• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MURHAAYAInfračervená fotografie
    Fotografování v infračerveném spektru.

    Jak na to, rady, technika, galerie vlastních fotografíí. Analogové i digitální fotky vítány.

    Pokud máte nějaké dobré zdroje, odkazy, návody, datasheety tak to sem házejte a já to dám na nástěnku.

    postupně vybavím nástěnku doprovodnými fotografiemi.

    P.S. Uvítám, když mi někdo napíše něco o fotografování na infra citlivý film.
    rozbalit záhlaví
    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    GIF_242: no vsak taky nerikam, ze kdejakej letmej zaber do slunce to udela
    MIMA_A
    MIMA_A --- ---
    GIF_242: diky za postrehy, co myslis temi USA dogmaty, ja toto varovani cetl zrovna prave na cesiem webu, snazil jsem se k tomu dohledat cokoli mimo cesky web rybnicek, a nenasel jsem nic. Proto mi to porad neslo do hlavy..
    GIF_242
    GIF_242 --- ---
    jako zní to logicky, ale XY krát jsem měl v záběru slunce a nějaké poškození chipu jsem nepozoroval. (canon G12, vyndaný filtr z chipu + nasazený filtr na sklu) Asi kdybych to slunce exponoval pravidelně, tak to nebude ok. Ale z vlastní zkušenosti si myslím, že klasický výcvak tomu nějak zásadně neuškodí.

    I do toho sluníčka jsem se přes filtr podíval a kupodivu stále vidím. Jako popravdě ono se ani s klasickejma slunečníma brejlema nedoporučuje koukat přímo do slunce. Nehledě na to, že pokud nemáš opravdu 100% jistotu, že máš super skla, tak tý škody v létě napáchaš více než když se letmo podíváš co udělá slunce vs. tvůj filtr ;).

    Podobný případ je podle mě to, jako třeba když sleduješ se zrcadlovkou přes tele letadlo, a mihne se přes slunce. Tak taky prostě neoslepneš. Bude to nepříjemné, ale ne zničuící.

    Prostě a jasně když máš zdravej pud sebezáchovy, tak asi není úplně nutný se řídit nějakejma USA dogmatama.

    Ale aby to nebylo chápáno nějak milně, tak rozhodně nikoho nenabádám, aby se koukal, pozoroval, fotil nebo nějak jinak dementnil se sluncem. Pokud k tomu nebude mít adekvátní vybavení. Což IR filtry vs fotoaparát rozhodně není!
    MIMA_A
    MIMA_A --- ---
    MURHAAYA: pres filtr do slunce by me koukat teda nenapadlo:-)

    ale diky za info:)
    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    MIMA_A: no hlavne do slunce nekoukej pres ten filtr, protoze je tmavej a tak oko roztahne zornicku, ale paprsky co ti ublizi projdou tim filtrem. To podobny se stane s fotakem. kdyz mas kompakt tak svetlo pada na snimac celou dobu (u zrcadlovky jen zlomek vteriny) takze muze dojit k poskozeni a nemusi mit ani ten filtr. Ten filtr tam ale slouzi podobne jako u oka k zmateni toho fotaku. Automaticke objektivy u kompaktu cloni a reguluji mnozstvi svetla co dopada na snimac a na pracovni clonu ti odcloni pri ostreni a foceni napriklad.
    MIMA_A
    MIMA_A --- ---
    Ahoj, mam takovy dotaz - nekde na webu jsem kdysi cetl, ze pri foceni s IR filtrem do slunce muze dojit k poskozeni - asi senzoru. Ted na ten zdroj primo neodkazu, ale kdyby bylo potreba, tak to asi najdu, kazdopadne to byly stranky nejakeho ceskeho fotografa.

    IR obcas fotim, nikdy teda do slunce, anebo si nejakym zpusobem stinim objektiv apod... ale vrta mi to hlavou, zadne jine zdroje, ktere by pred timto varovaly jsem nenasel, naopak jsem videl IR fotky se sluncem v zaberu, jejichz vysledkem byl jeden velky lens flare, ale zadne varovani o tom, ze by to mohlo poskodit aparat jsem uz nedohledal.

    Nemate k tomu nekdo blizsi znalosti, konkretni zkusenosti?
    GIF_242
    GIF_242 --- ---
    GIF_242: udáno
    KRYSTOFK
    KRYSTOFK --- ---
    Kdybyste se IR někdo chtěli věnovat, mám teď na prodej širokospektrální set: http://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=403449
    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    GIF_242: chmm, ze bych zacal zas fotit infra... na 24/1.4 by se mi vesel... ale asi ozelim :)
    GIF_242
    GIF_242 --- ---
    kdyby měl někdo zájem a chtěl tento filtr, tak ho dám za odnos ;) (pouze praha)



    KRYSTOFK
    KRYSTOFK --- ---
    DOTCOM: Já je dělám taky, ale hlavně na bezzrcadlech, když si seženeš E-PL1, jde udělat za 15 min v hospodě u piva
    ELHO_CID
    ELHO_CID --- ---
    DOTCOM: Nejblíž kde vím a můžu doporučit je Dušan Veselý (DUVES) v Bratislavě.
    DOTCOM
    DOTCOM --- ---
    pardon za lama dotaz - dela se nekde v CR konverze na IR (tj. vyjmuti IR cut filtru a nahrazeni sklem)? Jde mi o nikoni zrcadlo (nejspis d80).
    GIF_242
    GIF_242 --- ---
    OK díky za info. Už jsem to snad pochopil ;)

    malá ukázka z předělané G12 (má to mouchy, ale pracuju na nich)

    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    Co se expozice tyka, myslim ze u omka mi to vychazelo tak, ze jsem nastavil iso 400 a meril skrz filtr a vysledky s kodak hie byly naprosto v pohode. Ten silikonovej clanek ma taky citlivost az do ir. Pomeril jsem si to ale s odhadama co rikaj tusim neco jako ze kodak hie ma s r72 efektivni iso 6 tusim.
    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    Za slunecnyho dne v lete i s 2.8 sklem jsem schopen kdyz oko trpchu privyknu komponovat a ostrit skrze hoyu r72. Mam i silne rubinovej filtr (neco jako filtry do komory na mg papiry) pres kterej jde videt lip a ostrit take.

    Na kazdy ir film potrebujes filtr co blokuje uv a viditelne zareni. Nevim o filmu co by byl citlivy jen k ir a nikoli v uv a vis.
    GIF_242
    GIF_242 --- ---
    takže jsem se posunul zase o krok dále... a mám tu další dotaz, na který znám asi odpovědě, ale pro jisotu se poptám jestli to nejde řešit jinak.

    Mám analog, mám tam IR agfu ISO400, mám na objektivu nasazený IR filtr (Hoya)... nicméně je přes to vidět asi jako přes svářecí brejle, tudíž v podstatě nijak. Jde nějak ostřit, aniž bych musel sundavat a nandavat filtr? Asi jiné řešení neexistuje, což? A druhá věc, ty časy co mi hází automatika jsou berná mince, nebo si to chce změřit expozimetrem a to nastavit na foťáku?

    A nebo jelikož mám tento film: http://www.bhphotovideo.com/...roduct/841301-REG/Rollei_AGFA_81040122_Infrared_135_36_Black_and.html tak už nepotřebuju ten IR filtr Hoya a můžu fotit normálně?
    GIF_242
    GIF_242 --- ---
    MURHAAYA: díky za info
    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    GIF_242: DX kod se detekuje elektronicky pres kontakty. Ale novejsi fotaky maji infracervene snikovani, kdy v miste perforace je umistena infracervena dioda a cidlo, ktere pocita diry v perforaci a tohle ti to osviti. pokud budes fotit manualnim fotakem bez data backu tak by k osviceni dojit nemelo.
    GIF_242
    GIF_242 --- ---
    a ještě poslední dotaz na netu jsem se dočetl, že u těch analogu hrozí osvícení nebo co, něčím co detekuje film. Sory že to píšu jako dement, ale popravdě jsem to vůbec nepochopil co tím kdo myslel. Protože když jsem fotil na analog, tak jsem iso nastavoval ručně, tak nevím co by mi tam mělo detekovat film. Jediný co jsem si říkal, že by mohl být asi problém, by byla případná datová stěna, kterou tam nemám. Takže nevím.
    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    jj.

    ale nektere filmy jako treba kodak HIE nemaji antihalacni vrstvu, takze zandavani filmu do fotaku se musi delat potme, jinak ti tam zatece svetlo a znehodnoti cca prvni sedm az deset policek. vlastni zkusenost.
    GIF_242
    GIF_242 --- ---
    MURHAAYA: díkec, filtr mám. A vyvolává se to jako normální čb film?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam