• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KOMATSUPravoslaví, ορθόδοξη Εκκλησία
    Vše o pravoslaví, o schizmatu mezi východní a západní církví - důvody, rozdíly, podobnosti mezi nimi.



    "Existuje jedna věc, která je mnohem důležitější než všechny možné knihy a myšlenky, totiž nalézt pravoslavného starce, před nímž můžete položit všechny své myšlenky, od něhož můžete slyšet ne váš vlastní názor, nýbrž soud svatých Otců."

    Ivan Kirijevský
    rozbalit záhlaví
    SAMUELARACHNID
    SAMUELARACHNID --- ---
    CHOMI: u šábesové večeře jsem byl, pražké synagoze někde u staromáku.

    dneska ráno jsme snídal s rodinou ( kde to byla různá směsice)
    neúčastnil jsem se motlideb v synagoze ale dole tam mají místo se stoly , kde sejí, rabín požehnal chleby a já řekl amen , před tím jsem si několikrát omyl ruce. podával s chleba, hummus tahini a nějáké saláty, pak losos a opečené brambory, všude se svítilo jak o život a všichni byli al v pohodě. pak se všichni bavili o svém životě a jaký to má vztah k Tóře. já se raději bavil o Kafkovi. a snažil se ten ruský standart odmítat. pozvala mne švagrova rodina po mém příjezdu do Prahy. byli tam dlouuuuhé modlitby před jídlem.

    ad snídaně: prostě když se setká rodina tak setřeba někteří modlí před jídlem. strikně podle tvé logiky jsem to akoráte vyhnal do extrému, tím, že vlastně stoluju s jinověrci. /chtěl jsem popravdě vidět, kde máš onu linii v tohle ještě ano, a tohle ještě ne/

    ad Ware: já bych to musel hledat stejně jako Ty. spíš jsem čekal, že o tom budeš něco zasvěcenějšího vědět. Nesnažím se vytvářet nějáké dogma o stázi, jen mi to osobně připadá jako nejvíce milosrdná myšlenka a modlení se za přinejhorším takvý Konec- samozřejmě připadá mi to jako nejlepší věc, v níž můžu doufat.. Zkusím něco vyhledat , ale hned to nebude.
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    SAMUELARACHNID: Hele Samueli, nedělej z lidi blbce, ano? Napřed napíšeš, že ses účastnil šábesové večeře s rabínem a pak napíšeš, že to byla rodinná slezina lidí různých vyznání a ještě máš kydy o tom, jestli ti dovolíem s nima snídat.
    Tohel mi přijde jako hodně blbý způsob debaty. Tak laskavě příště řekni rovnou, co jsi s nima dělal a že to byl jen pokec u piva, a nemachruj tu že ses účastnil šábesové večeře.
    GUYVER
    GUYVER --- ---
    THE_SON_OF_MAN: Falešná tolerance = neposlat Člověčenka za ten jeho křesťanismus do hajzlu.
    GUYVER
    GUYVER --- ---
    CHOMI: Chomi má nejspíš na mysli óbrňamky z krve křesťanských nemluvňat. Pakora rulezz!
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    SAMUELARACHNID: Žranice O. K., ale pozor aby to nebyla nějaká rituální večeře, dnešní židé mají tyhle úkony jako náhradu chrámové bohoslužby, takže je to náboženský úkon par excelence.
    SAMUELARACHNID
    SAMUELARACHNID --- ---
    CHOMI: počkej, já se neúčastnil modlideb v synagoze, je jsme si dal férovou žravku bavil se s rabínem o kafkovi.
    prostě rodinná sešlost. Měl bych jako třeba nestolovat s rodinou když mne pozvou na večeři?

    dobrá, můj otec je hárdkór katolík, švagr je z Izraele, druhý šagr katolík z ameriky dneska jsem s nima měl rodinný oběd.

    Můžu s nima třeba občas snídat? nebo je mám vidět jen každou sudou středu v lichém měsíci? a pak se vyzpovídat?

    ( jsem fakt rád, že můj kněz má větší pochopení pro zlé, multikulturní rodiny, a nepřišlo mu to jako něco nepatřičného)

    tad ten Ware:
    Apocatastasis - OrthodoxWiki
    http://orthodoxwiki.org/Apocatastasis#Modern_Advocates
    GUYVER
    GUYVER --- ---
    CHOMI: Pravoslavná, katolická nebo mohamedánská šaría?
    GUYVER
    GUYVER --- ---
    CHOMI: Bůh to, na rozdíl od Chomiho, pochopí.
    GUYVER
    GUYVER --- ---
    SAMUELARACHNID: V podstatě jakási pravoslavná obdoba barda (pro lidi, co se zabývali hinduismem, buddhismem a podobnými nesmysly). Nic, co by nebylo známo z jiných kultur.
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    SAMUELARACHNID: Zajímavé s tím vl. Kalistem. Hoď sem prosím nějaký odkaz nebo citaci.
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    ECLECTICA: No ona jim pšenka nepokvete ani na západě, šaría je totiž zakazuje.
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    SAMUELARACHNID: Jo, to jsi neudělal dobře, protože to je obřad jiného náboženství. To si musíš ujasnit, jestli jsi křesťan, nebo žid, nebo něcista.
    A aby bylo jasno: dnešní judaismus není totéž židovství, jaké bylo v době před Ježíšem a za Něj. Plody tehdejšího židovství jsou jak křesťanství, tak dnešní judaismus, který vyrůstá ze zbožnsoti tehdejších farizeů, což byla jen jedna z židovských stran.
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    SAMUELARACHNID: A co jako?
    SAMUELARACHNID
    SAMUELARACHNID --- ---
    HARALD: jestli objevil víru nedávno, tak je naprostio přirozené, že znéí vyhraněněji než lidé z Athosu, do dvou let se ty hrany otupí.
    Jestli je to takhle, tak to je ještě v klidu týpek, čerství konvcertiti případně zájemci o konverzi bývají fakt špatně snesitelní okolím.
    ( před prázdninama jedu do Izra, tak až se vrátím, to vám bude SOTM připadat jako fajn milý klučina, velice tolerantní) :)
    SAMUELARACHNID
    SAMUELARACHNID --- ---
    Oukej, tak jinak:

    Považujete iučení o vzdušných celnicích za nosné , anebo ne?

    a ačkoliv byla apokatastasis zakázána, existují doteď biskupové, kteří se staví pro možnost "total restoration" CHOMI už mi odpověděl, že s tím moc nepočítá.
    Kalistos Ware ano.
    myslíte si , že je dobré se za apokatastasis modlit? tzn. i zas toho zlého páč za nepřátele se máme modlit hlabvně?
    Jde mi o váš osobní pohled.
    LEON_KOWALSKI
    LEON_KOWALSKI --- ---
    THE_SON_OF_MAN: Ses nejak spletl, ne? Tematem klubu je pravoslavi, ne tvoje posedlost homosexualnem.
    HARALD
    HARALD --- ---
    THE_SON_OF_MAN: To mám od tebe, že máš o katechumenát zájem. Pokud jsi k němi doposud nedospěl, omlouvám se za nepřesnost. Ale v tom případě mám pocit, že sem chodíš jenom trollovat.
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    Nechcete někdo TSOM založit diskusi "homosexuální zvěrstva, co bují po celém světě, jen v milovaném RUsku jim pšenka nepokvete"? Už je to dost otravné.

    To přátelství mezi Putinem a patriarchou Kirillem je myslím nosnější téma.
    SAMUELARACHNID
    SAMUELARACHNID --- ---
    THE_SON_OF_MAN: a propós dopustil jsem se se modloslužby, když jsme se účastnbil se švagrem šabatové večeře? A hádal se nad kalíškem vodky s rabínem o Kafkovi?
    SAMUELARACHNID
    SAMUELARACHNID --- ---
    Já tady začínám mít strach napsat, že mám v rodině Židy :D
    GUYVER
    GUYVER --- ---
    THE_SON_OF_MAN: Ta cizoložnice v Bibli měla kliku, žes tam nebyl! Určitě bys po ní ten první šutrák mrsknul. Nenecháš si přece od nějakého divného chlápka, vedeného duchem falešné tolerance, kazit zábavu.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam