaz.
    COCKROACH
    COCKROACH --- ---
    Z prohlaseni posvatneho synodu ze dnesniho dne celkem mrazi...

    Aktuality
    http://www.pravoslavnacirkev.cz/aktuality.htm
    ICXC
    ICXC --- ---
    THE_SON_OF_MAN: vy dva jste chytří jak rádia... to už se nedá jinak komentovat...
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    ICXC: Tady se dá HEZKÝ odkaz a ty just k němu připíšeš politikum - jak v diskusi na Novinkách :-(
    Mimochodem, já tam jasně vidím, že patří mezi "významné dárce".

    Celý ten seznam dárců je milé čtení - popisuje se tam totiž taky dar práce (jako natěračské nebo zemní) a já si myslím, že je to v dnešní době jaksi víc, než poslat jednoduše jenom peníze...
    ICXC
    ICXC --- ---
    Znám osobně jednoho kněze, který mi řekl, že se bude jen mstít... A dělá to opravdu dodnes.
    ICXC
    ICXC --- ---
    Jo kněz staví... Ale za Pulce by měl "blbou" otázku a na půl roku by měl "distanc"
    ICXC
    ICXC --- ---
    To že o. Marek napsal Simeonovi kromě jiného a také důležitého, jednu agresivní poznámku, je jedna věc. Toto se může řešit jako přestupek a dá se i lidsky pochopit. Druhá věc je, zda o. Marek coby správce eparchie porušuje Ústavu, kánony a vnitřní prováděcí pravidla. Anebo zda svůj úřad vykonává dobře, ale zároveň jinak, než si za třináct let zvykli lidé, kteří by ani neměli být kněžími a přesto jsou (a jinde dostali přes prsty, ale Pulec jim u nás dál šanci.

    Církev není v rozkolu. Copak je tu nějaký spor o víru? Copak se prazaci hádají s presovaky? Ne. Hádají se cca 20-30 lidí z pražské eparchie, mnozí z nich bývalí agenti, protože přišli o vliv a vidinu sladkého života z peněz z restitucí.

    Simeon při vší úctě neřídí ani svou vlastní eparchii. Když odjel do Srbska s Pulcem, vrátil se, ale týden nikdo nevěděl kde a co dělá. Nevěděli to ani lidé z jeho eparchie. Je starý a opravdu je na místě myšlenka, že po dosažení věku 75 let musí člověk odstoupit z výkonných a statutárních funkcí církve. Toto jeho odstoupení může ale i nemusí přijmout Posvátný Synod.

    Mimochodem, včera pražská ER razantně zakročila a také se jasně vyjádřila co si myslí o díle Simeona a jeho pozvání biskupa z Paříže.

    Není důvod se nijak štěpit. Na vše je v Ústavě pamatováno, jen si metropolitní správce nesmí dělat, co jej napadne. Schválně - má se konat Synod... Odvolá jej Simeon jako poslední cca 4? A že už ani nepíše zdůvodnění? Tak napíše jej tentokrát?
    COCKROACH
    COCKROACH --- ---
    ZUZKAOU: Klobouk dolu. Ten knez ma asi jiny starosti nez co resime tady. Asi bychom si z toho meli vzit pouceni...
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    vám do toho vstoupím.


    Pravoslavný kněz buduje v údolí Rychlebský hor kostel - Deník.cz
    http://www.denik.cz/olomoucky-kraj/pravoslavny-knez-buduje-v-horach-kostel-20131008-2x1s.html

    Kostelík v horách - Kontakty
    http://www.kostelik.estranky.cz/clanky/kontakty/
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    COCKROACH: Mluvím o pražské eparchii a tady jsou straníci vl. Simeona opravdu výkvět.
    COCKROACH
    COCKROACH --- ---
    CALE: Takove forum bych taky bral. Praktickych informaci je pomalu. Pokud umis anglicky, tak je toho docela dost dohledatelne prave v anglictine. Jinak u nas bohuzell nic. Sam jsem po tom uz pred rokem intenzivne patral. Nasel jsem nejaka fora, ale vetsinou mrtva..s frekvenci 1 prispevek za dva mesice...
    COCKROACH
    COCKROACH --- ---
    THE_SON_OF_MAN: Ja osobne to vidim na administrativni rozkol. Pokud slovenske eparchie nezaujmou jasny postoj, tak bych si tipl, ze se brnensko-olomoucka eparchie administrativne odstepi. Nebo bude odstepena...

    Celkem jsem o tom premyslel a naznal jsem ze by nebylo od veci, kdyby se Slovaci s Moskvou nebo Carihradem domluvili na autokefalite a Ceske zeme by administrativne prevzala jina autokefalni cirkev. Nabizi se Moskva, ale napadla me i cirkev Srbska treba.

    Pokud je na tom cirkev opravdu tak spatne, ze je na mrtvem bode a zadna ze stran neustoupi, tak to nemuze pokracovat donekonecna. Nedokazu si predstavit, ze by porad panoval rozkol treba za rok nebo za dva... Reseni vidim prave v administrativnim rozdeleni.
    COCKROACH
    COCKROACH --- ---
    CHOMI: Diky za odkazy, rad si Ustavu a dalsi dokumenty projdu.

    Nejsem si vedom, ze bych neco banalizoval. Jak se otec Marek citil je irelevantni. Mozna jeho nevhodne chovani vuci nadrizenemu biskupovi vysvetluje, ale neomlouva jej.

    Divas se na lidi, kteri jsou takzvane na "strane" Simeona? Takzes byl treba v Brne? Ted v nedeli tam Siemon slouzil msi a ja si nevsiml zadnych zoufalcu nebo bafunaru... Podle par lidi si delas nazor na vsechny, kdo nejsou verejne s otcem Markem. Takhle to ale nefunguje...

    Stejne tak nefunguje tve subjektivni rozliseni my (slusni a zbozni lide) a oni (zli a bezbozni). chapu, ze kdyz jsi do veci tak zainteresovany, tak emoce casto zastrou rozum, ale chtelo by to asi cimrmanovsky krok stranou a ziskat trochu nadhled. Hazeni vsech pravoslavnych vericich, kteri s tebou nesouhlasi, nebo jsou na Simeonive "strane" fakt neni na miste.

    Souhlasim se SON_OF_MAN. Na obou stranach emoce a obvineni, ale fakta zadna...tak to proste je. Misto nejake snahy o vecny pristup s nadhledem tu jasne rikas, ze "ti druzi" jsou spatni, coz podle me neni to prave orechove.
    MALAMUT
    MALAMUT --- ---
    Otec Jan by jistě nic nenamítal ...

    ICXC
    ICXC --- ---
    A není to Symeon ale Simeon! Píšu ti to už podruhé.
    ICXC
    ICXC --- ---
    THE_SON_OF_MAN: no schválně... Proč asi? Komu vadí o. Marek? Lidem kteří chtějí změnu nebo lidem kteří chtějí staré (ne)pořádky? Možná tak dva tři měsíce se všemi informacemi a začal by ses orientovat... Ale já opravdu nemám čas ani chuť ti tady vysvětlovat to, co již mnohokráte zaznělo, ale Kryštofovce a vlastně i tebe fakta nezajímají. Naprosto jsi přijal jejich verzi a nejsi ochoten pochopit, že lžou.
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    THE_SON_OF_MAN: my taky nevíme, proč to vl. simeon tvrdí.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam